$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

שריפות הענק בקליפורניה כילו כבר שטח של כ-16 אלף קמ"ר

רבע מהשטח עלה באש כתוצאה משריפה אחת ביער מנדוסינו צפונית לסן פרנסיסקו. השריפה כיסתה כבר שטח של מיליון אקר (כ-4,000 קמ"ר), והוכתרה כגיגה-שריפה הראשונה בהיסטוריה. שריפה זו לבדה גדולה פי חמש מהעיר ניו יורק, ומכבי האש השתלטו רק על 54% ממנה

עומר כביר 09:2107.10.20

שריפות הענק בקליפורניה כילו כבר שטח של 4 מיליון אקר (כ-16 אלף קמ"ר) – פי 2 מהשיא הקודם במדינה – והבעירה טרם הסתיימה. "קו ה-4 מיליון אקר הוא בלתי-נתפס, זה מעתיק את נשימתך, והמספר עוד יגדל", אמר לגארדיאן סקוט מקלין ממחלקת היער והגנת האש של קליפורניה.

 

 

 

 

שריפות היער בקליפורניה שריפות היער בקליפורניה צילום: איי פי

 

רבע מהשטח עלה באש כתוצאה משריפה אחת ביער מנדוסינו צפונית לסן פרנסיסקו, שמכונה August Complex. השריפה כיסתה כבר שטח של מיליון אקר (כ-4,000 קמ"ר), והוכתרה כגיגה-שריפה הראשונה בהיסטוריה. שריפה זו לבדה גדולה פי חמש מהעיר ניו יורק, ומכבי האש השתלטו רק על 54% ממנה. לדברי מושל קליפורניה, גווין ניוסם, השטח של שריפה זו לבד גדול מכל השריפות שתועדו בקליפורניה בין 1932 ל-1999. "אם זו לא הוכחה, עדות, לשינוי אקלים, אני לא יודע מה כן", הוא אמר.

 

בסך הכל תועדו בחוף המערבי של ארה"ב 8,200 שריפות נפרדות, שהרגו עד עתה 31 איש והעלו באש 8,400 מבנים. את האפקט של השריפות – איכות אוויר ירודה ועשן כל כך סמיך שבימים מסוימים הוא הסתיר לחלוטין את אור השמש – הרגישו גם אנשים שמתגוררים במרחק רב ממוקד הבעירה.

 

בדומה לניוסם, גם מדעני אקלים קושרים בין משבר האקלים לשריפות ההיסטוריות. לדבריהם, העלייה בטמפרטורות הכפילה את השטח שנשרף במערב ארה"ב מאז שנות ה-80 של המאה ה-20. "ההחמרה בשריפות היא בחלקה הגדול, אך לא כולה, תוצאה של שינוי אקלים מעשה ידי אדם", אמר לגארדיאן פרופ' מייק פלניגן, מומחה לשריפות בר מאוניברסיטת אלברטה בקנדה. "הטמפרטורה מאוד חשובה. ככל שחם יותר, כך עונת השריפות ארוכה יותר. זו שנה חסרת תקדים, והעניין הוא שאין חיסון לשריפות בר. אנחנו נצטרך ללמוד לחיות עם השריפות ועם העשן שלהן".

x