$
קורונה

בוריס ג'ונסון: סגר של חודש בבריטניה החל מיום חמישי

במסגרת הסגר, עסקים לא חיוניים ייסגרו, וכך גם פאבים, ברים ומסעדות, ומוסדות תרבות ובידור; בשונה מהסגר הראשון במדינה, האוניברסיטאות ובתי הספר ימשיכו לפעול; לדברי ראש הממשלה הבריטי, "אם לא נפעל - נראה יותר מקרי מוות מבאפריל"; גם אוסטריה נכנסת לסגר, וכך גם יוון שהכריזה על עוצר לילי בכל המדינה; בארה"ב נרשם שיא הדבקה יומי עולמי - 100 אלף איש; שיאי נדבקים יומיים בגרמניה, אוקראינה, פולין והונגריה; סלובקיה החלה במבצע לבדיקת מרבית האוכלוסייה

כלכליסט ו-ynet 21:2031.10.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

21:15 - בוריס ג'ונסון: בריטניה תיכנס שוב לסגר - החל מיום חמישי

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הודיע לפני זמן קצר על סגר שייערך במדינה - בעקבות ההתפרצות המחודשת של נגיף הקורונה. הסגר יימשך חודש וייכנס לתוקף החל מיום חמישי. ממועד זה התושבים יידרשו להישאר בבית, ויוכלו לצאת ממנו רק מסיבות חיוניות - למשל כדי ללמוד או לעבוד. בנאום שנשא ג'ונסון הוא אמר כי"אף אחד לא רוצה להטיל סוג כזה של צעדים, בשום מקום. אבל אם לא נפעל נראה יותר מקרי מוות מאשר באפריל".

 

במסגרת המהלך שבו נוקטת בריטניה, חנויות בלתי חיוניות ייסגרו, כמו גם פאבים, ברים ומסעדות ומוסדות תרבות ובידור. בתי עסק חיוניים יישארו פתוחים, וכן ינתנו שירותי טייק אווי. בשונה מהסגר הראשון במדינה, האוניברסיטאות ובתי הספר ימשיכו לפעול.

 

בשבועות האחרונים חלה עלייה מדאיגה במספר הנדבקים בבריטניה, כמו במדינות רבות אחרות באירופה. היום דיווחה הממלכה כי 21,900 נדבקים חדשים התגלו ביממה האחרונה, ובכך עלה מספר הנדבקים שאותרו בה מאז תחילת המגפה ליותר ממיליון. עד כה היא דיווחה על 46,665 מתים מהנגיף – המספר החמישי בגובהו בעולם. 326 בני אדם מתו שם ביממה האחרונה.

 

19:30 - אוסטריה: יוטל סגר שני בשל העלייה בתחלואה בקורונה

 

קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, הודיע כי סגר שני יוטל במדינה החל מיום שלישי בשל העלייה בתחלואה בנגיף הקורונה. במסגרת ההגבלות יוטל עוצר לילי מהשעה 20:00 עד 6:00 למחרת, המלונות ייסגרו ויוכלו לשהות בהם רק הנוסעים לצורכי עבודה, המסעדות יעברו למתכונת טייק-אווי, הכיתות הגבוהות והאוניברסיטאות ילמדו מרחוק, אך הכיתות הנמוכות ילמדו בתוך בתי הספר. 

קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ קנצלר אוסטריה סבסטיאן קורץ צילום: גטי אימג'ס

 

17:30 - איראן אוסרת על קיום חתונות על רקע התפרצות גל שלישי של קורונה

 

איראן אוסרת על קיום חתונות וכנסים עד להודעה חדשה, על רקע התפרצות גל שלישי של קורונה במדינה שנפגעה קשות מן הנגיף. נשיא איראן חסן רוחאני הודיע על הגבלות חדשות שייכנסו לתוקף ביום רביעי ב-25 מתוך 31 המחוזות באיראן למשך עשרה ימים, כך מדווחת סוכנות רויטרס. ההגבלות החדשות הוטלו לאחר שמספר המתים מהנגיף עלה ביממה האחרונה ב-386 ומסתכם כעת ב-34,864, כך מסר דובר משרד הבריאות האיראני סימה סדת לארי. מספר חולי הקורונה באיראן עלה ב-7,820 ל-612,772 נדבקים. 

