$
קורונה

ראש ממשלת צרפת שולל חזרה לסגר - למרות שיא במספר הנדבקים

ז'אן קסטקס אמר כי ממשלתו לא מתכננת סגר חדש, אלא צעדים מתונים יותר כמו הגבלת שעות הפתיחה של עסקים; בועת התיירות של אסטוניה, לטביה וליטא התפוצצה לאחר שלטביה החלה לחייב את הנכנסים מאסטוניה להיכנס לבידוד של 14 יום; "מקדם ההדבקה בבריטניה גבוה מ-1"; חצי שנה לאחר ההכרזה על הקורונה כמגיפה: מספר המתים מתקרב למיליון

כלכליסט ו-ynet 19:5211.09.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם 

 

 

 

19:30 - ראש ממשלת צרפת שולל חזרה לסגר - למרות שיא במספר הנדבקים

 

ראש ממשלת צרפת, ז'אן קסטקס, אמר כי ממשלתו לא מתכננת סגר חדש, למרות השיא שנרשם אתמול (ה') במספר הנדבקים החדשים בקורונה. במקום זאת, הודיע קסטקס על סדרת צעדים מתונים יותר, ובכלל זה מסלול מהיר לבדיקות קורונה למקרים שיש להם עדיפות ומתן כוח לרשויות המקומיות להורות לחלק מהעסקים לצמצם את שעות הפציחה שלהם.

 

לדברי קסטקס, חלק מהצרפתים "נרדמו בשמירה" במהלך הקיץ. "אני קורא לכולם לנהוג בצורה הכי אחראית שאפשר". ממשלת צרפת תגייס אלפיים חוקרים אפידימיולוגיים נוספים כדי לנסות להתחקות אחר המגעים של מי שאותר כחיוביים. עוד הודיע קסטקס כי מי שנמצא כחיובי לקורונה יצטרך להיכנס לבידוד לשבעה ימים במקום 14. קסטקס הביעה דאגה מיוחדת מהעלייה במספר מקרי הקורונה בקרב מבוגרים במרסיי ובורדו. אתמול דווח בצרפת על 9,843 נדבקים חדשים בקורונה.

 

18:00- "בועת התיירות" של אסטוניה, לטביה וליטא התפוצצה

 

"בועת התיירות" הראשונה באירופה שהקימו בחודש מאי אסטוניה, לטביה וליטא כדי לעודד תיירות בין המדינות הירוקות, "התפוצצה" - זאת לאחר שלטביה הודיעה כי היא מחייבת כל אדם המגיע אליה מאסטוניה להיכנס לבידוד של 14 יום - כך דיווחה סוכנות רויטרס. החלטת לטביה התקבלה לאחר שבאסטוניה נתגחו בשבועיים האחרונים 21 חולים בממוצע ל-100 אלף תושבים - יותר מהרף שנקבע בלטביה לחובת הסגר - 16 מקרים לכל 100 אלף תושבים. 

 

15:10 - חצי שנה לפרוץ המגיפה: מספר המתים מתקרב למיליון

 

היום מציינים חצי שנה להכרזת ארגון הבריאות העולמי (WHO) על הקורונה כמגפה עולמית. ב-11 במרץ אמר ראש ה-WHO טדרוס אדהנום גבריסוס כי הוא "מודאג מאוד", וקרא לממשלות לשנות את מגמת ההתפרצות על ידי נקיטת "פעולה דחופה ואגרסיבית".

 

שעות מאוחר יותר הודיעה איטליה על ההסגר הקשוח ביותר באירופה עד אותה נקודה.

 

איטליה ואיראן היו באותו זמן מוקדי ההתפרצות, בעוד צ'ילה ודרום קוריאה כבר נמצאו אחרי השיא הראשון שלהן. שישה חודשים מאוחר יותר ממשיכים מספרי הנדבקים לנסוק במדינות רבות, בהן כמה שנחלו לכאורה הצלחה בדיכוי הראשוני של המגפה.

 

עד כה נדבקו בקורונה ברחבי העולם יותר מ-27 מיליון בני אדם ומספר המתים מתקרב למיליון.

 

 

לוויה של חולה קורונה ברוסיה לוויה של חולה קורונה ברוסיה צילום: AP

 

15:00- "מקדם ההדבקה בבריטניה גבוה מ-1"

 

מקדם ההדבקה (R, לכמה אנשים יעביר כל נדבק את הנגיף בממוצע) בבריטניה גבוה מ-1 - כך לפי מידע חדש של הממשלה. המקדם נאמד ב-1.0-1.2.

 

מספר הנדבקים בשבוע הראשון של ספטמבר עומד על 3,200 ביום, לעומת 2,000 בשבוע שקדם לו.

