$
קורונה

טראמפ חזר לבית הלבן, הוריד את המסכה והצדיע

לאחר ששהה שלושה ימים בבית חולים בשל הידבקותו בקורונה, הנשיא הוחזר במסוק לבית הלבן. שם הסיר את המסכה בזמן שיש אנשים סביבו והוא מצולם ממרחק קצר - והצדיע לכיוון המסוק, "מארין 1", שהחזיר אותו: "אל תתנו לנגיף לשלוט בכם. החיסון יגיע ממש בקרוב"

כלכליסט ו-ynet 07:1306.10.20

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שוחרר מבית החולים הצבאי "וולטר ריד" ושידר כי הוא חזק יותר מהנגיף: סמוך לשעה 1:30 הלילה (בין שני לשלישי, שעון ישראל) הנשיא יצא משערי בית החולים בדרכו לבית הלבן, אחרי שבילה שלושה ימים באשפוז. זאת למרות הצהרת רופאו האישי, ד"ר שון קונלי כי הוא טרם "יצא מכלל סכנה", אך מצבו מאפשר את חזרתו. כשהגיע לבית הלבן, טראמפ עלה במדרגות, עצר במרפסת כשמאחוריו ארבעה דגלים, הסיר את המסכה ושם אותה בכיסו. לאחר כמה שניות הוא סימן באגודליו ולאחר מכן הצדיע. בכל אותו זמן צלם של הבית הלבן צילם אותו מטווח קצר ועל המרפסת נצפו כמה אנשי צוות בקרבתו. הנשיא נכנס בלי המסכה לתוך הבית הלבן כשהצוות עוטה מסכות, ויצא שוב למרפסת כדי להצטלם מחדש, בלי המסכה כל אותו הזמן.

 

 

דונלד טראמפ יוצא מבית החולים עם מסכה דונלד טראמפ יוצא מבית החולים עם מסכה צילום: איי אף פי

 

עם חזרתו פרסם בחשבון הטוויטר שלו סרטון שבו הוא מעיד כי מצבו טוב, הדגיש שוב בפני האמריקנים כי אסור לתת לנגיף לשלוט בחייהם והדגיש כי הרפואה שעומדת לפניהם היא הטובה בעולם. כמו כן, הבטיח כי "חיסון יגיע ממש בקרוב".

 

במהלך יציאתו לעבר המסוק נשמע עיתונאי צועק לעברו: "הנשיא, כמה אנשי צוות נדבקו בבית הלבן?" אך טראמפ, שעוד עטה מסכה, סרב לענות, זקף את אגודלו לסמן שהכול מצוין, אמר "תודה רבה" והמשיך בדרכו למסוק.

 

 

"הרגע עזבתי את המרכז הרפואי על שם וולטר ריד. זה באמת מקום מיוחד, הרופאים, האחיות", אמר טראמפ. "למדתי המון על נגיף הקורונה, ודבר אחד בטוח - אל תתנו לו לשלוט בכם. אל תחששו ממנו. אנחנו ננצח אותו. יש לנו המכשור הרפואי הטוב ביותר, יש לנו התרופות הטובות ביותר, כולם פיתוח חדש. תחילה לא הרגשתי טוב כל כך, ויכולתי לעזוב לפני יומיים, לפני יומיים כבר הרגשתי מצוין, יותר טוב משהרגשתי הרבה זמן".

 

"יש לנו המדינה הטובה ביותר בעולם. אנחנו נחזור לעבודה ונחזור להוביל. כמנהיג שלכם הייתי צריך לעשות את זה. עמדתי בחזית, הובלתי. כל מנהיג היה עושה את מה שעשיתי. ידעתי שיש סיכון, שיש סכנה, אבל זה בסדר. עכשיו אני מרגיש יותר טוב. אולי אני מחוסן, אני לא יודע", הדגיש טראמפ. "אל תתנו לנגיף לשלוט בחיים שלכם, צאו החוצה, יש לנו הרפואה המתקדמת ביותר בעולם והתרופות מקבלות אישורים. החיסונים יגיעו ממש בקרוב".

 

 

 

דוברת הבית הלבן, קיילי מקנאני, שבעצמה נדבקה בנגיף, אמרה בראיון לרשת פוקס ניוז כי היא מרגישה טוב וכי לראות את טראמפ מהמרפסת "היה רגע ממש נחמד שמוכיח שאמריקה תתגבר על הנגיף". לדבריה, "אני שמחה לראות את המפקד העליון של הצבא שלנו במצב טוב".

