מפרץ תיכון חדש
גג עמוד מפרץ תיכון חדש

מפרץ תיכון חדש

נשים באמירויות מנהלות פרויקטים בשווי 13.5 מיליארד דולר

לרגל ציון "יום האישה האמירתית" שיחול ביום שישי הקרוב פרסמו השלטונות נתונים ל-2018, על תפקידן החשוב של הנשים בכלכלה המקומית: מספרן של נשות העסקים במדינה הגיע לכ-23 אלף והן מחזיקות כ-33% מסך העסקים במדינה; מתוכן, השקעותיהן של כ-12 אלף נשות עסקים שוות 12.2 מיליארד דולר. מדור חדש של כלכליסט בשיתוף עם חברת קונקורד יציג מדי יום חדשות כלכלה והזדמנויות עסקיות באיחוד האמירויות

דורון פסקין 14:5726.08.20

העבודות במתחם אקספו 2020 דובאי יושלמו עד סוף השנה

משרד "אקספו 2020 דובאי" הצהיר אתמול כי כל העבודות באתר התערוכה יושלמו עד סוף השנה. מעדכון שנמסר אתמול עולה כי העבודות במרכז התערוכות של דובאי וכפר האקספו הסתיימו וכן 95% מהעבודות בשטחים הציבוריים ואזורים נלווים. התערוכה הבינלאומית בה ישראל תהיה אחת מ-190 המדינות המשתתפות, הייתה אמורה להיפתח בחודש אוקטובר הקרוב, אך נדחתה בשל נגיף קורונה לאוקטובר 2021.

  

 

 

 

העדכון לגבי השלמת העבודות נמסר במהלך היום השני של הכנס הווירטואלי שערכו מארגני האירוע עם משתתפים בינלאומיים. הכנס עוסק בשורה של נושאים לקראת אקספו ובכלל זה התוכניות שלו, ניהול מתקניו ודיון בתוכן השיווקי והתקשורתי. אתמול עודכנו המשתתפים על הצעדים שיינקטו בכנס כחלק מההתמודדות עם נגיף קורונה.

 

מבנה תערוכת האקספו 2020 באבו דאבי מבנה תערוכת האקספו 2020 באבו דאבי צילום: WAM

 

הזדמנויות השקעה בפרויקטי אנרגיה מתחדשת ואלטרנטיבית

ההשקעות של אמירות אבו דאבי בפרויקטים בתחום האנרגיה במהלך שני העשורים האחרונים הגיעו לכ-85 מיליארד דולר. לפי הרשויות, הבירה אבו דאבי משקיעה בממוצע כ-355 מיליון דולר בכל חודש על פרויקטי אנרגיה.

 

ההשקעות התפלגו כלהלן: 23 מיליארד דולר לייצור חשמל ולמתקני התפלת מים, כ- 37 מיליארד דולר ברשתות הולכה, חלוקה ואספקה וכ-24.4 מיליארד דולר בהקמת תחנת הכוח הגרעינית. באמירויות מדגישים כי קיימות הזדמנויות רבות בשוק המקומי להשקעה בפרויקטי אנרגיה ובייחוד בתחום האנרגיה המתחדשת והאלטרנטיבית, כמו גם בפרויקטים להפחתת פליטה מזהמת ממתקנים תעשייתיים.

 

ממשלת אבו דאבי מגבירה השקעות בחברות מדיטק בעולם

חברת ההשקעות מובאדלה (Mubadala), זרוע ההשקעות האסטרטגיות של ממשלת אבו דאבי, הפכה לשותפה בחברה האמריקאית PCI Pharma Services העוסקת במיקור חוץ בענף הפרמצבטיקה. הנתח בחברה האמריקאית נרכש מחברה שוויצרית תמורת סכום שלא פורסם. משרדיה הראשיים של PCI נמצאים בפילדלפיה והיא שותפה בשרשרת אספקת התרופות החל מהשלבים המוקדמים ביותר של הפיתוח ועד להשקה המסחרית. החברה פעילה בשש מדינות ומעסיקה כ-3,900 עובדים ברחבי העולם.

