$
קורונה

דיווח שוטף

ראש המטות המשולבים של ארה"ב נכנס לבידוד

זאת, לאחר שסגן מפקד משמר החופים האמריקני נדבק בקורונה. הקורונה באירופה: רק 4 מדינות מדווחות על מספר נדבקים נמוך מהרמה הקריטית; ראש ממשלת אירלנד מיהאל מרטין קרא לתושבים לפעול עכשיו על מנת להימניע "מסגר מיידי ומקיף; מושל ניו יורק: "אם הקהילה החרדית לא תציית לכללים ניאלץ לסגור בתי כנסת"; המרכז למניעת מחלות בארה"ב: "הקורונה עשויה להישאר באוויר במשך שעות"; מספר הנדבקים היומי ברוסיה - הגבוה מאז מאי

כלכליסט ו-ynet 21:4006.10.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

21:39 - ראש המטות המשולבים של ארה"ב בבידוד

 

מארק מילי, ראש  המטות המשולבים של ארה"ב, וכמה מבכירי הפנטגון נכנסו לבידוד לאחר שסגן מפקד משמר החופים האמריקני, צ'רלס ריי, נדבק בקורונה.  ריי היה בבית הלבן ב -27 בספטמבר באירוע "אמהות כוכב הזהב". בנוסף, ריי היה בפנטגון ביום שישי ולאחרונה השתתף בכמה פגישות בכירי המטכ"ל האמריקאי. גורמי ביטחון מסרו ל- CNN כי  בכיר בפנטגון שהיה בסמיכות לריי נבדקה ומחכה לתוצאות. 

 

 

מארק מילי, ראש המטות המשולבים של ארה"ב מארק מילי, ראש המטות המשולבים של ארה"ב צילום: איי אף פי

 

19:28 - הבית הלבן: שני אנשי צוות נוספים נדבקו בקורונה

 

שני אנשי צוות נוספים בבית הלבן אובחנו כחולי קורונה, יום לאחר שחרורו של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ מבית החולים, כך דיווח אתר החדשות בלומברג.  

 

16:25 - פולין: מספר שיא של מתים במדינה

 

פולין דיווחה ב-24 השעות האחרונות על מספר שיא של מתים מקורונה. לפי הודעת משרד הבריאות במדינה, 58 אנשים מתו מקורונה, מתוכם ל-56 היו מחלות רקע. במקביל, בפולין חוו עלייה חדה במספר הנדבקים החדשים. מאז תחילת החודש מדווחים במדינה על סביבות 2,000 נדבקים חדשים ביום, זאת בהשוואה לשיא של 599 שנרשם באביב. בעקבות זאת, רשויות הבריאות שוקלות להטיל הגבלות מחמירות יותר באזורים האדומים. בשלב זה ב-51 מתוך 380 המחוזות במדינה יש הגבלות על קיום אירועים וחובת עטיית מסיכה. כמו כן, דווח על עלייה במספר המאושפזים ובמספר החולים קשה, ונרשם מחסור במיטות במחלקות הטיפול הנמרץ ובתרופה רמדסיביר שעוזרת לקצר את זמן האשפוז. "זה בהחלט מסלול שונה מכפי שחווינו באביב", הודה סגן שר הבריאות וולדמר קראסקה. "יותר אנשים נשלחים לטיפול נמרץ כי הם זקוקים למכונת הנשמה. זה מאד מטריד".

 

16:00 - "תשישות מהמגיפה" מאיימת על יכולתה של אירופה לבלום את הנגיף

 

בארגון הבריאות העולמי (WHO) מזהירים מ"תשישות מהמגיפה" שפוגעת ביכולתה של אירופה לבלום את התפשטות הקורונה. האנס קלוג, מנהל הארגון באירופה, אמר כי "ההקרבות העצומות" שביצעו תושבי אירופה במהלך המגיפה "היו בעלי מחיר גבוה שהתיש את כולנו, לא משנה היכן אנחנו גרים או במה אנחנו עוסקים". לדבריו, בנסיבות הללו, קל וטבעי לפתח "תחושות אפתיות והעדר מוטיבציה, ולחוות תשישות". בהסתמך על מחקרים שהבוצעו ביבשת, קלוג ציין כי רמת התשישות עומדת על 60% בחלק מהמקרים, ולכן קרא למדינות לשמור על קשר עם הקהילות המקומיות כדי לנטר את תגובת האנשים למגיפה והצרכים המתפתחים שלהם. הוא גם ציין לטובה חגיגות וירטואליות לחג הרמאדן וקולנוע צף כדוגמאות לגישות חדשות ומוצלחות שיכולות לסייע לאנשים להתרגל לתנאים החדשים בעקבות המגיפה.

