$
מפרץ תיכון חדש
גג עמוד מפרץ תיכון חדש

מפרץ תיכון חדש

אחרי 7 חודשים: בתי הקפה והמסעדות בבחריין חוזרים לחיים

איחוד האמירויות וסעודיה יקימו צוות משותף להשקעות ולסחר; סקר באמירויות: הקורונה הפכה את התושבים לעצבניים יותר ולסובלים יותר מהשמנה; ומפעל סבון הגמלים של דובאי מתרחב ומחפש שווקים חדשים

דורון פסקין 12:4825.10.20

ישראל תשתלב? איחוד האמירויות וסעודיה יקימו צוות משותף להשקעות ולסחר

 

בסוף השבוע נערכה פגישה וירטואלית רמת דרג בין האמירויות וסעודיה כדי לדון בחיזוק קשרי המסחר וההשקעות בין שתי המדינות. הפגישה נערכה בהשתתפות שר הכלכלה האמירותי עבדאללה אלמרי, שביקר בישראל בשבוע שעבר, וכן מקבילו הסעודי עבדאללה אלג'דעאן. הצדדים דנו בדרכים להגדלת היקף הסחר וגיוונו, הקלת תנועת הסחורות והמוצרים בין שתי המדינות, פיתוח קשרי הסחר של המפרץ עם שווקים גלובליים, ושיתוף פעולה בתחומי חדשנות, טכנולוגיה, יזמות ותמיכה בחברות מתפתחות. סעודיה והאמירויות גם דנו בהזדמנויות שמציעה תערוכת אקספו בדובאי, שתיערך בשנה הבאה.

 

 

שתי המדינות הסכימו על הקמת קבוצת עבודה אמירותית-סעודית משותפת שתפעל בתחומי ההשקעות, החדשנות, היזמות וסחר החוץ. יצוין כי שווי חילופי הסחר בין שתי המדינות עמד על כ-31 מיליארד דולר בשנת 2019, צמיחה של 5% בהשוואה לשנת 2018.  

שר הכלכלה של איחוד האמירויות, עבדאללה אל מרי שר הכלכלה של איחוד האמירויות, עבדאללה אל מרי צילום: WAM

 

ללא מתחרים: הרשת הסלולארית המהירה ביותר בעולם נמצאת באמירויות

 

חברת אוקלה (Ookla) העוסקת במדידת חיבורי האינטרנט ברחבי העולם והמנהלת את אתר speedtest.net, קבעה כי חברת התקשורת Etisalat היא מפעילת הרשת הסלולרית המהירה ביותר בעולם בשנת 2020. עם מהירות הורדה של Mbps 115.89 ודירוג כולל בקטגוריית "ציון המהירות" של 98.78 Mbps, חברת איתיסאלאת היא המפעילה היחידה בעולם שזכתה בציון כולל גבוה מ-90 לפי נתוני Speedtest.

 

חברת התקשורת מהאמירויות זכתה גם בפרסי Speedtest עבור הרשת הסלולרית המהירה ביותר ברחבי העולם ברבעון הראשון עד השלישי של השנה, וכן עבור רשת הפס הרחב הקבועה המהירה ביותר ברבעון השלישי של השנה שעברה.  

משרדי חברת  איתיסאלאת משרדי חברת איתיסאלאת צילום: Etisalat

 

בתי הקפה בבחריין חוזרים לחיים

 

אחרי הפסקה של שבעה חודשים, חזרו אתמול למעלה מ-10,000 מסעדות ו-130 בתי קפה ברחבי בחריין לקבל לקוחות. צעד זה הוא חלק מפתיחת המשק הבחרייני מחדש, לאחר שנסגר בחלקו בשל נגיף קורונה. לגבי בתי הקפה, הלקוחות יוכלו לשבת בחללים פנימיים ובמרחבים חיצוניים כשעישון נרגילה במגבלות שונות תותר רק במקומות פתוחים.

 

יצוין כי השימוש בנרגילה הוא מקור ההכנסה העיקרי של בתי הקפה בממלכה, כשהזמנות המזון בהם נאמדות בכ-20% בלבד. בתי הקפה ללא מרחב חיצוני עדיין ממתינים להחלטת הממשלה, שסייעה לבעלי בתי הקפה בזמן שהיו סגורים באמצעות כיסוי חלק מההוצאות. לפי הערכות בבחריין, ענף בתי הקפה מפרנס בממלכה כ-6,000 משפחות.

 

בית קפה במלון ארבע העונות בבחריין בית קפה במלון ארבע העונות בבחריין צילום: fourseasons

 

תושבי האמירויות בזמן קורונה: עצבניים יותר וסובלים מהשמנה

 

ועידת התזונה הבינלאומית שנערכה באחרונה בדובאי הציגה מחקר מדעי שנעשה בהשתתפות 2,060 תושבים, כדי לחקור שינויים בתזונה ובאורח החיים במהלך מגיפת קורונה והסגר באיחוד האמירויות. שלא במפתיע, המחקר מצא שינויים משמעותיים.

 

ד"ר האדיה רדואן, עוזרת פרופסור במחלקה לתזונה במכללה למדעי הבריאות באוניברסיטת שארג'ה, מסרה כי לפי המחקר נרשמה ירידה של כ-30% בפעילות הגופנית וכי 32% מהמשתתפים הודו כי הגדילו את צריכת המזון שלהם והעלו את משקלם. לדבריה, אחת התוצאות הבולטות ביותר של המחקר הייתה עלייה בעישון בשיעור של 20%. מבחינה פסיכולוגית, נמצא כי 60% מהמשתתפים הפכו "עצבניים יותר", כ- 20% הגדילו את השימוש באינטרנט להפגת מתחים, 10% פנו לאכול כדי להקל על המתח, 10% עשו פעילות גופנית ומדיטציה והשיעור הגדול ביותר (39%) החל להתפלל יותר.

 

סבון הגמלים מדובאי מחפש שווקים חדשים

 

מה שהחל כייצור ביתי של מוצרי טיפוח וסבונים מחלב הגמלים במטבח בדובאי, הפך למפעל מצליח שהולך ומתרחב. "מפעל סבון הגמלים" עבר לאחרונה ל"עמק הסיליקון של דובאי" (Dubai Silicon Oasis), אזור חופשי השם דגש על פרויקטים טכנולוגיים, לאחר הכנסות המפעל עלו מ-270 אלף דולר בשנת 2014 לכ-2 מיליון דולר בשנה שעברה. המפעל מייצר 100 אלף חתיכות סבון בחודש, ולפי היזמים הביקוש לסבון זה צמח במידה ניכרת בעיקר מצד תיירים במהלך השנים האחרונות. 

סבון מחלב גמלים סבון מחלב גמלים צילום: dayofdubai

 

המפעל מתכנן להשיק שבעה מוצרים חדשים בשנה הבאה, בנוסף ל-25 המוצרים השונים שהוא כבר מייצר כיום. המפעל גם מבקש להרחיב את מעגל המדינות שאליו הוא מייצא את מוצריו ולכלול בו שש מדינות חדשות לפני סוף 2020, והן בריטניה, ארצות הברית, כווית, דרום קוריאה, אינדונזיה וסינגפור. מוצרי מפעל סבוני הגמלים זמינים כיום בתשע מדינות: גרמניה, יפן, שוודיה, סין, טייוואן, תאילנד, ערב הסעודית ועומאן, ולמעלה מ-100 חנויות ונקודות מכירה באיחוד האמירויות.

 

מפרץ תיכון חדש זהו משותף לעיתון כלכליסט ולחברת www.concordmena.com

x