 

מובאדלה הגדילה באחרונה את השקעותיה בתחום המדיטק, מדעי החיים והבינה המלאכותית. בחודש שעבר למשל היא הודיעה על השקעה של 18 מיליון דולר ב Owkin-, סאטרט אפ צרפתי – אמריקאי הבונה רשת מחקר המשתמשת בלמידה מאוחדת.  

 

נשים באמירויות מנהלות פרויקטים בשווי 13.5 מיליארד דולר

לרגל ציון "יום האישה האמירתית" שיחול ביום שישי הקרוב, פרסמו השלטונות באבו דאבי נתונים על תפקידן החשוב של הנשים בכלכלה המקומית: מהנתונים עולה שמספרן של נשות העסקים במדינה הגיע לכ-23,000 בשנת 2018. נכון לאותה השנה, הן ניהלו פרויקטים בשווי כ-13.5 מיליארד דולר. נשות העסקים מאיחוד האמירויות היוו במהלך 2018 כ-21% מכלל נשות העסקים בשש מדינות המפרץ.

 

בנוסף, באמירויות ישנן כ-12,000 נשות עסקים שהשקעותיהן מסתכמות ב- 12.2 מיליארד דולר. הנשים גם מחזיקות במדינה ב-33% מסך כל העסקים עם הכנסות של יותר מ-100,000 דולר בשנה.

 

אשת עסקים באיחוד האמירויות אשת עסקים באיחוד האמירויות צילום: גטי אימג'ס

 

צפי לעלייה בביקוש לכימיקלים לבנייה

חברת אל-מוכרם Al Muqarram Group מאמירות א-שארקה צופה כי בחמש השנים הקרובות תירשם עלייה של כ-5.5% בממוצע בשנה בביקוש לכימיקלים לבנייה במדינות המפרץ. החברה הסבירה כי הביקוש יעלה בזכות ביצוע פרויקטי בנייה בעיקר באמירויות ובסעודיה אך גם בקטאר לקראת משחקי אליפות העולם 2022. החברה הסבירה את פוטנציאל הצמיחה בנתונים הבאים: נכון לסוף 2017 השווי הכולל של פרויקטי בנייה פעילים באמירויות הגיע ל-18.2 מיליארד דולר מתון שהיווה יותר מ -30% מהערך הכולל של פעילות הבנייה במדינות המפרץ. השווי הכולל של החוזים שנמסרו לביצוע באמירויות הגיע נכון לספטמבר 2018 ל -31.6 מיליארד דולר.

 

חברה קוריאנית מחדירה לאמירויות חקלאות בטכנולוגיית הידרופוניקה

מדינת האמירויות מחפשת טכנולוגיות מתקדמות בתחום החקלאות נוכח מזג האוויר המדברי המאפיין אותה. השבוע נמסר כי חסה שגדלה בסיוע טכנולוגיה של חברה דרום קוריאנית תתחיל להיות משווקת בשוק האמירתי החל מהחודש הבא. חברת Smart Acres המתמחה בגידול ורטיקאלי, תתחיל למכור את החסה שגדלה בטכנולוגיית הידרופוניקה (גידול במים ללא מצע אדמה) באתר זמני ב"מועדון הקצינים" שבאבו דאבי.

 

מחיר 1 קילוגרם של החסה הזו יגיע לכ-11 דולר, בדומה למחיר החסה האורגנית. החסה גדלה במתקן שהוא מעין מכולה בשטח של 237 מ"ר. קצב הגידול עומד על 900 ק"ג בחודש. בתחילה אמורה הייתה החסה להימכר למלונות ולמסעדות, אך Smart Acres החליטה למכור אותה ישירות לצרכנים עקב המיגבלות שמוטלות על בתי המלון והמסעדות עקב נגיף קורונה.

 

גידול חקלאי ורטיקלי של חברת Smart Acres מדרום קוריאה. אבו דאבי גידול חקלאי ורטיקלי של חברת Smart Acres מדרום קוריאה. אבו דאבי צילום: Gulf Business

 

 

 

פרויקט משותף לעיתון כלכליסט ולחברת www.concordmena.com בעריכת דורון פסקין

x