שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בחירות בארה"ב 2020
באנר בחירות בארה"ב דסקטופ

קרב מכוער בעימות: טראמפ השתלט, ביידן ענה "אולי תסתום?"

העימות הטלוויזיוני בין המועמדים לנשיאות ארה"ב ירד נמוך במיוחד. טראמפ השתלט לחלוטין על הדיון, התעמת עם המנחה בלי סוף, וקטע שוב ושוב את ביידן, שהשיב: "ליצן, שקרן, פודל של פוטין". הנשיא עלב במועמד הדמוקרטי על בנו שהתמכר לסמים וסולק מהצבא, ביידן השיב: "הוא נגמל, ואני גאה בו"

ynet 06:4130.09.20

העימות הנשיאותי שנערך לפנות בוקר (יום ד') באוהיו בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן היה הכול חוץ מנשיאותי, והוא ייזכר כאחד העימותים המכוערים שידעה הפוליטיקה האמריקנית, אם לא המכוער שבהם. הוא כלל השתלחויות אגרסיביות של טראמפ בביידן, ניסיונות של המועמד הדמוקרטי להשיב לו בעלבונות משלו, עימותים בלתי פוסקים בין הנשיא לבין המנחה כריס וואלאס - ובעיקר מעט מאוד דיבורים על מהות.  

 

ככלל, טראמפ נראה דומיננטי בהרבה מביידן האפרפר, וניכר כי הוא מנסה להקשות עליו להישאר מרוכז. המועמד הדמוקרטי מצא עצמו לא פעם מגמגם ומועד במילותיו. העימות, שהועבר בשידור חי ב-ynet, היה הראשון מבין שלושה, ובהתחשב בכאוס ששרר בו לפרקים מתעוררות תהיות בנוגע לדרך שבה יוכלו להתנהל העימותים הבאים.

 

טראמפ וביידן עלו לבמה בקליבלנד בשעה 4:00 לפנות בוקר שעון ישראל. כפי שסיכמו הצדדים מראש בשל מגפת הקורונה, הם נמנעו מלחיצות ידיים, וכדי שלא ייראו מגושמים נמנעו גם מ"לחיצת מרפקים". הם לא עטו מסכות. בראשית האירוע, כשרק התייצבו מאחורי הדוכנים, עוד פנה ביידן לטראמפ בחביבות ושאל אותו "מה קורה, בן אדם?". זה היה הרגע הידידותי האחרון בקרב בין השניים.

   

 

 

 

 

 

בתוך שניות התפוגג כל סימן של אדיבות: טראמפ התפרץ לדבריהם של ביידן והמנחה וואלאס מ"פוקס ניוז" שוב ושוב, לעג לביידן על הישגיו הפוליטיים, עלב בו על ההתמכרות של בנו האנטר לסמים וטען כי הוא "לא חכם". ביידן מצדו כינה את טראמפ "ליצן", "שקרן", "הפודל של פוטין" ו"הנשיא הגרוע בתולדות ארה"ב", ובאחד הרגעים שייזכרו ודאי מהעימות, כשטראמפ התפרץ שוב ושוב לדבריו, ירה לעבר הנשיא: "אולי תסתום, בן אדם?".

 

 

 

טראמפ וביידן בעימות אמש טראמפ וביידן בעימות אמש צילום: איי פי

 

כבר בראשית העימות ניכר שטראמפ עולה למתקפה על ביידן. הוא היה אגרסיבי למדי, ובמשך דקות ארוכות בפתיחת הדיון נשמע ביידן מהוסס ומקוטע. כשהמועמד הדמוקרטי ניסה להשיב לנשיא במתקפה על הטיפול שלו במגפת הקורונה והזכיר לו שיותר מ-200 אלף אמריקנים מתו בה, טראמפ חרג מהכללים כשהתפרץ לדבריו, משום שבשלב זה עדיין לא הותר דיון פתוח. הנשיא השיב לביידן "אצלך היו מתים יותר", והאשים אותו באחריות למות חיילים. המנחה כריס וואלאס קטע את טראמפ ואמר לו "אני המנחה, אני המנחה".