 

בתוך כך, "ניו יורק טיימס" דיווח כי בכירים בבית הלבן מתנגדים לתקנות המחמירות שהציע מנהל המזון והתרופות האמריקני עבור אישורו של חיסון לנגיף הקורונה. הציטט גורמים הבקיאים בפרטים. לפי הדיווח, מנהל התרופות הציע תנאים מחמירים יותר לאישורו של החיסון, אך ראש הסגל בבית הלבן, מארק מדוז, התנגד לאפשרות שאספקת החיסון תקרה לאחר הבחירות לנשיאות ב-3 בנובמבר. לפיכך דווח כי מנהל התרופות החל לחפש אמצעים אחרים לוודא כי החיסון עומד בתקנות.

 

טראמפ עומד במרפסת הבית הלבן טראמפ עומד במרפסת הבית הלבן צילום: איי אף פי

 

מעט לפני שחרורו ציוציו של טראמפ חזרו לקו הקמפיין יותר ויותר וניסו לשדר חזרה לעסקים כרגיל. תחילה צייץ כי "המניות עולות בגדול! אלה חדשות מעולות לאמריקה. עבודה, עבודה ועוד עבודה!". יריבו הדמוקרטי ג'ו ביידן התייחס לציוץ במהלך הקמפיין שלו בפלורידה ואמר: "עכשיו כשהוא חזר לצייץ הודעות קמפיין, אני מבקש ממנו דבר אחד - הישמע למדענים". ביידן קרא לטראמפ "לתמוך בחובת עטיית מסכות ברחבי המדינה ובמבנים ממשלתיים. אנחנו יודעים שזה מציל חיים". בראיון לרשת NBC הודה ביידן כי הוא לא הופתע מכך שטראמפ נדבק. לדבריו, כשמתקבצים בלי לשמור על ריחוק חברתי וללא מסכות הדבקה "אינה מפתיעה". מוקדם יותר אמר ביידן כי הוא מוכן להשתתף בעימות הבחירות המתוכנן לשבוע הבא, אם מומחי בריאות יאשרו כי הדבר בטוח.

 

בציוץ אחר ציטט טראמפ מתוך כתבה שעלתה באתר "ניו יורק פוסט": "אם הנשיא יזנק חזרה לקמפיין הוא יהפוך לגיבור בלתי מנוצח שלא רק שרד את הטריקים המלוכלכים של הדמוקרטים אבל גם את הנגיף הסיני. הוא יראה לאמריקה כי אין ממה לפחד יותר". טראמפ הודה לכתבת, מירדנה דווין על הכתבה והוסיף "ננצח כך או אחרת!". מייד לאחר מכן הוסיף: "אני חוזר לקמפיין בקרוב!!! חדשות כוזבות רק מראות סקרים כוזבים".

 

דוברת הבית הלבן קיילי מקנאני דוברת הבית הלבן קיילי מקנאני צילום: בלומברג

 

 

גם על שחרורו מבית החולים טראמפ הודיע בציוץ שפרסם מוקדם יותר אתמול. "אני מרגיש מאוד טוב! אל תפחדו מהקורונה", הוא כתב על הנגיף שהפיל בארה"ב כמעט 210 אלף קורבנות – יותר מכל מדינה אחר בעולם. "אל תתנו לנגיף לשלוט לכם בחיים. פיתחנו, תחת ממשל טראמפ, ידע ותרופות מאוד נהדרים. אני מרגיש טוב יותר ממה שהרגשתי לפני 20 שנה!".

 

הסקרים מראים כי 65% מהנשאלים בארצות הברית בסקר של רויטרס, 9 מכל 10 דמוקרטים ו-5 מכל 10 רפובליקנים, הסכימו ש"אם טראמפ היה מתייחס יותר ברצינות לנגיף הקורונה הוא כנראה לא היה נדבק". למרות זאת, הציוצים של הנשיא לפני שחרורו והסרת המסכה מייד עם הגיעו לבית הלבן לא הראו כי דעתו על הנגיף השתנתה באופן משמעותי. לדעתם של 63% מהנשאלים בסקר חדש של רשת CNN, הידבקותו של הנשיא לא תשנה את האופן שבו הוא מתמודד עם המגפה. שני שליש מהנשאלים אמרו כי הנשיא התמודד עם סכנות הנגיף והדבקת סביבתו באופן לא אחראי.

