שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מפרץ תיכון חדש
גג עמוד מפרץ תיכון חדש

מפרץ תיכון חדש

באמירויות מציגים דור שלישי של המטבע האלקטרוני: למה הוא משמש?

משרד האוצר השיק אתמול את כרטיס הדור השלישי של המטבע המקומי האלקטרוני e-Dirham G3, ועשה צעד נוסף לשיפור השירותים הממשלתיים ואפשרויות התשלום הדיגיטליות; איחוד האמירויות מובילה את מדינות המפרץ ברשימת היעדים המועדפות לתיירות רפואית; ומה נמצא בראש רשימת הייבוא של בחריין לקראת החורף?

דורון פסקין 13:0017.09.20
האמירויות בונה על תיירות המרפא

 

איחוד האמירויות מובילה את מדינות המפרץ ברשימת היעדים המועדפות לתיירות רפואית, כך על פי מדד שפורסם על ידי האיגוד לתיירות הרפואית. אחריה מדורגות עומאן, בחריין, ערב הסעודית וכווית. בדירוג העולמי ניצבת איחוד האמירויות במקום ה-14 בתחום התיירות הרפואית.

 

לפי מקורות שוק, ענף התיירות הרפואית באיחוד האמירויות רושם בשנים האחרונות צמיחה שנתית של 15%. היעד של המדינה הוא למשוך 500 אלף תיירים רפואיים עד שנת 2021. בסקר שפורסם לאחרונה על ידי לשכת המסחר והתעשייה בדובאי נכתב כי המדינה שואפת לרשום הכנסות של 19.5 מיליארד דירהם (5.3 מיליארד דולר) מתיירות מרפא עד שנת 2023.

 

 

"Healthcare city" בדובאי "Healthcare city" בדובאי צילום: gulfnews

 

צמיחה אדירה לעסקאות במטבע האמירתי האלקטרוני

 

אמש (ד') עשתה איחוד האמירויות צעד נוסף במסגרת מאמציה לשפר את השירותים הניתנים על ידי גופי הממשלה ולספק אפשרויות ושיטות תשלום דיגיטליות, וזאת כחלק מ"המהפכה הדיגיטלית" שעוברת על המדינה, בייחוד בענף השירותים הפיננסיים, כאשר משרד האוצר השיק את כרטיס הדור השלישי של המטבע המקומי האלקטרוני e-Dirham G3. צעד זה נעשה בשיתוף פעולה עם גופים ממשלתיים ובנקים לאומיים.

 

הכרטיס החדש מקל את תהליך גביית התשלומים למדינה והופך את העסקאות לנוחות יותר. משרד האוצר האמירתי הדגיש כי הכרטיס החדש מעניק ללקוחות אמצעי תשלום אלקטרוני נוח ובטוח לתשלום. מאז 2016, השימוש בדירהם האלקטרוני רשם צמיחה מרשימה מבחינת התשלומים עבור שירותי הממשלה הפדרלית: הם הסתכמו בכ-6.6 מיליארד דולר בשנת 2016, ועברו את רף 22 מיליארד דולר בשנת 2019. לפי נתוני משרד האוצר, 49 מיליון עסקאות נעשו באמצעות גרטיסי הדירהם האלקטרוני בשנת 2019.

 

כרטיס e-Dirham של איחוד האמירויות כרטיס e-Dirham של איחוד האמירויות צילום: edirhamg2

 

 

הבחריינים מתכוננים לחורף: ייבוא דודי הסקה מרכזית נמצא בראש הרשימה

 

לפי נתונים רשמיים שמתפרסמים במנאמה, במהלך אוגוסט שווי היבוא הכולל של בחריין הגיע ל-1.13 מיליארד דולר, לעומת 1.03 מיליארד דולר באותו החודש בשנת 2019, קרי עלייה של 9%. על פי הנתונים, שוויץ דורגה במקום הראשון בהיקף היבוא עם כ-222 מיליון דולר, לאחריה סין עם כ-111 מיליון דולר ואוסטרליה שלישית עם כ-95 מיליון דולר.

