$
מפרץ תיכון חדש
גג עמוד מפרץ תיכון חדש

מפרץ תיכון חדש

לא מבזבזים זמן: משקיעים ישראלים כבר נוהרים לנדל"ן באמירויות

חברת הנדל"ן הפרטית "עזיזי פיתוח" טוענת שנרשם ביקוש גבוה של משקיעים, במיוחד מישראל, לפרויקט חדש שלה שהושק לחופי "דובאי קריק"; חברת ההשקעות הבחריינית מרחיבה את נכסיה בתחום הבריאות והמזון; והאם בקרוב נראה בישראל מסכות ייחודיות מתוצרת האמירויות?

דורון פסקין 13:2616.09.20

שר אמירתי: תרופות, אנרגיה וביטחון תזונתי – מגזרים מובילים לשת"פ עם ישראל

ההנהגה באיחוד האמירויות יוצאת מגדרה כדי לקדם את ההסכם ההיסטורי עם ישראל ומדגישה את הדיבידנדים הכלכליים לשני הצדדים. עבדאללה אל מרי, שר הכלכלה של איחוד האמירויות, הצהיר כי החתימה על הסכם השלום בין איחוד האמירויות לישראל אתמול "תפתח אופקים חדשים לשיתוף פעולה כלכלי". במהלך כנס ווירטואלי הצהיר השר: "יש לנו הזדמנויות מבטיחות לשיתוף פעולה במגזרים חיוניים המשרתים את האג'נדה לפיתוח הכלכלי העתידי של שתי המדינות. אלה כוללים תרופות, אנרגיה, מדעי החיים, ביטחון תזונתי, שירותים פיננסיים, תיירות ונסיעות, בנוסף לתחומי החלל, הביטחון, המחקר והפיתוח." עוד הוסיף אל מרי שההסכם יסלול את הדרך להזדמנויות עסקיות והשקעות חדשות לטובת שתי המדינות.

 

שר הכלכלה איחוד האמירויות עבדאללה אל מרי שר הכלכלה איחוד האמירויות עבדאללה אל מרי צילום: WAM

 

משקיעים ישראלים כבר נוהרים לנדל"ן באמירויות

חברת הנדל"ן הפרטית "עזיזי פיתוח", Azizi Developments, טוענת שקיים ביקוש גבוה מצד משקיעים בינלאומיים, במיוחד מישראל, לפרויקט שלה "קריק וויוז 2" Creek Views II, שהושק רק באחרונה בהשקעה של כ-95 מיליון דולר. הפרויקט הוקם לחופי "דובאי קריק" האייקוני בעיר הבריאות של דובאי Dubai Healthcare City.

 

לפי הצהרת עזיזי מאתמול, 30% מהיחידות בקריק וויוז נרכשו על ידי משקיעים ישראלים, 30% על ידי אזרחי איחוד האמירויות הערביות ו- 20% על ידי לקוחות סעודים. שאר היחידות נמכרו למשקיעים מ- 6 לאומים נוספים. דובאי קריר כולל 587 יחידות, כולל 116 דירות סטודיו, 436 דירות עם חדר שינה אחד ו -35 דירות עם שני חדרי שינה.

 

פרויקט Creek Views II ישל "עזיזי פיתוח" פרויקט Creek Views II ישל "עזיזי פיתוח" צילום: Azizi

 

חברת ההשקעות הבחריינית מרחיבה את נכסיה בתחום הבריאות והמזון

אינווסטקורפ Investcorp, חברת ההשקעות הפרטית שבסיסה בבחריין, השיקה פלטפורמה חדשה המוקדשת להשקעה בחברות בריאות סיניות. במסגרת זו רכשה החברה אחזקות בשתי חברות רפואה סיניות בעסקה ששוויה לא פורסם. אינווסטקורפ מסרה שהפלטפורמה החדשה מקדמת את אסטרטגיית הצמיחה שלה באסיה.