 

כשטראפ לא אפשר לוואלאס להשלים שאלה על תוכנית הבריאות "אובמה קר", התפתח עימות ישיר וממושך יותר בינו לבין המנחה, וזה אמר לטראמפ: "אדוני הנשיא, אני מנחה העימות הזה, ואני מבקש ממך לאפשר לי להשלים את השאלה". הסצינה הזו חזרה על עצמה שוב ושוב בהמשך המשדר. באחת הפעמים ניסה טראמפ, כפי שכבר עשה לאחרונה, להציג את וואלאס כמנחה לא אובייקטיבי: "אני מניח שאני בעימות איתך, לא איתו", אמר לו. "אבל זה בסדר, אני לא מופתע".

 

 

 

ביידן נשאל אם במקרה שטראמפ ישלים מינוי שופטת לעליון לפני השבעת הנשיא הבא, בכוונתו להיענות לקריאות במפלגה הדמוקרטית לבטל את הפיליבסטר בסנאט ולהגדיל את מספר השופטים בעליון. ביידן ניסה להתחמק מתשובה, וכשטראמפ לחץ עליו מהצד נראה שביידן מאבד את שלוותו, והוא קרא לעבר טראמפ: "אולי תשתוק, בן אדם?". כשטראמפ לעג לביידן על דבריו על ביטוח הבריאות, ביידן השיב לו "שקרן" ו"ליצן" - וכשטראמפ הפריע לו שוב ביידן אמר לו: "אולי תסתום, בן אדם?".

 

 

במהלך רבע השעה שהוקצתה לעניין הקורונה, אמר ביידן שבעוד טראמפ מבטיח חיסון בקרוב, "כל חברה רצינית מדברת על כך שאולי יהיה חיסון בסוף השנה, אבל הפצתו לא תתחיל לפני החצי השני של השנה הבאה, אם יהיה חיסון". הוא טען שאי אפשר לבטוח בטראמפ בעניין הקורונה, והזכיר שהנשיא העלה את האפשרות להזריק חומרי חיטוי לגוף האדם כדי להרוג את הנגיף. טראמפ טען שאמר את הדברים בסרקזם.

 

 

טראמפ בעימות, אמש טראמפ בעימות, אמש צילום: איי פי

 

ג'ו ביידן בעימות, אמש ג'ו ביידן בעימות, אמש צילום: איי פי

 

טראמפ תקף את ביידן על תפקוד ממשל אובמה במגפת שפעת החזירים, וביידן השיב לו שבמגפה ההיא מתו 14 אלף איש ולא 200 אלף, והממשל לא נאלץ לסגור את הכלכלה. ביידן האשים את טראמפ בחוסר אחריות, וכשדיבר על "חוכמה", טראמפ ניסה לתקוף אותו אישית ואמר לו: "אין בך שום דבר חכם".

 

הנשיא טען שביידן היה התלמיד הגרוע בכיתתו ושהוא אינו זוכר היכן למד. כשביידן ניסה לדבר על תוכניתו לטיפול בקורונה, טראמפ קטע אותו ואמר לו "שאל את ננסי פלוסי (יו"ר בית הנבחרים)", וביידן השיב: "אפשר להשתיק אותו?". כשנשאל על מנהגו שלא לעטות מסכות בציבור, שלף טראמפ מסכה כדי להוכיח שהוא נושא איתו מסכה לכל מקום, וטען שהוא עוטה אותה כשיש בכך צורך. טראמפ לעג לביידן ואמר שהוא הולך עם "המסכה הכי גדולה שיש".

 

 

 

 

 

 

כשטראמפ נשאל על החלטתו לקיים עצרות בהשתתפות מאות ואלפים למרות מגפת הקורונה, טראמפ השיב שלא הייתה לכך "שום השפעה שלילית", זאת אף שמועמד רפובליקני לשעבר בפריימריז הרפובליקניים לנשיאות, הרמן קיין, שהשתתף ביוני בעצרת של טראמפ באוקלהומה ולא עטה מסכה או שמר על ריחוק חברתי, נדבק בקורונה תשעה ימים אחר כך ומת. טראמפ התגאה שלעצרותיו הגיעו "35 או 40 אלף איש", ואמר שהוא מביא קהל גדול כל כך לאירועים בשטחים פתוחים "כי אנשים רוצים לשמוע מה יש לי לומר". הוא טען שבאירועים שביידן מקיים, לעומת זאת, באים לפעמים שלושה אנשים בלבד.