 

מסיר את המסכה מסיר את המסכה צילום: איי אף פי

 

שחרורו הגיע על רקע דיווחים בארה"ב שהנשיא דחף לחזרה מהירה ככל האפשר מהאשפוז, כיוון שחשש מכך שהדיווחים על מצבו הרפואי מציגים אותו כ"חלש" בפני הציבור, פחות מחודש לפני הבחירות ב-3 בנובמבר וכאשר הוא מפגר בסקרים בפער ניכר מאחורי יריבו הדמוקרטי ג'ו ביידן. כשעה לפני שטראמפ הכריז כי ישתחרר גורם המעורה בפרטים אמר לרשת CNN כי הנשיא אמר מהסוויטה הנשיאותית בבית החולים: "אני צריך לצאת מפה".

 

בראיון לרשת CNN אמר ד"ר אנתוני פאוצ'י, מנהל המכון הלאומי לאלרגיה ומחלות זיהומיות האמריקני, כי "טראמפ עלול לחוות החמרה במצבו". לדבריו, "אני לא בקיא בפרטים של המקרה הספציפי, אבל הנשיא נמצא בשלב מוקדם של המחלה וזה לא סוד שאם מסתכלים על ההיסטוריה של חלק מהחולים - אפשר לראות החמרה לאחר חמישה או אפילו שמונה ימים".

 

זמן קצר לאחר הודעתו של טראמפ עדכן רופאו האישי, ד"ר שון קונלי, על מצבו של הנשיא. קונלי אמר שהנשיא "לא יצא לחלוטין מכלל סכנה", אך לדבריו הוא ושאר הרופאים של הנשיא מסכימים שמצבו השתפר ומאפשר כעת את שחרורו מבית החולים אל הבית הלבן – שם ימשיך טראמפ לשהות בבידוד ותחת מעקב רפואי צמוד. לדברי קונלי, אין שירות שכעת טראמפ נזקק לו ושלא נגיש בבית הלבן.

 

 

 

צוות הרופאים שהתכנס למסיבת עיתונאים מחוץ לבית החולים ציין שטראמפ לא סובל מחום כבר 72 שעות ושרמות החמצן שלו בדם שגרתיות. הרופאים הוסיפו שטראמפ לא סובל מאף בעיה בדרכי הנשימה וגם לא מתסמינים נוירולוגיים שלעתים מופיעים בחולי קורונה. הרופאים חשפו כי הנשיא נזקק לתוספת חמצן פעמיים, ולא פעם אחת כפי שהיה ידוע עד עתה. קונלי המשיך בסירובו לחשוף מה הן תוצאות הסריקות שבוצעו לריאות של הנשיא, ואמר שאין לו סמכות לעשות זאת.

 

מומחי רפואה בארצות הברית הביעו חשש שטראמפ מנסה לדחוף לשחרור מהיר מבית החולים, הוא עלול לגרום לצוות הרפואי שלו לקבל החלטה שגויה או פזיזה. ד"ר קונלי הודה אתמול כי בעדכונים הקודמים ניסה לשקף את "הגישה המעודדת" של הנשיא. אמש נשאל על החשש הזה – ואמר שהנשיא "מעולם" לא דחף את הרופאים שלו לקבל טיפול רפואי כזה או אחר. לדבריו, טראמפ היה "מטופל פנומנלי".

 

מצדיע מצדיע צילום: איי אף פי

 

 

בתוך כך, סקר של רשת CNN הראה כי הציבור האמריקני נוטה לפקפק במהימנות המידע שיוצא מהבית הלבן. לפי הנתונים, 69% מהנשאלים אמרו כי הם כמעט לא מאמינים או לא מאמינים בכלל למידע שמעביר הבית הלבן על מצבו של הנשיא, ורק 12% אמרו כי הם מאמינים כמעט לכל המידע.

 

נזכיר כי טראמפ הודיע שהוא ורעייתו מלניה נדבקו בקורונה ביום שישי, לקראת השעה 1:00 בלילה (שעון ארה"ב). לפי דיווחים, טראמפ הודיע על כך רק לאחר בדיקה שנייה שנעשתה לו ביום חמישי. הבדיקה הראשונה שלו חזרה באותו יום חיובית, לאחר אירוע שקיים עם תורמים בניו ג'רזי – בו נחשפו אליו כ-200 איש. יצוין שטראמפ סופג ביקורת על כך שקיים את האירוע למרות שכבר אז ידע שהעוזרת הבכירה שלו הופ היקס נדבקה בקורונה.