 

15:30 - יוון מתחילה להיסגר: עוצר לילי בכל המדינה, מסעדות סגורות באתונה

 

היעד התיירותי המרכזי של הישראלים בתקופה האחרונה מתחיל להיסגר: יוון תשבית מסעדות, ברים, בתי קפה, בתי קולנוע וחדרי כושר בצפון המדינה ובאזור אתונה הבירה, לאחר זינוק מדאיג במספר חולי הקורונה. ראש הממשלה היווני, קיריאקוס מיצוטקיס, הודיע היום (שבת) גם כי מעתה יוטל עוצר לילי מחצות עד חמש בבוקר בכל רחבי המדינה.

 

אתונה והעיר סלוניקי שבצפון יוון הן מהיעדים הבודדים שיש אליהם טיסות ישירות מישראל בימים אלו. למרות העלייה בתחלואה, ביום חמישי החליט משרד הבריאות כי יוון היא עדיין מדינה ירוקה והישראלים החוזרים ממנה אינם נדרשים לבידוד. 

מסעדה ריקה באתונה מסעדה ריקה באתונה צילום: איי פי

 

 

 

מיצוטקיס הוסיף כי הצעדים הללו ייכנסו לתוקף ביום שלישי הקרוב, ויימשכו לאורך כל חודש נובמבר. הוא הודיע גם כי עטיית מסכות תהפוך לחובה בכל יוון. העוצר הלילי היה תקף עד כה רק באזורים ספציפיים שבהם שיעורי התחלואה גבוהים במיוחד, אך כעת כאמור יהיה תקף בכל יוון.

 

בניגוד לסגר מתחילת המגפה, הפעם לא הוגבלו הנסיעות בתוך המדינה, והחנויות הקמעונאיות, בתי הספר, המספרות והמלונות יישארו פתוחים. לדברי ראש הממשלה היווני, "ההנחיות החדשות האלה מתמקדות בשני המקורות שתורמים באופן מובהק להפצת הנגיף - בידור ותנועת אנשים".

 

המגבלות הושתו ברוב האזורים בצפון יוון ובאזור חבל אטיקה, שם נמצאת גם הבירה אתונה. המסעדות יוכלו להציע טייק אווי ומשלוחים למזמינים, אך הלקוחות לא יוכלו לשבת ולאכול בהן.  

 

מיצוטקיס הבטיח לתמוך בעלות משוערת של כ-1.5 מיליארד יורו במגזרים שיושפעו מההגבלות. יוון הוציאה עד כה יותר מ-14 מיליארד יורו כדי להתמודד עם ההשפעות הכלכליות של הסגר הראשון.

 

רחובות ריקים באתונה רחובות ריקים באתונה צילום: רויטרס

 

כמו מדינות אחרות באירופה, גם יוון סובלת בתקופה האחרונה מעלייה מדאיגה בכמות החולים בקורונה. השבוע חצה מספר החולים את רף האלף, והגיע לשיא של 1,690 נדבקים ביממה ביום שישי. עם זאת, מספר החולים ביוון עדיין נמוך ביחס למספר החולים במדינות אחרות באירופה. שיעור התמותה מקורונה ביוון נמוך יחסית לרוב מדינות העולם, ועומד על כ-620 חולים בלבד.

 

הסגר האזורי הוטל למעשה על האזורים המאוכלסים ביותר ביוון: בחבל אטיקה יש אוכלוסייה של 3.9 מיליון תושבים, ובאזורי הצפון חיים כ-1.5 מיליון תושבים.

 

שלשום עדכן משרד הבריאות את רשימת המדינות האדומות והירוקות - אך הותיר את יוון מדינה ירוקה, למרות ששיעור התחלואה בה זינק פי 5 בתוך חודש. כמחצית מהנדבקים ביוון, אגב, אובחנו בחודש אוקטובר בלבד - ומגמת העלייה היומית בחולים עקבית וניכרת.

 

לפי משרד הבריאות, ב-8 בנובמבר ייצאו איטליה, גרמניה, לטביה, ליטא וסרביה מרשימת המדינות הירוקות לאור רמות התחלואה בהן, ויוגדרו אדומות. הבאים ממדינות אלו, כמו משאר המדינות האדומות, יחויבו ב-14 יום בידוד. מנגד, וייטנאם תצטרף ב-1 בנובמבר לרשימת המדינות הירוקות שכוללת גם את איסלנד, אסטוניה, איי סיישל, דנמרק, הונג קונג, ניו זילנד, פינלנד, קנדה, קפריסין, רואנדה, אוסטרליה, אורוגוואי, איחוד האמירויות, טייוואן, נורווגיה, סינגפור, קובה ותאילנד.