 

15:45 - הגבלות חדשות באירלנד: להישאר לעבוד מהבית

 

ראש ממשלת אירלנד מיהאל מרטין קרא לתושבים לפעול עכשיו על מנת להימניע "מסגר מיידי ומקיף". הגבלות חדשות ייכנסו לתוקף ביום רביעי, והן כוללות הישארות במחוז וקריאה לעבוד ככל האפשר מהבית. עם זאת, הממשלה דחתה עד כה את האפשרות של הטלת סגר מוחלט. לפי מרטין, להטלת סגר יהיו "השלכות חמורות" ויסכן צאות אלפי משרות. "אם נפעל עכשיו נוכל למנוע את האפשרות להחמיר" הסביר.

 

15:30 - טראמפ בשלו: "עבור רוב האוכלוסייה, נגיף הקורונה פחות קטלני משפעת"

 

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שנדבק בשבוע שעבר בקורונה, כתב בחשבון הטוויטר שלו כי מדי שנה יותר מ-100 אלף בני אדם מתים משפעת, למרות החיסון הקיים. "עונת השפעת מתקרבת - האם אנחנו הולכים לסגור את המדינה שלנו? לא, למדנו לחיות עם זה. בדיוק כמו שנלמד לחיות עם נגיף הקורונה שעבור רוב האוכלוסייה הוא הרבה פחות קטלני", טען.

 

הלילה (שעון ישראל) שוחרר טראמפ מבית החולים הצבאי "וולטר ריד", אחרי שבילה שלושה ימים באשפוז. זאת למרות הצהרת רופאו האישי, ד"ר שון קונלי כי הוא טרם "יצא מכלל סכנה", אך מצבו מאפשר את חזרתו.

 

 

 

 

15:00 - מספר הנדבקים היומי ברוסיה - הגבוה מאז מאי; פוטין: "מוכנים לכל תרחיש"

 

יותר מ-11 אלף חולי קורונה אובחנו ביממה האחרונה ברוסיה. מדובר בנתון הגבוה ביותר מאז 11 במאי. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין התייחס לעלייה בתחלואה בשיחה עם בכירי הפרלמנט ואמר כי "המדינה מוכנה לכל התפתחות ותרחיש".

 

 

12:30 - מנכ"ל ג'יי.פי מורגן: "הקורונה והריגת פלויד מדגישות את המגרעות של ארה"ב"

 

ג'יימי דיימון, מנכ"ל הבנק האמריקאי ג'יי.פי.מורגן אמר כי מגיפת הקורונה והריגתו של ג'ורג' פלויד על ידי שוטרים הדגישו את המגרעות של ארה"ב והכישלון של המדינה לפתור את בעיית הגזענות ואי שוויון.

 

דיימון, שהשתתף ביום שני בכנס בנקאות, אמר כי האירועים המטלטלים של השנה החולפת חשפו בצורה ברורה יותר את בעיות הגזענות והעוני שמאפיינות את ארה"ב כבר 150 שנה.

 

"הקורונה והרצח של ג'ורג' פלויד האירו על משהו שכבר היינו מודעים לו", אמר. "אנחנו סובלים מאי שוויון גזעי במדינה הזו עוד מלפני מלחמת האזרחים, ולא עשינו עבודה טובה בניסיון לפתור את זה". עוד הוסיף כי קהילות של שחורים הן בין הנפגעות הגדולות ביותר מההשלכות הכלכליות כתוצאה מהקורונה: "אנשים עניים נוטים לסבול יותר בכל משבר, יותר מכל אחד אחר, יותר מהעשירים. זה נכון גם לגבי הקורונה. הקורונה רק הדגישה את הפגמים הרבים בצורת הניהול של המדינה שלנו, את השגיאות שאנחנו מבצעים בניהול המדינה ואת האופן שבו הן פוגעות באנשים רבים".

 

11:40 - התפרצות מחודשת באירופה: רק 4 מדינות מדווחות על מספר נדבקים נמוך מהרמה הקריטית

 

ארבע מדינות אירופאיות בלבד מדווחות בשלב זה על מספר נדבקים נמוך מהרמה הנחשבת לקריטית - כך לפי נתונים שפורסמו אתמול (ב') בנוגע למאבק היבשת בהתפרצויות החוזרות של הקורונה.

 

הרף שהציב המרכז האירופי לפיקוח ומניעת מחלות (ECDC) עומד על 20 נדבקים לכל 100 אלף אנשים בממוצע לאורך 7 ימים; שיעור גבוה יותר מצביע על כך שהסיכון לקורונה גבוה במיוחד, עם סבירות גבוהה להדבקות. יתרה מכך: אנשים בקבוצות סיכון נמצאים במצב כזה בסבירות גבוהה מאוד להידבק. 

אזרחים עם מסכות בפרנקפורט, גרמניה אזרחים עם מסכות בפרנקפורט, גרמניה צילום: איי פי

 

לפי הנתונים, רק בגרמניה (18.4 מקרים לכל 100 אלף תושבים), פינלנד (15.5), קפריסין (14.6) ונורבגיה (13.9) לא עברו את הרף המסוכן. לעומת זאת, המצב חמור במיוחד בצ'כיה (167.6), הולנד (140.3) וצרפת (120.3).  

