$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

משבר האקלים

הקרח באזור הארקטי נעלם: "בדרך לאוקיינוס נטול קרח"

לפי נתונים של מרכז המידע הלאומי לשלג וקרח בארה"ב, קרח ים מכסה כיום רק 3.74 מיליון קמ"ר מהאזור הארקטי, והממוצע השנתי של הכיסוי שלו רק הולך ויורד

עומר כביר 08:5923.09.20

קרח הים באזור הארקטי הגיע לכיסוי של השטח השני הנמוך ביותר, וצנח מתחת ל-4 מיליון קמ"ר בפעם השנייה בלבד מאז החלו המדידות לפני 42 שנה ב-1979 - כך לפי נתונים של מרכז המידע הלאומי לשלג וקרח בארה"ב (NSIDC).

 

 

לדברי המרכז, ב-15 בספטמבר, כיסה קרח ים רק 3.74 מיליון קמ"ר מהאזור הארקטי, כאשר רק ב-2012 נמדד כיסוי נמוך יותר של 3.42 מיליון קמ"ר. בנוסף, 14 השנים עם כיסוי הקרח הנמוך ביותר נמדדו כולן ב-14 השנים האחרונות, והממוצע השנתי של 2020 היה נמוך ב-2.6 מיליון קמ"ר מהממוצע השנתי של 1981 עד 2010.

 

ניבתנים ניבתנים צילום: רועי גליץ

 

"זו היתה שנה מטורפת בצפון, עם כמעט שיא שלילי של שטח קרח ים, גלי חום 38 מעלות בסיביר", אמר מנהל NSIDC, מארק סירזי, לניו יורק טיימס. "אנחנו בדרך לאוקיינוס ארקטי נטול קרח עונתית, והשנה הזו היא עוד מסמר בארון הקבורה".

 

הנתונים מגיעים אחרי שמחקר שהתפרסם בשבוע שעבר העלה שההתחממות הגלובלית משנה באופן רדיקלי את האקלים באזור הארקטי, כאשר קרח הים כבר נמצא למעשה באקלים חדש, והיקפו בשנים האחרונים נמוך משמעותית גם מהשנה הגרועה ביותר באמצע המאה ה-20. תצלומי לוויין מעלים שב-50 השנים האחרונות היקף הקרח ירד בקצב של 12% בעשור.

 

ד"ר טווילה מון מ-NSIDC אמרה לגרדיאן: "זה די הרסני שבאופן עקבי יש לנו מעט קרח ים. אבל, למרבה הצער, זה לא מפתיע. אנחנו צריכים לעבוד מאוד קשה כדי לגורם לשינוי בפליטות גזים מזהמים, כדי שלא נראה כל כך הרבה שיאים נשברים בעתיד".

x