 

טראמפ נשאל על תחקיר "הניו יורק טיימס" שבו נחשפו דו"חות המס שלו: "האם זה נכון ששילמת 750 דולר במס הכנסה פדרלי בשנים 2016 ו-2017?". הוא לא השיב ישירות על שאלת מס ההכנסה הפדרלי, וטען רק ששילם מיסים כבדים מאוד. טראמפ טען שכאיש עסקים פרטי הוא נהנה דווקא מהקלות מס שהעביר ממשל אובמה – ופשוט ניצל את שמאפשר לו החוק. ביידן הבטיח "למחוק את מיסי טראמפ", ולהשקיע אותם במי שזקוק לכסף. טראמפ שאל אותו בתגובה מדוע לא עשה זאת בשנות הקריירה הפוליטית שלו.

 

 

ביידן וטראמפ ביידן וטראמפ צילום: איי אף פי

 

 

כשטראמפ דיבר על הקורונה ביידן פנה למצלמה ושאל את האמריקנים: "אתם מאמינים לרגע למה שהוא אומר לכם, לאור כל השקרים שהוא סיפר לכם על כל מה שקשור לקורונה? הוא אפילו לא הודה עדיין שהוא ידע כבר בפברואר כמה הנגיף מסוכן ולא אמר לכם". כוונתו להקלטה בריאיון לבוב וודוורד שבה נשמע טראמפ אומר מפורשות כי נמנע בכוונה מלספר לאמריקנים כמה מסוכן נגיף הקורונה, כדי לא לזרוע בהלה.

 

בפרק שעסק בדיון הכלכלי ביקש המנחה וואלאס מטראמפ לאפשר לביידן להשיב, וביידן אמר: "הוא לא רוצה לאפשר לי לענות כי הוא יודע שהאמת נמצאת אצלי". טראמפ ניסה להעלות את ההאשמות הלא מוכחות שלו מן העבר שבנו של ביידן, האנטר, מעורב במעשי שחיתות באוקראינה ובסין. ביידן השיב שבנו לא עשה שום דבר שלא כשורה, וקרא שלא לערב משפחות: "הוא נגמל, ואני גאה בו".

 

העימות מוקרן בבאר בוושינגטון העימות מוקרן בבאר בוושינגטון צילום: איי אף פי

 

בהמשך העימות עלתה לדיון סוגיית המחאה ההיסטורית שפרצה השנה נגד גזענות, בעקבות רצח ג'ורג' פלויד, שבשוליה פרצו לעתים גם מהומות אלימות וביזה. ביידן טען שטראמפ רק רוצה לעורר את מהומות גזעניות ולשפוך שמן למדורה, משום שברור שהוא מרוויח מכך פוליטית.

 

טראמפ טען שכמעט כל האלימות שהוא רואה באה מהשמאל ולא מהימין. כשנשאל על גזענים המאמינים בעליונות האדם הלבן השיב: "מישהו צריך לעשות משהו נגד אנטיפה והשמאל הקיצוני". אנטיפה היא תנועה רעיונית עולמית של אנשי שמאל. טראמפ תקף גם את ביידן על החלק שמילא ב-1994 באישור חוק שהחמיר את הענישה על פשעים שונים ומילא את בתי הכלא באופן לא פרופורציונלי באפרו-אמריקנים.  

 

בהמשך תקף ביידן את ההשפעה של טראמפ על החברה האמריקנית וכלכלתה: "עם הנשיא הזה הפכנו לחולים, עניים ומפולגים יותר. כשהייתי סגן הנשיא היה מיתון. התבקשתי לתקן אותו ועשיתי את זה. השארתי כלכלה פורחת". הוא טען שטראמפ הוא "פודל של פוטין".

