$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

העשן משריפות הענק בקליפורניה הגיע לאירופה

לפי נתונים של מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי של ארה"ב, בחלקים מהחוף המזרחי, כמות העשן מעמעמת את אור השמש ומשפיעה על מזג האוויר. העשן הצליח גם לחצות את האוקיינוס האטלנטי בכמויות גדולות מספיק על מנת לשנות את צבע השמיים באירופה

עומר כביר 11:0516.09.20
העשן משריפות הענק בחוף המערבי של ארה"ב, שצבע את השמיים בכתום אפוקליפטי באזורים רבים, עושה את דרכו מזרחה, מעכיר את השמיים בניו-אינגלד וחלקים מקנדה ואף הגיע לאירופה – כך לפי נתונים של מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי של ארה"ב (NOAA).

 

 

 

לפי הנתונים, שנאספו באמצעות צילומי לוויינים, עשן משריפות הענק נשאב על ידי לחץ אטמוספרי גבוה לאזור האגן הגדול (שנמצא בעיקר בנבאדה וביוטה), חצה את הרי הרוקי בסיוע רוחות ערות והמשיך לנוע מזרחה באמצעות שני משבי חזקים במיוחד, אחד שהביא אותו לאזור האגמים הגדולים בגבול עם קנדה ומשם ולמרכז מדינת ניו יורק, ואחר שפיזר אותו במיזורי, אילינוי וקנטקי.

 

שריפה ביער בקליפורניה שריפה ביער בקליפורניה צילום: איי פי

 

בחלקים מהחוף המזרחי, יש כבר מספיק עשן ברמה שמעמעמת את אור השמש ומשפיעה על מזג האוויר. "תמונות לוויין מראות עשן שמכסה את מרבית צפון-מזרח ארה"ב", צייץ משרד בולטימור-וושינגטון של השירות המטארולוגי הלאומי (NWS). "העשן הזה מסתיר את השמש, ויביא לטמפרטורות נמוכות יותר מאלו שהיו בהעדרו". במשרד ווייקפילד של NWS דיווח שהעשן צובע את השמיים בצבע חלבי מטושטש, ובמשרד בניו יורק אמרו שהעשן מהשריפות אחראי לגוון הצהוב או החום של השמיים.

 

העשן הצליח גם לחצות את האוקיינוס האטלנטי בכמויות גדולות מספיק על מנת לשנות את צבע השמיים באירופה. מדען האקלים ההולנדי גירט יאן ואן אולדנבורך דיווח שהעשן צבע את שמי המדינה באפור במקום בכחול.

x