 

10:30 - הסרט "הבאטמן" נדחה ל-2022

 

אולפני וורנר ברדרס הודיעו כי דחו את ההשקה של כמה סרטים מצופים, בהם "הבאטמן" (The Batman), שיושק ב-2022. באולפנים הודיעו גם כי לסרט "אדם השחור" אין בשלב זה אפילו תאריך יציאה. 

 

הדחייה עשויה להתגלות דווקא כיתרון ל"הבאטמן", זאת לאחר שההפקה נעצרה כמה פעמים, בין השאר בעקבות הידבקותו בקורונה של השחקן הראשי רוברט פטינסון, בספטמבר. הצילומים בשלב זה חזרו בבריטניה, וצפויים להסתיים עד סוף השנה.

 

אתמול אישרה סינוורלד כי קיבלה החלטה סופית על סגירת כל בתי הקולנוע שלה בבריטניה ובארה"ב. רשת בתי הקולנוע השנייה בגודלה בעלם (שבבעלות משפחת גרידינגר הישראלית) תסגור את התיאטראות בשני השווקים העיקריים שלה - 127 בתי קולנוע בבריטניה ו-536 תיאטראות של רשת Regal שבבעלותה בארה"ב.  

באטמן באטמן

 

10:15 - המרכז למניעת מחלות בארה"ב: "הקורונה עשויה להישאר באוויר במשך שעות"

 

המרכז לבקרה ומניעת מחלות בארה"ב (CDC) עדכן אמש (ב') כי נגיף הקורונה מתפשט באמצעות חלקיקים ששוהים באוויר, ועשויים להישאר שם במשך שעות. בכך אשרו את החששות שהביעו מומחים לבריאות ציבורית לגבי הדבקות דרך האוויר של הנגיף.

 

ההנחיות החדשות מגיעות שבועות לאחר שכבר פורסמה אזהרה דומה, שבוטלה זמן קצר לאחר מכן. כעת ב-CDC טוענים שיש ראיות לכך שייתכן ואנשים הדביקו אחרים בקורונה על אף ששמרו על מרחק של כ-2 מטרים אחד מהשני, אך היו במקומות סגורים עם ונטילציה גרועה.

 

ב-CDC מציינים כי תחת הנסיבות הללו ההערכה היא כי כמות החלקיקים המדבקים שמייצרים הנשאים הופכים להיות מרוכזים מספיק כדי להדביק. במרכז הזהירו מההתחלה מחלקיקים קטנים שעוברים דרך האוויר ובסופו של דבר נופלים לקרקע, ולכן מראש המליצו על שמירת מרחק של 2 מטרים. עם זאת, החלקיקים האוויריים הם קטנים יותר ויכולים להישאר באוויר, בדומה לעשן. 

  

09:15 - ניו יורק סוגרת בתי ספר בתשעה מוקדי התפרצות בעיר

 

מושל ניו יורק אנדרו קואומו נתן את הסכמתו לתוכנית של עיריית ניו יורק לסגור בתי ספר בתשעה מוקדי התפרצות בברוקלין וקווינס; ואולם הוא אמר כי סוגיית הסגירה של עסקים בלתי חיוניים נמצאת עדיין בדיונים. 

 

סגירת בתי הספר - הפרטיים והציבוריים - תיכנס לתוקף היום, אמר קואומו - ובכך נתן אור ירוק לתוכנית שעליה הכריז ראש העיר ביל דה בלאזיו שלשום.

 

בכל תשעת המוקדים, שיעור בדיקות הקורונה החיוביות עמד על יותר מ-3% במשך שבעה ימים רצופים. "לא אאפשר למשפחות בניו יורק לשלוח את ילדיהן לבתי הספר - דבר שאני בעצמי לא הייתי עושה", אמר קואומו.

 

חלק ממוקדי ההתפרצות הם אזורי מגורים של הקהילה החרדית בעיר. לדבריו המושל, "אם היהודים האורתודוקסים לא יסכימו לציית לכללים - ניאלץ לסגור בתי כנסת".

 

במסיבת עיתונאים נפרדת, אמר דה בלאזיו כי העירייה תמשיך בתוכניתה, שהוכרזה ביום ראשון, לאכוף סגירת עסקים לא חיוניים - כולל מסעדות ובארים - באזורי ההתפרצות, וזאת החל מיום רביעי. 

 

 

 

08:45 - הקורונה בהודו: יותר מ-61 אלף אומתו לנגיף ביממה האחרונה, 884 מתו

 

משרד הבריאות בהודו עדכן כי ביממה האחרונה אובחנו יותר מ-61 אלף נשאי קורונה חדשים. עוד נמסר כי 884 מהחולים במדינה מתו מאתמול. מדובר בירידה הן בנתוני התחלואה והן בנתוני התמותה בהשוואה ליממה הקודמת. אובחנו בהודו כ-6.7 מיליון חולי קוורנה, מתוכם מתו יותר מ-103 אלף בני אדם.

x