 

 

 

ביידן תקף את טראמפ על הדברים שיוחסו לו, שלפיהם כינה חיילים אמריקנים שמתו בקרבות "לוזרים". המועמד הדמוקרטי הזכיר את בנו בו ביידן, שהיה לוחם וזכה בעיטורים. ביידן לא נקב בשמו של בו, וטראמפ השיב לו: "אתה מדבר על האנטר?", כשכוונתו לבנו השני. טראמפ הזכיר שהבן האנטר התמכר לסמים וסולק מהצבא. ביידן השיב לו שביידן אכן סבל מהתמכרות לסמים, אבל הוסיף כי הוא עבר גמילה וכי הוא גאה בבנו. המנחה וואלאס אמר לשניים: "הייתי רוצה שנדבר על דברים מהותיים", וביידן השיב לו שגם הוא.

 

כשנשאלו אם יכירו בתוצאות הבחירות השיב ביידן שאין זה משנה אם טראמפ יכיר בתוצאות או לא, משום שכשיגיעו התוצאות – הוא יפנה את מקומו, ויחדלו שקריו. טראמפ טען מנגד כי מי שלא הכירו בתוצאות הבחירות הקודמות היו הדמוקרטים בראשות "הילרי המושחתת" (קלינטון), שקידמו הליך הדחה נגדו. את ההליך הזה כינה "ניסיון הפיכה". הוא שב וטען שההצבעה דרך הדואר, שהורחבה מאוד בארה"ב בגלל מגפת הקורונה, תגרום ל"זיוף קולות כמו שטרם נראה".

 

טראמפ, ביידן ומנחה העימות כריס וואלאס טראמפ, ביידן ומנחה העימות כריס וואלאס צילום: איי פי

 

המנחה וואלאס שאל את השניים אם יבטיחו גם שלא להכריז על ניצחון בליל הבחירות עד שהתוצאות יאושרו, בהתחשב בכך שהשנה הן צפויות להתעכב, ואם יקראו לתומכיהם להימנע מאלימות על רקע התוצאות. טראמפ לא השיב ישירות: "אני מעוניין בבחירות הוגנות. אבל אם יש עשרות מיליוני קולות מזויפים, אני לא יכול לקבל את זה". ביידן השיב בפשטות: "כן". הוא ציין כי אמריקנים רבים, בהם חיילים, מצביעים כבר שנים דרך הדואר, ואיש לא טען עד כה שמדובר בהליך מזויף. על טראמפ אמר: "גם הוא יקבל את התוצאות, כי כשיוכרז המנצח אחרי שכל הקולות ייספרו – זה נגמר". הוא הבטיח שאם ייבחר – יהיה נשיא הן לדמוקרטים והן לרפובליקנים. 

 

ביידן, נזכיר, מגיע לעימות הנשיאותי כשהוא נהנה מיתרון נאה בסקרים כבר חודשים ארוכים. בהיבט הארצי הוא מוביל על טראמפ ביתרון יציב של כ-7%, ונוסף על כך הוא מוביל עליו ברוב מדינות המפתח שצפויות להכריע את הבחירות, אם כי בפערים שטראמפ עדיין מסוגל למחוק. בשל מגפת הקורונה לא התאפשר השנה לשני המועמדים לערוך כנסים גדולים בהשתתפות תומכיהם, ולכן לעימות הלילה ולהזדמנות שהוא מספק להם לפנות אל הקהל יש חשיבות גדולה שבעתיים.

 

העימות בקליבלנד, אוהיו, והוא הראשון מבין שלושה. הנחה אותו כריס וואלאס מ"פוקס ניוז". וואלאס הנחה גם את העימות השלישי והאחרון בין טראמפ להילרי קלינטון ב-2016, ואז הוא זכה לשבחים משני צדי המתרס הפוליטי, משום שלחץ על שני המועמדים להשיב על שאלות שלא היו נוחות להם. עם זאת, בעת האחרונה טראמפ נוהג לתקוף את וואלאס, ובקמפיין של הנשיא הציגו אותו כמנחה לא-אובייקטיבי שייתן יתרון לביידן.

x