 

למרות שהפרטים הללו לא נחשפו תחילה, כעת ידוע שטראמפ החל לפתח תסמיני מחלה מדאיגים במהירות ביום שישי, אז סבל מחום גבוה ונרשמה אצלו ירידה בשיעור החמצן בדם. הוא קיבל תוספת חמצן והרופאים החליטו בעקבות זאת לפנותו לבית החולים וולטר ריד. אירוע נוסף של ירידה בשיעור החמצן בדמו של הנשיא אירע בשבת. טראמפ טופל במספר רב של תרופות וטיפולים כדי למנוע ממחלתו להחמיר, וכמה מומחי רפואה הביעו דאגה מכך שערבוב מספר רב של טיפולים עלול דווקא להיות מזיק. בין היתר טראמפ קיבל טיפול ניסיוני בנוגדנים, הוא ממשיך כעת לקבל את התרופה "רמדסיביר" וקיבל גם את התרופה הסטרואידלית דקסמתזון – שניתנת בדרך כלל לחולי קורונה קשים.

 

בארה"ב מעריכים כי אירוע ההדבקה המשמעותי בבית הלבן היה הטקס שבו הכריז הנשיא על המועמדת שלו לבית המשפט העליון, השופטת איימי קוני בארט, שבו רבים מהנוכחים לא עטו מסכות, לא שמרו על ריחוק ואף נצפו מתחבקים. בבית הלבן עדיין מתמודדים עם התפרצות הקורונה באגף המערבי, ומוקדם יותר אתמול הודיעה דוברת הבית הלבן קיילי מקנאני כי גם היא נדבקה בנגיף, ושהיא לא סובלת מתסמינים. עוד שני עוזרים שלה נדבקו.

 

גם בסרטון שפרסם בלילה הקודם טען טראמפ כי למד רבות על הנגיף לאחר שנדבק בו בעצמו, וכי זה "בית הספר האמיתי, לא בית הספר של בואו-נקרא-ספר". אלא שמיד לאחר פרסום הסרטון הזה יצא לסיבוב קצר במכונית משוריינת מחוץ לבית החולים, כדי לנופף לשלום לתומכיו, צעד שלפי הדיווחים בארה"ב נועד להציג לאמריקנים שהנשיא שלהם מתפקד היטב.

 

טראמפ ספג ביקורת על כך שסיכן לכאורה את אנשי השירות החשאי שנאלצו ללוות אותו במכונית. בבית הלבן טענו כי הנסיעה הקצרה קיבלה את אשור הצוות הרפואי וציינו כי המאבטחים לבשו ציוד מגן, אך אפילו אחד מהרופאים בתוך בית החולים וולטר ריד עצמו מתח ביקורת על המהלך, שאותו כינה "תעלול פוליטי".

 

תסכול נשמע גם בקרב סוכני השירות החשאי עצמם, שבעבר כמה מהם נדבקו בעצרות הבחירות ההמוניות שטראמפ ממשיך לקיים למרות המגפה. "התסכול על איך שמתייחסים אלינו בכל הנוגע להחלטות הנוגעות למחלה הזאת החל עוד לפני זה (הנסיעה של טראמפ מחוץ לבית החולים). אנחנו לא חד-פעמיים", אמר ל-CNN סוכן פעיל בשירות החשאי. סוכן אחר הביע תדהמה מהתנהלותו של טראמפ, והדגיש שלסוכנים ששומרים עליו לא הייתה יכולת לסרב להשתתף בנסיעה הקצרה. "אתה לא יכול לומר לא", אמר.

 

הנשיא עצמו הגיב אתמול לביקורת הזו וטען שאם לא היה יוצא לברך את תומכיו, התקשורת הייתה טוענת שמדובר ב"חוצפה". בציוץ בטוויטר כתב: "מדווחים שהתקשורת מתוסכלת בגלל שנכנסתי לרכב משוריין כדי לומר תודה למעריצים והתומכים הרבים שעמדו מחוץ לבית החולים שעות ארוכות, אפילו ימים, כדי לחלוק כבוד לנשיא שלהם. אם לא הייתי עושה את זה, התקשורת הייתה אומרת שזו חוצפה!".
x