 

15:14 - מבצע בדיקות נרחב לסלובקיה

 

בסלובקיה פצחו במבצע נרחב לבדיקות קורונה למרבית האוכלוסיה, המונה 5.5 מיליון איש. התכנון הוא לערוך את מרבית הבדיקות במהלך סוף השבוע. לשם כך גויסו 20 אלף אנשי רפואה וצוותי סיוע וכן חיילים שמוצבים ב-5,000 תחנות הבדיקות.

 

בתקשורת הסלובקית דיווחו על תורים ארוכים בכל התחנות. "לא חשבנו פעמיים, אמרנו מההתחלה שניבדק גם אם אנחנו לא חייבים", הגיבה קתרינה הגרובה (73) שעמדה בתור ביחד עם בעלה במשך יותר משעה מחוץ לעיר טרנצ'ין הצפונית לבירה ברטיסלבה.

 

לפי הרשויות, התוכנית השאפתנית להאט את קצב התפשטות הנגיף על ידי עריכת בדיקות למרבית האזרחים מעל גיל 10 בתוך יומיים, היא הגדולה ביותר מסוגה במדינה בגודל כזה. ראש הממשלה איגור מטוביץ' אמר כי הוא מקווה שבכך יצליחו להימנע מהטלת סגר, שכן זיהוי הנדבקים יאפשר לבודד אותם.

 

 

תור לבדיקת קורונה בסלובקיה תור לבדיקת קורונה בסלובקיה צילום: רויטרס

 

 

12:23 - שיאי הדבקה יומיים גם בגרמניה, פולין ובהונגריה

 

גרמניה רשמה שיא הדבקה יומי בקורונה - עם 19,059 מאומתים חדשים. כך לפי דיווח ברויטרס. השיא הקודם שנרשם במדינה עמד על 18,681 נדבקים יומיים, כך לפי נתונים של מכון רוברט קוך. גרמניה גם דיווחה על 103 מקרי מוות נוספים מקורונה, ובכך עלה מספר מקרי המוות הכולל במדינה ל-10,452 ביום שבת.

 

בהונגריה אובחנו ביממה האחרונה 3,908 נדבקים חדשים בנגיף הקורונה. זהו הנתון היומי הגבוה ביותר מפרוץ המגפה במדינה. כמו כן מספר החולים בנגיף המאושפזים בבתי החולים טיפס לראשונה אל יותר מ-4,000. עוד 51 חולים מתו מהנגיף ומניין המתים טיפס ל-1,750 בסך הכול. בפולין אובחנו ביממה האחרונה 21,897 נדבקים בנגיף הקורונה. זהו הנתון היומי הגבוה ביותר מפרוץ המגפה במדינה.

 

 

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן צילום: רויטרס

 

 

11:13 - אוקראינה: שיא במספר הנדבקים בקורונה ביממה

 

באוקראינה אובחנו ביממה האחרונה 8,752 נדבקים חדשים בנגיף הקורונה. כך עדכנה המועצה לביטחון לאומי במדינה. זהו הנתון היומי הגבוה ביותר מפרוץ המגפה במדינה. יום קודם לכן אובחנו 8,312 נדבקים.

 

 

אוקראינה אוקראינה צילום: אי פי איי

 

8:45 - שיא עולמי חדש: 100 אלף נדבקו בקורונה בארה"ב ביממה

 

מספר הנדבקים היומי בארה"ב טיפס לשיא חדש לאחר שאתמול דווח על יותר מ-100 אלף נדבקים חדשים, שעקפו את השיא שנרשם יום קודם לכן ועמד על 91 אלף. כך לפי דיווח הבוקר בסוכנות הידיעות רויטרס. מדובר גם בשיא עולמי למגיפה, זאת לאחר שבספטמבר דווח בהודו על 97,894 נדבקים חדשים.

 

בארה"ב השיא של מספר הנדבקים היומי נשבר חמש פעמים בעשרת הימים האחרונים. לפני התקופה הזו השיא נרשם ביולי ועמד על 77,299. הנתון האחרון מצביע על כך שבכל שנייה נדבק אדם חדש בארה"ב.

