$
בחירות בארה"ב 2020
באנר בחירות בארה"ב דסקטופ

מנומס, פחות קרבי אבל הלעג נשאר: סיכום העימות האחרון לפני הבחירות

הטיפול בקורונה תפס חלק מרכזי בעימות; המועמד הדמוקרטי ביידן אמר כי "מי שאחראי לכל כך הרבה מקרי מוות לא צריך להישאר נשיא ארה"ב", ואין סיכוי לחיסון לפני אמצע 2021; הנשיא טראמפ התפאר ביחסים טובים עם צפון קוריאה, וביידן השיב ש"היתה לנו מערכת יחסים טובה גם עם היטלר לפני מלחמת העולם"; טראמפ התייחס לתוכניתו הכלכלית של ביידן ואמר כי היא תוצר של מחשבה סוציאליסטית רדיקלית; לדבריו, שוק המניות יקרוס אם לא ייבחר

ויקי אוסלנדר 07:3623.10.20
בעימות השני לקראת הבחירות, הנשיא דונלד טראמפ מהמפלגה הריפובליקנית ויריבו סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן מהמפלגה הדמוקרטית שמרו על טון דיבור מנומס הרבה יותר ופחות קרבי מבעימות הראשון ביניהם, ולא קטעו אחד את השני. הלעג, עם זאת, נותר. "הוא שונא זרים", הטיח ביידן בטראמפ בראשית העימות באלגנטיות; "הוא מתחבא במרתף", לעג טראמפ על ביידן ועל סגנונו הפשטני. האירוע התקיים באוניברסיטת בלמונט בנאשוויל, טנסי, אחרי שהעימות המתוכנן הקודם התבטל בעקבות מחלתו של טראמפ בקוביד-19. 

 

טרם תחילת העימות שנערך הלילה (ו') לפי שעון ישראל, רק שבוע לפני הבחירות, הגיע נציג ועידת העימות והזהיר את הנוכחים בקהל לא להוריד את המסכות שלהם ואף אמר כי העימות ייעצר עד שהכל יעטו חזרה את המסכות. בכך רמז  להתנהגותם של משפחתו של טראמפ, שבעימות הראשון סירבו להישאר עם המסכות לאורך הערב.

 

טראמפ בעימות. מזהיר מפני קריסת וול סטריט טראמפ בעימות. מזהיר מפני קריסת וול סטריט צילום: איי פי

 

 

חלק ניכר מהדיון הוקדש לטיפול במגיפת הקורונה. טראמפ הזכיר מיד בתחילתו נשכחות מאפריל השנה, כשטען בפני הציבור האמריקאי ש"עוד מעט זה יעלם", והזכיר כי שיעורי התמותה בקרב הצעירים הם אפסיים. מנחת העימות, העיתונאית קריסטין ווקר, חתמה את הצהרת הנשיא, באופן שעשתה לאורך הדיון, תוך תיקון הצהרות שגויות ומטעות של טראמפ, ואמרה כי "רק נציין בפני הצופים שצעירים יכולים להיפגע ולמות מהמחלה". שבוע לפני העימות כינה טראמפ את ווקר "איומה ולא הוגנת", אך החמיא למנחה שהיא עושה עבודה טובה במהלך העימות עצמו.

 

"ללכת וללעוס בו זמנית"

"אם תראו את ניו יורק, תראו שהיא מתה, המסעדות שם מתות. הפתרון הוא לא לסעוד בין מחיצות פלסטיק", כך לעג טראמפ לעיר, שנמצאת תחת הנהגה דמוקרטית וזכתה לביקורת מהנשיא בחודשים האחרונים וכך גם מעל במת העימות לאורך כל הערב - על שסגרה את הכלכלה ומערכות החינוך בעקבות הקורונה. "אנחנו צריכים להיות מסוגלים ללכת ללעוס בו בזמנית", הסביר ביידן מדוע ארה"ב צריכה להיות מסוגלת להילחם במגיפה וגם לפתוח את הכלכלה בזהירות, "מי שאחראי לכל כך הרבה מקרי מוות לא צריך להישאר נשיא ארה"ב של אמריקה" אמר תוך שהוא מביא את הנתונים הסטטיסטיים על מקרי המוות במדינה. לדבריו, "אנו עומדים להיכנס לחורף אפל. אין לטראמפ תוכנית ברורה ואין סיכוי שיהיה חיסון לרוב העם האמריקאי לפני אמצע השנה הבאה". טראמפ טען שיהיה חיסון לפני סוף השנה אך סירב להתחייב לכך - "לא, זו לא הבטחה, אבל אני חושב שהחיסון יהיה מוכן עד סוף השנה".

