חברה וסביבה

שופטת בית המשפט העליון בארה"ב רות ביידר גינסבורג הלכה לעולמה בגיל 87

השופטת היהודיה שהנהיגה את האגף הליברלי בבית המשפט נפטרה מסיבוכי סרטן הלבלב שממנו היא סבלה. טראמפ צפוי לנסות למנות לה מחליף לפני הבחירות כדי להגדיל את הרוב השמרני בבית המשפט

ynet 08:2619.09.20
שופטת בית המשפט העליון של ארצות הברית רות ביידר גינסבורג הלכה לעולמה הלילה (בין שישי לשבת) בגיל 87 בביתה בוושינגטון. מבית המשפט נמסר כי היא נפטרה מסיבוכי מחלת סרטן הלבלב שממנה היא סבלה. מותה עשוי לאפשר לנשיא טראמפ לחזק עוד יותר את הרוב השמרני בבית המשפט.  

גינסבורג היהודיה מונתה לכהונה בבית המשפט העליון בשנת 1993 על ידי הנשיא דאז ביל קלינטון, והייתה לשופטת האישה השנייה בתולדותיו. היא בלטה בעיקר בזכות פסיקותיה שקידמו שוויון לנשים. בשנים האחרונות היא נחשבה למנהיגת האגף הליברלי בבית המשפט העליון, ונהייתה דמות אהודה מאוד בשמאל האמריקני. בשנת 2009 היא הפכה לשופטת המבוגרת ביותר בהרכב, ועל אף ביקורת שנשמעה בעניין - היא סירבה לעזוב את עבודתה במהלך כהונתו של ברק אובמה ולאפשר לו למנות שופט ליברלי צעיר יותר.  

השופטת המנוחה רות ביידר גינסבורג השופטת המנוחה רות ביידר גינסבורג צילום: איי אף פי

 

מאות אזרחים התאספו באופן ספונטני מול מבנה בית המשפט העליון בבירה וושינגטון כדי להביע את אבלם על מותה של גינסבורג. הם הניחו זרי פרחים והדליקו נרות על מדרגות בית המשפט. הדגל שמחוץ למבנה הורד לחצי התורן.

 

כעת צפוי מאבק חריף בין המפלגה הרפובליקנית למפלגה הדמוקרטית בשאלה אם ניתן לקיים הליך מינוי של שופט חדש בעיצומה של מערכת הבחירות לנשיאות. עד מותה של גינסבורג היה בעליון רוב של חמישה שופטים שמרנים מול ארבעה ליברלים, לאחר שטראמפ הספיק במהלך כהונתו למנות שני שופטי עליון: ניל גורסץ' ב-2017 וברט קבאנו ב-2018. נראה כי טראמפ ינסה לנצל את הרוב הרפובליקני בסנאט כדי לקדם מינוי של שופט שמרן עוד לפני הבחירות ובכך להגדיל את הרוב השמרני. מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט צ'אק שומר כבר הבהיר הלילה כי מפלגתו תתנגד לדיון במינויו של מועמד מטעמו של טראמפ, אך מנהיג הרוב הרפובליקני מיץ' מקונל אמר כי תתקיים הצבעה על מועמד של טראמפ.

 

לטראמפ נודע על מותה מעיתונאים שהמתינו לו בסיומה של עצרת בחירות במינסוטה. הנשיא אמר בתגובה: "היא חיה חיים מדהימים. מה עוד אני יכול לומר. היא הייתה אישה מדהימה. אני עצוב לשמוע את זה". לאחר מכן פרסם הודעה רשמית שבה כונתה גינסבורג "ענקית חוק שהייתה ידועה במוחה המבריק ובפסיקותיה העוצמתיות".

 

 

יריבו בבחירות הקרבות ג'ו ביידן אמר: "היא הייתה חזקה ובלתי נרתעת ברדיפתה אחר זכויות אזרח לכולם. פסיקותיה ודעותיה ימשיכו לעצב את החוק למשך שנות דור". הוא הבהיר כי עמדתו היא כי יש למנות שופט חדש רק אחרי הבחירות: "אין ספק שעל המצביעים לבחור את הנשיא, והנשיא צריך לבחור את השופט באישור הסנאט".

 

נשיא בית המשפט העליון ג'ון רוברטס ספד לגינסבורג: "האומה שלנו איבדה משפטנית בשיעור קומה היסטורי. אנו בבית המשפט העליון איבדנו עמיתה מוערכת. היום אנו אבלים, אך עם ביטחון שהדורות הבאים יזכרו את רות ביידר גינסבורג כפי שהכרנו אותה - לוחמת נחושה ובלתי נלאית למען הצדק". היא תובא למנוחות בטקס מצומצם בבית העלמין הלאומי של ארליגנטון, אך מועד הלווייתה טרם נמסר.

 

גינסבורג התמודדה עם מחלת הסרטן כמה פעמים מאז שנת 1999 וביולי היא הודיעה כי חלתה שוב. בהצהרה שפרסם מטעמה בית המשפט היא סיפרה כי התגלו בגופה שרידים של תאי סרטן מהסוג שבו היא חלתה בעבר.

 

בדצמבר 2018 היא עברה ניתוח להסרת שני גידולים סרטניים מריאתה השמאלית. זמן קצר לאחר הניתוח היא הצביעה ממיטת בית החולים בעניין הניסיון של הנשיא טראמפ למנוע ממהגרים שנכנסו באופן בלתי-חוקי לארה"ב להגיש בקשות למקלט. קולה של גינסבורג הכריע את ההצבעה 4-5 לטובת השופטים הליברלים - והצו הנשיאותי נפסל.

 

שופטי בית המשפט העליון בארה"ב ממונים לכל חייהם ומשחקים תפקיד עצום בעיצוב המדיניות בנושאים שבמחלוקת כגון הפלות, זכויות להט"בים, החזקת נשק, חופש הדת, עונש מוות וסמכויות הנשיא. למשל ב-1973 הפך בית המשפט את ההפלות לחוקיות בכל המדינה, וב-2015 אישר נישואים חד-מיניים ברחבי ארצות הברית.

x