 

הזינוק בתחלואה מגיע ימים ספורים לפני הבחירות לנשיאות, שיתקיימו ביום שלישי. הקורונה, שגרמה למותם של קרוב ל-230 אלף אנשים בארה"ב שולטת בישורת האחרונה של קמפייני הבחירות, ושני המועמדים – דונלד טראמפ הרפובליקני וג'ו ביידן מועמד הדמוקרטים – מציגים גישה שונה לגמרי להתמודדות עם המגיפה.

 

ביידן וטראמפ. הבחירות ביום שלישי ביידן וטראמפ. הבחירות ביום שלישי צילום: איי פי

 

אתמול מספר הנדבקים הכולל בארה"ב עקף את רף ה-9 מיליון, המייצגים קרוב ל-3% מכלל האוכלוסיה. יתרה מכך, אתמול 16 מדינות בארה"ב דיווחו על מספר הנדבקים היומי הגבוה ביותר, בעוד שב-13 מדינות דיווחו על שיא במספר מאושפזי הקורונה בבתי החולים.

 

בחודש אוקטובר, 31 מדינות דיווחו על שיאים במספר הנדבקים היומי, ביניהן חמש מדינות הנחשבות מרכזיות להכרעה בבחירות: אוהיו, מישיגן, צפון קרולינה, וויסקונסן ופנסילבניה.  

 

טראמפ: מתמרצים רופאים על מוות מקורונה

 

במקביל לזינוק החד במספר הנדבקים החדשים, הנשיא דונלד טראמפ והמועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן המשיכו הלילה בקיום עצרות בחירות לקראת פתיחת הקלפיות ביום שלישי. טראמפ מצידו בחר להאשים את הרופאים בכך שהם צוברים רווח כספי על-גבי מקרי מוות מקורונה, בעוד שביידן תקף את הנשיא ואמר שהוא נכנע למגפה.

 

בעצרת במישיגן, כילה טראמפ את חמתו במערכת הבריאות האמריקאית, וטען, בניגוד למציאות, כי רופאים מקבלים תמריצים עבור העלאת מספרי המתים מקורונה. "הרופאים שלנו מקבלים יותר כסף אם מישהו מת מקורונה", הוא קבע.

 

 

הנשיא טראמפ בעימות הטלוויזיוני (ארכיון) הנשיא טראמפ בעימות הטלוויזיוני (ארכיון) צילום: איי פי

 

 

בריטניה: רה"מ בוריס ג'ונסון צפוי להכריז על סגר נוסף

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון צפוי להכריז בתחילת השבוע הבא על הטלת סגר חדש במדינה, כך לפי דיווח בעיתון הגרדיאן. ג'ונסון ככל הנראה נכנע ללחץ שמפעילים עליו יועציו המדעיים, שטוענים כי הגיע העת לצעדים כלל ארציים, זאת לאחר שקצב ההתפשטות של הקורונה מהיר מהתרחיש הגרוע ביותר שהגו. לפי הדיווח, שר הבריאות מאט הנקוק תומך אף הוא בהטלת סגר, וטוען כי הצעדים האזוריים שננקטו אינם מספיקים יותר והקורונה עלולה לגרום למותם של 85 אלף אנשים בחורף. עם זאת, מידת ההגבלות של הסגר הקרוב עוד לא נקבעו, והן צפויות לעלות לדיון בפגישה מיוחדת בסוף השבוע בין ג'ונסון ושר האוצר רישי סונאק שינסו לחשוב על דרכים למזער את הפגיעה בכלכלה.

 

הקורונה באמריקה הלטינית: 22,282 נדבקים חדשים בברזיל, 6,000 במקסיקו

 

בברזיל מתו ביממה האחרונה עוד 508 חולים מנגיף הקורונה ואובחנו 22,282 נדבקים חדשים. כך עדכן משרד הבריאות הברזילאי. יום קודם לכן מתו במדינה 529 חולים ואובחנו 23,126 נדבקים חדשים. במקסיקו מתו עוד 516 בני אדם ואובחנו 6,000 נדבקים נוספים. יום קודם לכן מתו במקסיקו 464 חולים ואובחנו 5,948 נדבקים. עם זאת גורמי בריאות במקסיקו מדגישים כי המספרים האמיתיים של החולים והמתים גבוהים בהרבה מכפי שמדווח.

x