$
קורונה

טראמפ פונה במסוק לבית חולים צבאי: "הוא תשוש אך במצב רוח טוב"

הנשיא שנדבק בקורונה עלה בכוחות עצמו למסוק ופונה אל בית החולים הצבאי וולטר ריד, שם ישהה בימים הקרובים. בסרטון מוקלט אמר: "אני בסדר". רופאו עדכן: "הנשיא לא זקוק לסיוע נשימתי ומטופל ב'רמדסיביר'". בוושינגטון הבהירו כי סמכויותיו של טראמפ לא יועברו לסגנו מייק פנס

שירות כלכליסט ו-ynet 00:2503.10.20

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ פונה הלילה (בין שישי לשבת) לבית החולים הצבאי "וולטר ריד" הסמוך לוושינגטון במסוק הנשיאותי "מארין 1" לאחר שאמש נמסר כי נדבק בנגיף הקורונה. טראמפ יאושפז בסוויטה מיוחדת בבית החולים. לדברי הבית הלבן, הנשיא יישאר בבית החולים כמה ימים לצורך בדיקות והשגחה צמודה בעצת הרופאים. דוברת הבית הלבן מסרה כי סמכויותיו לא יועברו לסגנו מייק פנס.

 

 

רופאו של טראמפ, שון קונלי, אמר שהנשיא סובל מתסמינים קלים של המחלה בלבד. המסוק שהעביר את טראמפ לבית החולים נחת סמוך לשעה 00:30 (שעון ישראל) במדשאת הבית הלבן. למרות החשש שייתכן שיפונה בכיסא גלגלים או אלונקה, הוא צעד בכוחות עצמו לכיוון המסוק כשהוא עוטה מסכה ומנופף בידו לעבר צלמים. בהמשך הצדיע לחיילים שאבטחו את המסוק.

 

 

 

  

דוברת הבית הלבן קיילי מקנאני צייצה הצהרה מטעם רופאו, שון קונלי, שכתב כי "הנשיא לא זקוק לסיוע נשימתי בחמצן ומטופל בתרופה 'רמדסיביר'". לדבריו, "הנשיא נטל את המנה הראשונה וכעת נח".

 

 

 

 

 

 

טראמפ בדרכו לאשפוז טראמפ בדרכו לאשפוז צילום: איי פי

 

רמדסיביר פותחה במקור לטיפול בנגיף האבולה במהלך ההתפרצות הגדולה של המחלה באפריקה בשנת 2014 והראתה פוטנציאל הצלחה לטיפול בחולי קורונה קשים. למרות זאת יעילותה עדיין בספק.

 

רופאו של טראמפ, שון קונלי, הוסיף כי "בהתייעצות עם מומחים מבית החולים וולטר ריד ואוניברסיטת ג'ונס הופקינס המלצתי להעביר את הנשיא לבית החולים להשגחה ובקרה. הערב אני שמח לעדכן כי מצבו של הנשיא טוב".

 

 

 

ביידן וטראמפ בעימות ביניהם, השבוע ביידן וטראמפ בעימות ביניהם, השבוע צילום: איי אף פי

 

אף שלא דיבר עם הכתבים בעת העלייה למסוק בבית הלבן או בירידה בבית החולים וולטר ריד, טראמפ פנה לאמריקנים בסרטון מוקלט שפורסם בחשבונו של הנשיא בטוויטר. הוא הודה על התמיכה שקיבל לפני עלייתו למסוק. "אני בדרך לבית החולים וולטר ריד. אני בסדר, אבל אנחנו נוודא שהדברים ממשיכים בדרך הזו", אמר טראמפ. "הגברת הראשונה בסדר גם היא. תודה רבה לכם, אני מעריך את זה ולא אשכח את זה".

 

אמש עדכן רופאו כי הנשיא עדיין תשוש אך "נמצא במצב רוח טוב", כלשונו. במכתב שפרסם הבית הלבן צוין כי טראמפ קיבל לצד תרופותיו הקבועות עירוי של קוקטייל תרופות ניסיוני, "רג'נרון", שעד כה תוצאותיו בקרב חולי קורונה היו מבטיחות. בנוסף, הנשיא נוטל אבץ, ויטמין D, פמוטידין, מלטונין ואספירין. גורמים המעורים במצבו של טראמפ דיווחו כי הנשיא סובל מחום קל שלא ירד מאתמול. הרופא הוסיף כי מצבה של הגברת הראשונה מלניה הוגדר טוב, אך היא סובלת מכאבי ראש ושיעול קל.

 

מחוץ לבית החולים התאספו כמה מתומכיו של הנשיא עם שלטים ודגלים של קמפיין טראמפ. מוקדם יותר תומכיו ברחבי ארצות הברית נדהמו לשמוע כי הנשיא נדבק בנגיף ואחדים העידו כי "לראות אותו נדבק מנער אותך. כל אחד יכול לחטוף את זה, אפילו הנשיא".

 

טראמפ ביטל את האירוע היחיד שהיה בלוח הזמנים שלו ליום שישי - שיחת טלפון שתוכננה עם קשישים שנמצאים בקבוצת סיכון, דבר שמרמז על הרגשתו הכללית. לפי MSNBC, סגנו מייק פנס, שנבדק ויצא שלילי לנגיף, החליף אותו בשיחה. דוברת הבית הלבן אמרה כי הנשיא רוצה לפנות לאומה בעקבות מצבו, וכי "הם ישמעו ממנו בקרוב באיזושהי צורה".

