$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

משבר האקלים

מחקר: הטמפרטורות באוקיינוס האטלנטי - הגבוהות ביותר מזה 3,000 שנה

המחקר, שפורסם בכתב העת המדעי Proceedings of the National Academy of Sciences, מזהה שינוי דפוס בן מאות שנים של עלייה וירידה בטמפרטורות האוקיינוס - לטובת מגמה של התחממות קבועה ומואצת ב-160 השנים האחרונות. החוקרים: "כל הממצאים מצביעים על כך שהתקופה החמה ביותר התרחשה בעשור האחרון"

עומר כביר 09:3919.10.20

הטמפרטורות באוקיינוס האטלנטי גבוהות יותר מכפי שהיו זה קרוב ל-3,000 שנה – כך לפי מחקר שהתפרסם בשבוע שעבר בכתב העת המדעי Proceedings of the National Academy of Sciences, ושמזהה שינוי דפוס בן מאות שנים של עלייה וירידה בטמפרטורות האוקיינוס לטובת מגמה של התחממות קבועה ומואצת ב-160 השנים האחרונות.

 

במסגרת המחקר ניתחו חוקרים מארה"ב וקנדה דגימות קרח ומשקעים ממקורות שונים באוקיינוס, ויצרו תיעוד בן 2,900 שנה של מחזור ההתחממות וההתקררות של האוקיינוס האטלנטי.

 

נמיסת קרחונים בגרינלנד נמיסת קרחונים בגרינלנד צילום: WOODS HOLE OCEANOGRAPHIC INSTITUTION

 

מהממצאים עולה שבעבר המחזור, שמקיף לרוב כמה עשורים, היה יציב יחסית וכלל תקופות חמות (כלל הוריקנים עצמתיים יותר וכמויות גשים גדולות יותר, הן בסמוך לאוקיינוס ההודי והן באזורים מרוחקים יותר כמו הודו) ותקופות קרות. התקופה הקרה האחרונה זוהתה באמצע עידן הקרח הקטן, שהתרחש בין 1,300 ל-1,860. מאז, הטמפרטורות באוקיינוס האטלנטי נמצאות במגמת עלייה עקבית, שהואצה בעשורים האחרונים.

 

"בתקופת המדידה, התקופה שאחרי 2005 תואמת לתנאים אנטי-ציקלוניים (תופעת מטאורולוגית של מערבולת בלחץ אוויר גבוה שנעה בכיוון ההפוך לסיבוב כדור הארץ, ע"כ) חסרי תקדים באזור, שנקשרו לטמפרטורות חמות יותר באוקיינוס האטלנטי", כתבו המדענים במחקרם. "אנומליות מתמשכות אלו הביאו בעשורים האחרונים לשיא בנמיסת הקרח באזור הארקטי של קנדה ובגרינלנד וקשורות לירידה בעומק השלג במהלך הקיץ, מה שמפחית את היכולת של השלג לשקף בחזרה את אור וחום השמש ומגביר את ההתחממות. כל הממצאים מצביעים על כך שהתקופה החמה ביותר התרחשה בעשור האחרון, במקביל לנסיגה באזורים התת-קוטביים מדרום לאיסלנד. תוצאות המחקר מעלות שתקופת ההתחממות העדכנית של האוקיינוס האטלנטי היא חסרת תקדים ב-2,900 השנים האחרונות.

x