בחירות בארה"ב 2020
באנר בחירות בארה"ב דסקטופ

טראמפ שכח את נתוני התמ"ג, ביידן עיוות את תוכנית האקלים

כמו בדיבייט הראשון, גם בעימות שהתקיים מעל בימות נפרדות לא הצטיינו המועמדים בעובדות. על רקע תחזיות לשיא נדבקים בשבוע הבחירות, הנשיא המשיך לסלף נתוני מסכות ויריבו התעלם מפרסומה של תוכנית פדרלית להפצת חיסונים

תמר טוניק 21:5317.10.20

שבועיים אחרי העימות הראשון שנערך בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ליריבו הדמוקרטי ג'ו ביידן, עברו המועמדים לפורמט חסר תקדים, זאת בעקבות סירובו של טראמפ לקיים עימות וירטואלי לאחר שחלה בקורונה. מעל שתי במות נפרדות, במרחק כ־250 ק"מ זו מזו - טראמפ במיאמי וביידן בפילדלפיה - קיימו השניים ביום חמישי אירועי בחירות מקבילים.

 

 

 

במבחן אחוזי הצפייה, ביידן רשם ניצחון. אף שהופעתו של טראמפ שודרה בשלוש תחנות בכבלים בנוסף לשידור ב־NBC, המועמד הדמוקרטי, שהופעתו שודרה ב־ABC, משך 14.1 מיליון צופים לעומת 13.5 מיליון לטראמפ. על פי דיווח ב־CNN, הנתונים הללו הפתיעו גם את צוות ABC, שתהה האם טראמפ יגיב בזעם האופייני לו. האירוע היה הנצפה ביותר של הרשת בפריים טיים, מאז טקס האוסקר בפברואר. עם זאת, הנתונים התגמדו לעומת יותר מ־73 מיליון אמריקאים שצפו בדיבייט הראשון.

 

טראמפ בעצרת בג'ורג'יה טראמפ בעצרת בג'ורג'יה צילום: אי פי איי

 

טראמפ מיהר להכריז כי לא צפה באירוע של ביידן, אבל כן הביע ביקורת. כך, למשל, הוא טען כי השאלות שהציג המנחה ג'ורג' סטפנופולוס בפני המועמד הדמוקרטי היו "כדורי ספוג" לעומת אלה שהוא ספג ממנו בשידור בחירות ב־ABC שהתקיים בחודש שעבר. "לא שאלו אותו שאלה אחת על הנושא החם ביותר, השחיתות במשפחה שלו, או על איך הוא זוכה להגנת חברות הביג טק", התלונן הנשיא. את הטענות הללו השמיע טראמפ באירוע שנערך אתמול בפורט מיירז, פלורידה, שם בישר על הסכם שגיבש הממשל הפדרלי עם רשתות הפארם וולגרינס ו־CVS, שבמסגרתו יופצו חינם חיסוני קורונה לבני 65 ומעלה ולצוותים בבתי אבות. יום שישי היה תאריך היעד שבו נדרשו מדינות בארה"ב להגיש למרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) את תוכניתן להפצת החיסונים. במהלך השבועיים הקרובים צפוי ה־CDC לפרסם את מסקנותיו בעניין.

 

פרשנים מיהרו לציין, כי האירוע היה עוד ניסיון של טראמפ לגייס קולות ברקע היחלשותו בסקרים. לפי נתונים אחרונים, ביידן מוביל עם 51.6% מהקולות לעומת 42.5% לטראמפ.

 

העימות הדמיוני התקיים ברקע זינוק בתחלואת הקורונה בארה"ב. לפי נתונים שפרסמה אוניברסיטת ג'ונס הופקינס תועדו בשבוע שעבר למעלה מ־373 אלף מקרים מאומתים חדשים, שהם 46 אלף יותר לעומת השבוע שקדם לו. מספר המקרים המאומתים ומקרי המוות מקורונה בארה"ב הוא הגדול בעולם וקצב ההדבקות עוקף את השיאים שנרשמו בחודש יולי. התחזית היא כי לקראת הבחירות ב־3 בנובמבר יזנק מספר המקרים השבועי לשיא חדש.

 

התחלואה נמצאת במגמת עלייה מדאיגה בצפון־מערב ארה"ב, במערב התיכון ובמספר מדינות בצפון. "החיים שלנו ישתפרו כשיגיעו החיסונים בתחילת השנה הבאה, אבל אנחנו נעבור תקופה מאוד קשה עם הכניסה לחודשים הקרים", כך לפי ד"ר פיטר הוץ, דקאן בית הספר לרפואה טרופית בביילור קולג', בטקסס, שאמר את הדברים ל־"USA טודיי". מעל הבמות הנפרדות, המועמדים התייחסו לנושאים הבוערים, ובהם משרות, צמיחה, זיופי בחירות וחיסונים. כמו בדיבייט, גם הפעם תיעדו משקיפים אי־דיוקים.

 

הסילופים של טראמפ

 

צמיחה כלכלית

מעל הבמה במוזיאון האמנות פרז במיאמי, טראמפ הכריז כי "הכלכלה שלנו היתה הגדולה ביותר בתולדות ארה"ב". לפי הכלכלן זוכה הנובל פול רומר, לשעבר הכלכלן הראשי של הבנק העולמי, קצב הצמיחה תחת טראמפ עמד על 2.48% בממוצע בשנה לפי פרוץ המגפה, שיפור מ־2.41% בכהונה השנייה של הנשיא ברק אובמה. עם זאת, הצמיחה שהחלה ב־1982 במהלך נשיאותו של רונלד רייגן, עמדה על 4.2% בממוצע בשנה.