 

ביידן בעימות. לעג להשוואה של טראמפ ללינקולן ביידן בעימות. לעג להשוואה של טראמפ ללינקולן צילום: איי פי

 

כשנשאל על התערבות זרה בבחירות מצד רוסיה ואיראן, לפי דיווחים אחרונים, הנושא הפך מהר מאוד אישי. טראמפ טען כי "ג'ו קיבל 3.5 מיליון דולר מרוסיה, וזה הגיע דרך הנשיא פוטין, מכיוון שהוא היה מאוד ידידותי עם ראש עיריית מוסקבה לשעבר. המשפחה שלך קיבלה 3.5 מיליון דולר" - אם כי אין עדויות לכך. "לא לקחתי אגורה מאף גורם זר בחיים שלי", אמר ביידן, ומיד העביר את הדיון לדיווחים על כך שטראמפ משלם יותר מסים ברוסיה וסין מאשר בארה"ב.

 

ראש בראש, בנימוס יחסי ראש בראש, בנימוס יחסי צילום: רויטרס

 

במהלך העימות הוקדשו דקות ארוכות למדיניות החוץ של ארה"ב. טראמפ הדגיש את הצלחותיו במלחמת הסחר עם סין וטען כי הנשיא לשעבר ברק אובמה הזהיר בפגישה לפני כניסתו של טראמפ לתפקיד מפני מלחמה גרעינית ודאית עם צפון קוריאה, אך זו מעולם לא התרחשה. "יש לנו יחסים טובים עם מנהיג צפון קוריאה", אמר טראמפ בנוגע ליחסיו עם קים ג'ונג און, וביידן מיד ענה: "היתה לנו גם מערכת יחסים טובה עם היטלר לפני מלחמת העולם השנייה". מעבר לכך ביידן הדגיש את חשיבות חזרתה של ארה"ב לתפקיד המעצמה המובילה בעולם, להסכמים בינלאומיים ולחייב את המדינות לפעול במסגרת הקונצנזוס בזירה הבינלאומית.

 

 

טראמפ וקים. יש במה להתפאר? טראמפ וקים. יש במה להתפאר? צילום: רויטרס

 

לאורך העימות טראמפ נמנע מלפרט תוכניות ברורות לעתיד - בין עם ביחס לתוכנית בריאות חלופית לאובמה-קר, לצעדים הבאים הנדרשים כדי להתמודד עם מגיפת הקורונה או הדרך להשיב 545 ילדים מהגרים שהופרדו מהוריהם. במקביל הוא הזכיר את הקריירה הארוכה של ביידן בפוליטיקה האמריקאית, שבה לטענתו לא הביא לשינויים: "אתה כל הזמן מדבר על מה שתעשה. אבל היית שם רק לפני זמן קצר ולא עשיתם כלום", אמר בהתייחסו לתקופה בה שימש כסגנו של אובמה, "אני רצתי לנשיאות בגללכם, בגלל העבודה שעשיתם. אני מסתכל עליך עכשיו ואני רצתי בגללכם". טראמפ לא לגמרי טועה, ביידן שירת שנים רבות בפוליטיקה האמריקאית, וחלקים נרחבים מהתוכניות שלו עומדים בסתירה או רק היו בגדר שאיפה בעת ממשל אובמה.

 

 

 

"אני מקווה שהוא באמת מסתכל עלי, כי אתם יודעים מי אני, אתם יודעים מי הוא, אתם יודעים מה האופי שלי ומה האופי שלו. אתם יודעים מה המוניטין שלנו בנוגע לכבוד לאמירת האמת", סיכם ביידן. "סליחה, אם העניין עם רוסיה, אוקראינה, סין ועיראק נכון", השיב מיד טראמפ, "אז הוא פוליטיקאי מושחת. אל תמכור לי את הדברים האלו על תינוק תמים".

 

טראמפ מאיים במפולת בשוק המניות

עוד הטיח טראמפ בתוכניות ביידן כי הן תוצר של חשיבה מהשמאל הסוציאליסטי הרדיקלי. "ההבדל ביני ובין הנשיא", השיב לכך ביידן, "הוא שאני חושב שביטוח בריאות היא זכות לא פריבילגיה, זה סוציאליסטי? זה יעלה כסף, אבל הוא (טראמפ – ו"א) לא עשה דבר עבור הבריאות".

 

"שוק המניות ייפול אם לא אבחר", אמר טראמפ כדי להסיט את הדיון, "כל הפרשנים טוענים כך". זאת למרות שבשבועות האחרונים אנליסטים מובילים בשוק טענו כי הכלכלה תשתקם מהר יותר תחת ביידן שאמר כי "המדד היחידי שלו להצלחה הוא שוק המניות, זה לא רלוונטי לאנשים במקום כמו סקרנטון, איפה שאני חייתי". "הוא לא גר בכלל בסקרנטון, רק לתקופה קצרה", השיב טראמפ, "תבדקו את זה".