 

יריבו הדמוקרטי של טראמפ, ג'ו ביידן, שנבדק פעמיים לדבריו ויצא שלילי, אמר כי התוצאה החיובית של טראמפ היא תזכורת לכך שצריך להתייחס לנגיף ברצינות - תוך כדי ביקורת על התנהלותו של הנשיא. "אל תשחקו אותה קשוחים, תהיו פטריוטים", קרא ביידן באירוע תמיכה אליו הגיע אחרי שהתבשר על תוצאות הבדיקות. לאחר ההודעה על אשפוזו הצפוי של הנשיא, הקמפיין של ביידן הודיע כי ישהה את שידורם של סרטונים שתוקפים את יריבו הרפובליקני. ביידן עצמו צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי "אסור שזה יהיה רגע מפלגתי. זה רגע אמריקני. אנחנו מוכרחים להתאחד כאומה".

 

הציוץ שבו הודיע טראמפ כי נדבק בנגיף היה זה שגרף את מספר הלייקים הגבוה ביותר מאז שנבחר לתפקיד. מיליון וחצי גולשים סימנו "לייק" על דבריו, יותר מ-870 אלף שיתפו וקרוב לחצי מיליון הגיבו. הציוץ האהוב ביותר של הנשיא עד כה היה סרטון שבו לגלג על רשת CNN.

 

המסוק הנשיאותי בדרך לבית החולים המסוק הנשיאותי בדרך לבית החולים צילום: איי פי

יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי עקצה את הנשיא ואמרה כי "זה טרגי ועצוב, אך להופיע בפני המונים ללא מסכה זאת פשוט הזמנה שמשהו כזה יקרה. מקווה שזו תהיה חוויה מלמדת עבורו".

 

מנהיגים מרחבי ארצות הברית והעולם שלחו ברכות החלמה מהירה לנשיא, בהם מנהיג צפון קוריאה קים ג'ונג און ונשיא ברזיל ז'איר בולסונרו שחלה בקורונה בעצמו אחרי שזלזל בנגיף. "אני מאחל החלמה מהירה לנשיא ארצות הברית ולגברת הראשונה", כתב בולסונרו. "בעזרת האמונה באל הם יתאוששו בקרוב הם יחזרו לעבודת ניהול המדינה בקרוב והקמפיין הנשיאותי לא יינזק".

 

מארגני העימות בין המועמדים לתפקיד סגני הנשיא הודיעו אתמול כי האירוע שתוכנן ליום רביעי ייערך כמתוכנן, לאור תוצאותיהם השליליות של מייק פנס וקמלה האריס. כמו כן, הדובר פלוסי, עדכן כי גם היא נמצאה שלילית לנגיף.

 

היועצת הבכירה הופ היקס הייתה הראשונה שאובחנה עם הנגיף מסביבתו של הנשיא. היקס הייתה עם טראמפ על המטוס ביום רביעי האחרון, אך לאחר שפיתחה תסמינים הועברה למושבים האחוריים. אמש פורסם כי גם רונה מקדניאל, יו"ר הוועידה הרפובליקנית הלאומית, הסנאטור מייק לי, חבר בוועדת המשפט של הסנאט, ונשיא אוניברסיטת נוטרדאם, ג'ון ג'נקינס, נדבקו. אתמול נודע כי גם הסנאטור טום טיליס, גם הוא חבר בוועדת המשפט, נדבק בנגיף.

 

הלילה הודיעה היועצת של טראמפ לשעבר, קליאן קונוויי, כי נדבקה בנגיף גם היא. גם מנהל הקמפיין של טראמפ, ביל סטפיין, נמצא חיובי לנגיף. גורם בכיר אמר שהוא ימשיך בעבודתו מהבית.

 

היקס והבכירים האחרים נכחו בטקס ההכרזה על איימי קוני בארט כמועמדת להיכנס לתפקיד שופטת בבית המשפט העליון שנערך בשבוע שעבר בגן הוורדים בבית הלבן. רבים מהנוכחים בטקס לא עטו מסכות וישבו ללא הקפדה על ריחוק חברתי. על פי הדיווחים בכלי התקשורת האמריקניים, הטקס חשוד כעת כאירוע שהיה מוקד הדבקה המונית. כמו כן, שלושה עיתונאים שמסקרים את הבית הלבן אובחנו כחיוביים לנגיף גם הם.

 

לפי ניו יורק טיימס, ב-48 השעות שקדמו לתוצאה החיובית של טראמפ, הוא הספיק לבקר באוהיו, מינסוטה וניו ג'רזי יחד עם יועציו שלא נוטים לעטות מסכה. ביום שלישי טראמפ השתתף בעימות הנשיאותי הראשון מול ג'ו ביידן, שיצא שלילי בבדיקה שערך, ועמד במרחק של כשני מטרים ממנו לאורך הערב.

 

הגברת הראשונה מלניה טראמפ צייצה אתמול בצהריים לעוקביה כי היא מודה על האהבה שהיא ובעלה הנשיא מקבלים. "יש לי תסמינים קלים, אך בסך הכל אני מרגישה בסדר. מצפה להחלים במהרה", כתבה. בנם המשותף של טראמפ ומלניה, בארון, נמצא שלילי לנגיף, וכך גם בתו הבכורה של הנשיא, איוונקה, ובעלה ג'ארד קושנר.

 

יצוין כי גם אם ב-14 הימים הקרובים התוצאות של בדיקות הקורונה של טראמפ יהיו שליליות, כמעט בוודאות הוא לא יוכל להשתתף בעצרות שתוכננו לו לקראת הבחירות בשלוש מדינות חשובות - ויסקונסין, פלורידה ואריזונה. בנוסף, גם העימות הבא מול ביידן, שאמור להתקיים ב-15 באוקטובר, עשוי להתבטל.

x