 

מבחינת סעיפי היבוא נראה כי הבחריינים כבר מתכוננים לחורף: דודי הסקה מרכזית הובילו את רשימת מוצרי היבוא עם כ-103 מיליון דולר, לאחר מכן מזגנים ללא יחידות קירור (כ-98 מיליון דולר) ולאחריהם תחמוצת אלומיניום (כ-93 מיליון דולר).

 

במקביל, שווי היצוא הבחרייני גדל ב-2% בחודש שעבר והגיע ל-503.5 מיליון דולר, לעומת 495.5 מיליון דולר באוגוסט 2019. ערב הסעודית דורגה במקום הראשון מבחינת הייצוא הבחרייני עם כ-154 מיליון דולר, ואחריה ארצות הברית של אמריקה עם כ-48 מיליון דולר. סולטנות עומאן הגיעה למקום השלישי מבחינת היקף הייצוא עם כ-29 מיליון דולר.

 

מבחינת היצוא הבחרייני, סגסוגות אלומיניום הובילו את הרשימה במהלך אוגוסט 2020, עם שווי של כ-106 מיליון דולר, אלומיניום גולמי (ללא סגסוג) עם כ-69 מיליון דולר ולאחר מכן מוצרים מוגמרים למחצה של ברזל או פלדה שערכם הגיע לכ-40 מיליון דולר.

 

החוויה הקולינרית מגיעה לגבהים חדשים בראס אלח'ימה

 

אטרקציה תיירותית וקולינרית חדשה צפויה להיפתח בקרוב באיחוד האמירויות. מדובר במסעדה חדשה שתמוקם בגובה 1,484 מטר על הר ג'ייס Jais שבאמירות ראס אל-ח'ימה Ras Al Khaimah. המסעדה החדשה, שתיקרא "1484", ממוקמת בסמוך למרכז ההרפתקאות ג'ייס Jais Adventure Centre, שם נמצא קו האומגה (זיפליין) הארוך בעולם. לפי היזמים, המסעידה החדשה תציע לסועדים נופים מדהימים שכן היא משקיפה על רכסי ההרים שמסביב.

 

1484 אמורה להיפתח ב -1 באוקטובר, עם תפריט ים תיכוני, משקאות אלכוהוליים ופעילויות מגוונות. בין השאר, מתכננת המסעדה לקיים מפגשי יוגה שלאחריהם תוגש ארוחת בוקר. לפי היזמים, המסעדה החדשה תהווה מקום אידיאלי לארוחת צהריים או ערב למי שישתמש באומגה או כל פעילות אחרת בפארק הרפתקאות.

 

מסעדת "1484" מסעדת "1484" צילום: puro.ae

 

החום עולה: ביקוש מוגבר לשירותי קירור מרכזי בדובאי

 

חברת מערכות הקירור המרכזית של איחוד האמירויות Empower, ספקית שירותי הקירור המרכזית הגדולה בעולם, הודיעה אתמול כי השלימה את עבודות החיזוק של מפעל הקירור המרכזי הרביעי שלה באזור העסקים והמגורים היוקרתיים של דובאי "ביזנס ביי". לפי החברה, אזור זה רשם דרישה גוברת לשירותי Empower. ההשקעה הכוללת בפרויקט מגיעה ל-250 מיליון דולר והוא יהיה בעל כושר קירור של 50 אלף טון קירור (RT). החברה מספקת כיום שירותי קירור מרכזי משלושה מפעלים בביזנס ביי, שיכולת הקירור שלהם מגיעה ל- 135 אלף טון קירור. החברה מספת שירות לכ-62% מסך כל הבניינים בביזנס ביי.

 

החברה גילתה גם כי היא נערכת להודיע בקרוב על מספר פיתוחים בתעשיית הקירור המרכזית הקשורים לפרויקטים גדולים למגורים, המוקמים בימים אלה באמירויות.

פרויקט משותף לעיתון כלכליסט ולחברת קונקורד  בעריכת דורון פסקין

x