 

בתוך כך, העיר ליברפול נוספה היום לרשימת המעקב של הממשלה, בעקבות העלייה במספר הנדבקים בה.

 

11:30 - צרפת תחמיר מגבלות התנועה: "עלולים להינקט צעדים קשים"

 

צרפת מתכננת להחמיר את מגבלות התנועה כדי להילחם בקורונה, לאחר שרשמה מספר שיא יומי של נדבקים. במדינה נוספו 10,000 נדבקים תוך יממה, כך על פי נתונים מאתמול. היום תיערך פגישה של בכירי מערכת הבריאות והממשלה כדי לקבוע צעדים נוספים. ראש המועצה המדעית של הממשלה הזהיר שעלולים להינקט צעדים "קשים". הנשיא עמנואל מקרון אמר שהפגישה תיתן לציבור מושג ברור לגבי מה שניתן לצפות בשבועות הקרובים. "עלינו להיות קפדנים ומציאותיים מבלי ליפול לפאניקה".

 

בצרפת המספר השביעי בגובהו בעולם של מתים מקורונה – יותר מ-30,800 עד כה.

 

 

פריז פריז צילום: רויטרס

 

 

10:30 - ווילס: חובת עטיית מסיכה בחללים סגורים - החל מיום שני

 

וויילס הודיעה על חובת עטיית מסכות בחנויות וחללים סגורים נוספים החל מיום שני. השר מארק דרייקפורד אמר שההחלטה מגיעה מאחר ש-20 מכל 100,000 תושבים נושא כעת את הנגיף - נתון הסף שקובע האם על אנשים להיכנס לבידוד כשהם חוזרים לבריטניה מחו"ל.

 

וויילס הודיעה גם שתאסור על קיום פגישות של יותר מ-6 אנשים בחללים סגורים החל מיום שני. עד 30 אנשים ממשקי בית שונים יוכלו להיפגש תחת כיפת השמים.

 

הצעדים החדשים מגיעים בעוד אנגליה וסקוטלנד מתכוננות להגבלות משלהן מהשבוע הבא. באנגליה תיכנס לתוקף מגבלה של התקהלות של עד 6 אנשים בלבד, ממשקי בית שונים החל מיום שני. בסקוטלנד יהיו מותרות החל מיום שני התקהלויות של עד שישה אנשים בלבד מעד שני משקי בית, לא כולל ילדים עד גיל 12.

 

 

09:00 - עלייה במספר הנדבקים בדרום קוריאה

 

דרום קוריאה מדווחת על 176 מאומתים חדשים ביממה האחרונה. מתחילת המגיפה נדבקו בקורונה 21.9 אלף בני אדם במדינה, ומספר המתים עומד על 350.

 

בחודש שעבר נרשמה עלייה במספר הנדבקים בקוריאה, עד ל-441 ביממה, לאחר שרבים נדבקו בכנסיה. מספר הנדבקים היומי ירד מאז לסביבות 100, בעקבות הטלת מגבלות, אך רשם עלייה מחודשת בשבוע האחרון - שאינה קשורה בהכרח לחברי הכנסיה האמורה, שמנהיגה נעצר באוגוסט באשמה כי הפיץ מידע שקרי על מקרי ההידבקות בה.

  

08:45 - הודו: שיא יומי נוסף במספר הנדבקים - 96.5 אלף

 

הודו דיווחה היום על שיא יומי במספר הנדבקים בקורונה - 96.5 אלף; מספר הנדבקים הכולל מגיע כבר ל-4.5 מיליון.

 

מספר המתים ביממה האחרונה עמד על 1,209, ומתחילת המגיפה - 76.2 אלף.

 

 

בדיקת קורונה בדלהי בדיקת קורונה בדלהי צילום: אי אף פי

 

08:30 - הקורונה בסין: 15 נדבקים חדשים אובחנו ביממה האחרונה

 

הרשויות בסין דיווחו כי ביממה האחרונה אובחנו 15 נדבקים חדשים בנגיף הקורונה במדינה, מספר כפול ממניין הנדבקים ביממה הקודמת שעמד על שבעה בני אדם. לדברי הרשויות מקורם של כל המקרים החדשים בתיירים שהגיעו מחוץ למדינה כך שמדובר ביום ה-26 שבו לא נרשמה הדבקה מקומית בסין. בנוסף אובחנו 22 נשאים אסימפטומטיים של הנגיף ברחבי המדינה. מניין הנדבקים הכולל בסין עומד כעת על 85,168 בני אדם ומניין המתים כתוצאה מסיבוכי הנגיף עומד על 4,634 בני אדם.

 

 

x