$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

משבר האקלים

העולם תלוי בהם: 40% ממיני הצמחים והפטריות בכדור הארץ בסכנת הכחדה

לפי דוח חדש של מדענים, הגורם העיקרי להשמדת המגוון הביולוגי הוא הריסת אזורי בר לחקלאות. גורמים נוספים הם בנייה אנושית, מינים פולשים, זיהום ומשבר האקלים; "אנחנו לא יכולים לשרוד ללא צמחים ופטריות – כל היצורים החיים תלויים בהם"

עומר כביר 09:3230.09.20

40% ממיני הצמחים והפטריות בעולם נמצאים בסכנת הכחדה, ומדענים פועלים נגד השעון במאמץ לזהות ולקטלג אותם לפני שיאבדו לנצח – כך לפי הדו"ח השנתי של גני קיו, הגנים הבוטניים המלכותיים של בריטניה.

 

 

עולם הצומח מהווה את הבסיס לחיים על כדור הארץ, וצמחים ופטריות שטרם התגלו יכולים להפוך למקור חדש של מזון, תרופות ודלקי ביו, ולדברי מדענים אף לכלול חומרים שיסייעו להתמודד עם נגיף הקורונה ומגיפות אחרות.

 

"אנחנו לא יכולים לשרוד ללא צמחים ופטריות – כל היצורים החיים תלויים בהם – והגיע הזמן לפתוח את תיבת האוצרות הזו", אמר לגארדיאן המנהל המדעי של גני קיו, פרופ' אלכסנדר אנטונלי. "גם פעם שאנחנו מאבדים מין, המין האנושי מאבד הזדמנות. אנחנו מפסידים במרוץ נגד השעון וכנראה שאנו מאבדים מינים בקצב גבוה יותר מזה שבו אנו מזהים אותם".

פטריות יער פטריות יער צילום: שאטרסטוק

 

לצורך חיבור הדו"ח התבססו המדענים על רשימת מני הצמחים הידועים שנמצאים בסכנת הכחדה. ואולם, רשימה זו מתבססת על בחינה של 350 אלף מינים בלבד – שבריר מהמינים הידועים למדע. לפיכך, עשו החוקרים שימוש בכלים סטטיסטיים וביכולות בינה מלאכותית על מנת להתמודד עם העדר מידע, בעיקר באזורים שבהם לא בוצעה עבודת שטח מספקת.

 

הגורם העיקרי להכחדת צמחים ופטריות הוא הריסת אזורי בר לחקלאות. גורמים משמעותיים נוספים עם קציר-יתר של צמחי בר, בנייה, מינים פולשים, זיהום ומשבר האקלים. לפי הדו"ח, מיליארדי אנשים עושים שימוש בעשבי מרפא, אך 723 מינים שמשמשים בטיפולים שונים נמצאים בסכנת הכחדה. אלו כוללים צמח מדרום אמריקה שמשמש לטיפול בהפרעות במחזור הדם שנכחד בטבע וצמח מהודו שמשמש לטיפול במחלות עור.

 

"רק ל-7% מהצמחים המוכרים יש תיעוד לשימוש רפואי, והעולם לא ניצל את הפוטנציאל של צמחים ופטריות ליצירת תרופות חדשות", אמרה ד"ר מלני-ג'יין האוז מגני קיו. "לכן זה קריטי שנגן טוב יותר על המגוון הביולוגי, כדי שנוכל להתמודד בצורה טובה יותר עם איומים חדשים על כוכב הלכת שלנו ועל הבריאות שלנו".

x