 

מחאת השחורים בארה"ב מחאת השחורים בארה"ב צילום: איי פי

 

"אף אחד לא עשה יותר עבור קהילה השחורה", אמר טראמפ, "להוציא אולי, אולי לינקולן". זאת בהתייחסו למתיחות הבין-גזעית בארה"ב. ווקר מיד הזכירה כי הנשיא עצמו אמר שתנועת "חיים שחורים חשובים" היא תנועה של שנאה, שהוא שיתף סרטון של אדם צועק "עוצמה לבנה" למיליוני תומכים ואמר שיש להדיח ספורטאים שחורים שמביעים את זכות הדיבור שלהם. "אני האדם הכי פחות גזעני בחדר", אמר טראמפ, "אני לא יודע מה להגיד, ביצעתי רפורמות בבתי הכלא ובמערכת המשפט, טיפלתי באוניברסיטאות שחורות".

 

"אברהם לינקולן כאן", לעג ביידן לטראמפ על ההשוואה שביצע בינו ובין הנשיא שנחשב כמשחרר העבדים, "הוא אחד הנשיאים הכי גזענים בהיסטוריה האמריקאית, הוא שופך דלק על כל שריפה גזענית. הוא קורא למקסיקנים אנסים, הוא אסר כניסת מוסלמים כי הם מוסלמים, הוא עשה הכל גרוע יותר".

 

"סין רוסיה והודו מטונפות"

בעימות המועמדים נדרשו להתייחס שינוי האקלים והיציאה של ארה"ב מהסכמי פריז. טראמפ, הפנה את האצבע המאשימה להתנהגות מדינות אחרות. "תראו את סין, היא מטונפת, תראו את רוסיה והודו, הן מטונפות", הסביר טראמפ על מדיניות הסביבתית אותו הוא מוביל, "עשינו עבודה נהדרת סביבתית, יש לנו את האוויר הכי נקי, המים הכי נקיים, סטנדרטים הכי טובים לפליטת פחמן ולא הרסנו את התעשייה שלנו".

 

עולם נקי יותר? עולם נקי יותר? צילום: שאטרסטוק

 

"הם לא יודעים על אקלים", ענה טראמפ ביחס להצעה המפורטת של ביידן להשקעה בתשתיות לפיתוח תעשיית אנרגיה נקייה, "הם כולם קופצים דרך חישוקים של AOC פלוס שלוש (חברת הקונגרס הדמוקרטית אלכסנדריה אוקזיו קורטז ושלוש חברות קונגרס נוספות שמכונות יחדיו "הסקווד" – ו"א). זו התוכנית המשוגעת ביותר שאי פעם נעשתה, והיא לא נעשתה על ידי אנשים חכמים". ביידן השיב ש"התוכנית הזו נתמכה על ידי כל קבוצה סביבתית גדולה ועל ידי כל קבוצה שמייצגת תעסוקה. משום שהם יודעים שהעתיד נמצא היכן שאנו מסוגלים לנשום. אנחנו יכולים לצמוח ולהיות נקיים יותר אם נלך בדרך שבה אני מציע".

 

השאלה האחרונה בעימות היתה "מה תגידו לאמריקאים שלא הצביעו עבורכם?". טראמפ התרכז בביידן, ביידן - בעתיד. "לפני המגיפה היו לנו את נתוני האבטלה הכי טובים עבור שחורים, לטינים, נשים, לכולם היו את המספרים הכי טובים. אני מוריד מסים, והוא רוצה להעלות את המסים של כולם ולכונן תקנות חדשות על הכל", אמר טראמפ, "הוא יהרוג את זה. אם הוא ייכנס, יהיה דיכאון שכמותו לא ראיתם. הפנסיה שלכם תלך לעזאזל, וזה יהיה יום מאוד מאוד עצוב עבור המדינה הזו".

 

"אני נשיא אמריקאי" אמר ביידן, "אני מייצג את כולכם, בין אם הצבעתם בעדי או נגדי. ואני אוודא שתקבלו ייצוג ואתן תקווה. נזוז קדימה, נבחר במדע על פני מדע בדיוני, נבחר בתקווה על פני פחד, נבחר לנוע קדימה. אנחנו יכולים להצמיח את הכלכלה ולהתמודד עם הגזענות השיטתית ובאותו הזמן להבטיח שהכלכלה שלנו מתומרצת על ידי אנרגיה נקייה. מה שיש בהצבעה הוא אופיה של המדינה הזו. הגינות, כבוד, להתייחס לאנשים בכבוד, לוודא שלכולם יש סיכוי שווה. ואני הולך לוודא שתשיגו את זה. לא קיבלתם את זה בארבע השנים האחרונות".

 

x