 

החברה הבחריינית המנהלת נכסים בשווי של כ-32 מיליארד דולר בכל רחבי העולם הגבירה רכישותיה בשוק הבריאות האסיאתי כגון רשת בתי חולים לעיניים וספק שירותי דיאליזה בהודו. ההשקעות של החברה מבחריין אינם מתרכזים אך ורק במגזר הבריאות. לפני כשבוע היא רכשה חלק מחברת טכנולוגיה סינית המתמחה בבניית ערים חכמות וכן רשת קמעונאית מובילה בתחום המזון בהונג קונג.

 

מדינת האיחוד מציגה: הזדמנויות השקעה בחלל

לשכת המסחר של דובאי פרסמה ביום שלישי מסמך עמדה ובו פירוט ההזדמנויות להשקעה בתחום כלכלת החלל. המסמך מספק המלצות על מה צריכה מדינת האיחוד להתמקד בעשורים הקרובים כדי לפתח ענף כלכלה ייחודי זה וכדי לעמוד בדרישות העתידיות שלו. בין השאר מציין המסמך את התחומים הבאים: הכרייה בחלל, תחנות חלל, היישובים חלל, חוקים הקשורים בחלל, קיימות בחלל ומחזור, תיירות בחלל, חברות חלל, אקדמיות לחלל הכוללות הכנת אסטרונאוטים לטיסות מסחריות, תעשיות חלל, פיתוח וייצור של רכיבי חלליות.

 

לשכת דובאי ציינה כי כלכלת החלל מגוונת ובעלת היבטים רבים ויכולה לספק הזדמנויות השקעה "בלתי מוגבלות". עוד נכתב כי שאיפת מדינת האיחוד צריכה להיות שהירא תיהפך למרכז לתעשיית החלל עד שנת 2050.

 

בקרוב בישראל? מסכות ייחודיות מתוצרת האמירויות

החברה האמירתית וירוסמאסקס ViroMasks עשתה חיל מאז החל משבר קורונה. לדבריה, נוכח הביקוש הגואה למסכות ולחומרי חיטוי היא הגדילה את מספק המועסקים שלה בעוד 1,000 מאז החלה התפשטות הנגיף. החברה החלה בייצור של 40 אלף מסכות במהלך פברואר אך בחודש שעבר מספר המסכות שיוצרו עמד כבר על 1.5 מיליון.

 

כ-30% מהתוצרת של וירוסמאסקס מופנים לשוק המקומי ואילו השאר מיוצא והחברה מחפשת כיום עוד שווקים בחו"ל. יצוין כי החברה מהאמירויות משתפת פעולה עם החברה השווייצרית HeiQ Materials והודיעה לפני מספר שבועות כי היא מייצרת מסכה עם "טכנולוגיית טקסטיל" מתקדמת שמונעת מווירוסים כולל קורונה לחדור למערכת הנשימה וזאת לתקופה מוגבלת. החברה שוקדת בימים אלה על פיתוח ייצור וילונות לבתים המצוידים בטכנולוגיות אנטי-וירוס. כמו כן היא בודקת אפשרות ייצור של ו בגדים מבדים אנטי-וירוסיים ואנטי-בקטריאליים.

 

מסכות מתוצרת אמירתית מסכות מתוצרת אמירתית צילום: ViroMasks

 

שומרת על הסביבה: האמירויות מצמצמת ייבוא כימיקלים

המחלקה לעניינים מוניציפליים במשרד לשינוי האקלים והסביבה באמירויות הצהירה מוקדם יותר השבוע כי המדינה עומדת ביעדים להפחתת יבוא הכימיקלים שהם מסכני בריאות ואיכות הסביבה. לפי הנתונים, ירידה של 11% נרשמה במהלך 2018, אז היקף הייבוא הגיע ל -5.2 מיליון טון כימיקלים, לעומת 5.9 מיליון טון יבוא בשנת 2017. המחלקה קישרה את הירידה הזו לשורה של צעדים שנקטן הרשויות.

 

יצוין כי הסחר בכימיקלים במדינת האיחוד כפוף לתקנות ספציפיות המפוקחות על ידי מספר סוכנויות פדרליות, כולל המשרד לשינויי אקלים ואיכות הסביבה, משרד הבריאות והגנת הקהילה וכן הוועדה לסחורות וחומרים.

 

פרויקט משותף לעיתון כלכליסט ולחברת קונקורד , בעריכת דורון פסקין

x