 

הונאת בחירות

"כשאני רואה אלפי פתקי הצבעה זרוקים במכלי אשפה עם השם שלי עליהם, אני לא מרוצה מזה", טען טראמפ. בפועל, לא נמסרו כל דיווחים על אירועים כאלה במהלך הקמפיין. כעדות לקנוניה אפשרית לגנוב ממנו קולות, הסתמך טראמפ על אירוע שבו פתקי הצבעה עם שמו, שנועדו לבסיסים צבאיים, נצפו זרוקים באשפה בפנסילבניה. עם זאת, הוא השמיט את הפרטים הקטנים. לפי גורמים רשמיים במטה הבחירות, שבעה פתקי הצבעה, וכן שתי מעטפות חתומות, הושלכו בטעות לפח האשפה במשרד של מטה הבחירות במדינה בשליטה רפובליקנית על ידי עובד קבלן, והרשויות הוזעקו לטפל בסוגיה.

 

מסכות מיגון

טראמפ ציין כי לפי נתוני ה־CDC, 85% מעוטי המסכות עלולים להידבק בנגיף. "זה מה ששמעתי וזה מה שראיתי", אמר. בהתבטאות הזו חזר טראמפ והדגיש טענה שהשמיע מספר פעמים בעבר, בין השאר בראיון בפוקס ניוז. באותה הזדמנות הוא ציין כי בעצרת גדולה שערך באייווה הוא ראה כי "הרבה מאוד אנשים מגיעים עם מסכות". אבל, הוא סייג, "אז ה־CDC יוצאים עם הצהרה ש־85% מהאנשים שעוטים מסכות, נדבקים במחלה". העובדה היא שטראמפ חוזר ומסלף בעקשנות ממצאי מחקר שפרסם ה־CDC בחודש שעבר, לפיו 85% מקרב 150 חולי קורונה שנסקרו, דיווחו כי עטו מסכה לעתים קרובות או כל הזמן, בתקופה שקדמה להדבקתם.

 

הסילופים של ביידן

 

משרות רכב

"מכוניות חשמליות יחסכו מיליארדי ליטרים של דלק וייצרו מיליון, וזה לא אני אומר, זה וול סטריט אמרו, משרות בתחום תעשיית הרכב", אמר ביידן באירוע הבחירות בפילדלפיה. לפי בדיקה שערך האתר Clickondetroit.com, לא עלה בידיהם לאתר ניתוח שערכו אנליסטים בוול סטריט המאושש את הטענה, ומשום כך קשה יהיה להתעמת עם הנתונים.

 

לפי אתר הקמפיין, הבטחת ביידן לייצר מיליון משרות בתעשיית הרכב מסתמכת על תוכנית להחליף את צי הרכבים הפדרלי המונה 3 מיליון כלי רכב למכוניות חשמליות, בקצב מהיר יותר מזו הקיימת, ובכך להוסיף 500 אלף תחנות טעינה בארה"ב ולהגדיל את התמריצים לחברות וללקוחות לרכוש כלי רכב חשמליים. התוכנית אינה מציגה מהלכים ספציפיים, ומבקריה טוענים, כי המעבר לרכבים חשמליים עלול דווקא לגרום לאובדן משרות בתעשייה.

 

תומכי ביידן במישיגן תומכי ביידן במישיגן צילום: איי אף פי

אנרגיה ירוקה

מעל הבמה בבניין העירייה בפילדלפיה, ביידן ציין כי תוכניתו למעבר לאנרגיה ירוקה אינה חופפת את תוכנית ה־New Green Deal הקוראת לביטול השימוש באנרגיות שאינן מתחדשות, עד 2030. בפועל, התוכנית הקרויה Green New Deal (GND), שהוצגה על ידי דמוקרטים מהפלג הפרוגרסיבי, הגדירה יעד של אפס פליטות פחמן עד לתאריך הזה. המשמעות היא, כי פליטות גזי החממה יאוזנו על ידי ספיגת היקף זהה של פליטות מזהמות, למשל, באמצעות שימור יערות וקידום מקורות אנרגיה מתחדשים. בדיבייט הראשון ביידן ציין כי הוא לא תומך ב־GND, אף כי לפי אתר הקמפיין, הוא מאמין שהיא חיונית להתמודדות עם אתגרי האקלים.

 

הפצת חיסונים

ביידן טען כי הוא ורופאים שעמם שוחח לא נחשפו לתוכנית פדרלית כלשהי להפצת חיסוני קורונה. "צריכה להיות תוכנית. כשיהיה חיסון, איך נפיץ אותו?", תהה. העובדה היא כי ממשל טראמפ גיבש תוכנית להפצת חיסונים, גם אם הנשיא מגדיר לכך מסגרת זמנים מוקדמת מדי. משרדי הבריאות וההגנה בארה"ב פירסמו חלקים מהתוכנית ב־16 בספטמבר.

 

המסמכים שנחשפו סוקרים תוכניות הפצה והנחיות ברמת "המדינה, השבט, הטריטוריה ותוכניות בריאות ציבוריות מקומיות". במקביל, ה־CDC גיבשו חוזה עם חברת מק'קיסון, שמפיצה את חיסוני השפעת, להפצת חיסון הקורונה. אף כי לטענת טראמפ החיסון יהיה זמין עד לסוף השנה, ואולי אפילו קודם לכן, גורמי בריאות פדרליים ומומחים חיצוניים סבורים כי יופץ רק עמוק לתוך 2021.

x