שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
חברה וסביבה

צרפת: 3 נרצחו בפיגוע דקירות בניס

זוועה בריביירה הצרפתית: מחבל חמוש בסכין רצח לפחות 3 בני אדם ליד כנסייה בעיר, ולפי הדיווחים ערף את ראשה של אחת הנרצחות. יש גם כמה פצועים. צרפת נמצאת בכוננות גבוהה מחשש לפיגועים איסלאמיסטיים, אחרי שרק החודש ערף מחבל את ראשו של מורה, משום שהציג לתלמידיו קריקטורות הלועגות לנביא מוחמד

ynet 11:5329.10.20
מחבל חמוש בסכין רצח הבוקר (יום ה') לפחות שלושה בני אדם, ופצע כמה נוספים, בפיגוע דקירות ליד כנסיית נוטרדאם בעיר ניס שבצרפת. המחבל נעצר, לא לפני שלפי דיווחים ערף את ראשה של אחת הקורבנות. ראש העיר ניס, כריסטיאן אסטרוסי, הודיע בטוויטר כבר דקות אחרי האירוע כי הוא מעריך שמדובר בפיגוע טרור.

 

לפי שעה עדיין לא ברור אם הפיגוע אירע בתוך הכנסייה או בסמוך לה. בשעת הפיגוע נערכה ישיבה של הבית התחתון של הפרלמנט הצרפתי בנוגע להגבלות הקורונה החדשות שהוטלו בצרפת, ועם היוודע דבר הפיגוע, הושעה הדיון לטובת דקת דומייה לזכר הנרצחים.

 

הפיגוע בניס הפיגוע בניס צילום: רויטרס

 

 

צרפת נמצאת בימים אלה בכוננות גבוהה מחשש לפיגועים איסלאמיסטיים. רק החודש רצח מחבל את סמואל פאטי, מורה בבית ספר תיכון, משום שהעז להציג לתלמידים קריקטורות שמתבדחות על הנביא מוחמד ושפורסמו במגזין הסאטירי "שרלי הבדו". המחבל ערף את ראשו של פאטי, כעונש על כך שהשתמש בקריקטורות כדי להרצות לתלמידיו על חופש הביטוי.

 

בחודש שעבר ביצעו שני מחבלים פיגוע דקירה בסמוך למקום מושבו לשעבר של "שרלי הבדו", שם ביצעו פעילי איסלאם קיצוני בשנת 2015 טבח קטלני כנקמה על כך שהמגזין פרסם את הקריקטורות הלעגניות שעסקו בנביא האיסלאם.

 

המתיחות הביטחונית ניכרה שוב ושוב בימים האחרונים ברחובות צרפת. שלשום נאלצה המשטרה לפנות את הפארק הסמוך למגדל אייפל בפריז, בעקבות מציאת תיק ובתוכו תחמושת. ממש במקביל פונה גם האזור שסביב שער הניצחון, בעקבות התרעה על פצצה. שני האירועים הסתיימו ללא נפגעים.

 

זירת הפיגוע זירת הפיגוע צילום: רויטרס

 

בין ממשלת צרפת לבין העולם המוסלמי, ובראשם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, מתנהל בימים אלה עימות חריף סביב השימוש בקריקטורות הלועגות למוחמד. אחרי שנשיא צרפת עמנואל מקרון קבע כי האיסלאם היא דת במשבר, ואז דיבר בזכות חופש הביטוי המגן על פרסום הקריקטורות והודיע כי ארצו תנקוט צעדים חריפים נגד פעילי איסלאם קיצוני, אמר ארדואן שהנשיא הצרפתי זקוק לטיפול נפשי וקרא לטורקים להחרים תוצרת צרפתית.

 

אתמול חלה הסלמה נוספת בעימות בין טורקיה לצרפת, כשאנקרה הביעה זעם על קריקטורה חדשה שפורסמה ב"שרלי הבדו", ושבה הוצג ארדואן שותה בירה בתחתונים ומציץ בחלקים צנועים בגופה של אישה מוסלמית.

זירת הפיגוע זירת הפיגוע צילום: איי אף פי

 

ברחבי העולם המוסלמי נרשמו בימים האחרונים שלל הפגנות נגד צרפת ומנהיגה, וגורמים מוסלמים הזהירו – ספק איימו – שבשל דבריו של מקרון צרפת עלולה למצוא עצמה סופגת שוב פיגועים.

 

בעשור האחרון אירעו בצרפת כמה פיגועי טרור איסלאמיסטיים קשים ביותר. השניים הקטלניים ביותר היו מתקפת הטרור בפריז ב-2015, שבה נרצחו לפחות 127 בני אדם ועוד מאות נפצעו, ופיגוע הדריסה בניס ב-2016, שבו נרצחו 86 איש.

 

קבלו ניוזלטר יומי המסכם את חדשות היום ישירות למייל שלכם. לחצו להרשמה

x