$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

מאות שריפות בקליפורניה: "לא ראינו דבר כזה"

בעקבות סופות ברקים פרצו שריפות בקליפורניה, בשיאו של גל חום. המדינה מתמודדת עם 560 שריפות יער ומבקשת סיוע בינלאומי. שישה נהרגו ו-119,000 פונו מהבתים. בזמן מגפה, חלקם מעדיפים שלא להיכנס למקלטים

ynet 18:1922.08.20
מאות שריפות יער משתוללות בימים האחרונים בצפון קליפורניה ובמרכז המדינה. שישה בני אדם נספו עד כה בשריפות, שמתפשטות ואתמול הכפילו את שטחן. גל השריפות הנוכחי הוא מהגדולים שידעה קליפורניה, ומאיים על יישובים קטנים שנמצאים בסמוך ללהבות.

 

 

השריפות, שפרצו בשבוע שעבר, התפשטו לשטח של שלושה מיליון דונם (שטח שגדול ממדינת רוד איילנד) והרסו יותר מ-500 בתים ומבנים אחרים. בנוסף לאזרחים שנספו יותר מ-43 כבאים ותושבים נפגעו בשריפות היער.

 

מושל קליפורניה, גווין ניוסם, אמר שצוותי הכיבוי מתמודדים עם 560 שריפות ברחבי קליפורניה. רוב השריפות נחשבות לקטנות ומרוחקות ולא מסכנות את התושבים. שתי השריפות הגדולות ביותר, שמכונות SCU ו-LNU, משתוללות באזור מפרץ סן פרנסיסקו שבצפון קליפורניה וממזרח לסן פרנסיסקו. הן כילו עד כה שטח של יותר משני מיליון דונם.

 

שריפת יער בקליפורניה שריפת יער בקליפורניה צילום: איי פי

 

 

לפי המושל ניוסם, חלק גדול מהשריפות פרצו בעקבות סופות ברקים חריגות לעונה, בעיצומו של מזג אוויר צחיח וחם מהרגיל – מה שגרם להתפשטות מהירה של האש. כ-12,000 ברקים פקדו את קליפורניה ב-72 שעות. כ-175,000 איש התבקשו לעזוב את בתיהם.

 

שריפות יער בקליפורניה שריפות יער בקליפורניה צילום: איי פי

 

 

הרשויות פינו עד כה 119,000 תושבים. חלקם התקשו למצוא מקלט, ואחרים העדיפו שלא להגיע למקלטים שפתחו הרשויות – מחשש שיידבקו בקורונה. תושבים במחוזות שנמצאים מדרום לסן פרנסיסקו בחרו לישון בקרוואנים על החוף.

 

קליפורניה בוערת קליפורניה בוערת צילום: איי פי

 

 

יש לציין ששריפות יער משתוללות בקליפורניה מדי קיץ, אך לפי המושל ניוסם במדינה "לא ראו דבר כזה הרבה מאוד שנים". לקליפורניה אין את המשאבים להתמודד לבדה עם גל השריפות, ואתמול החלו להגיע אליה כבאים ומטוסי כיבוי מ-10 מדינות בארה"ב. היא ביקשה סיוע גם מקנדה ואוסטרליה. ניוסם אמר שהכבאים באוסטרליה הם "הטובים ביותר בעולם".

 

 

אש בקליפורניה אש בקליפורניה צילום: איי פי

 

 

בסנטה קרוז, עיר שנמצאת בקו החוף של מרכז קליפורניה ובה גרים 65,000 איש, התושבים התבקשו לארוז תיקים עם ציוד הכרחי. הרשויות ביקשו מהתושבים להיערך לפינוי בשעה שהלהבות הגיעו למרחק של כ-2 ק"מ מהקמפוס של אוניברסיטת קליפורניה בסנטה קרוז.

 

בזמן ההמתנה לסיוע חזר המושל ניוסם, איש המפלגה הדמוקרטית, מהביקורת שהשמיע כלפי דונלד טראמפ ביום חמישי. בנאום מוקלט בוועידה הדמוקרטית הלאומית אמר המושל שטראמפ איים להפסיק את המימון למאמצי הכיבוי בקליפורניה, לכאורה בעקבות התנהלות לקויה של הרשויות בנושא שריפות היער.

 

בסוף השבוע ניוסם נשמע אחרת. "לא הייתה שיחת טלפון אחת שעשיתי לנשיא שבה הוא לא הגיב במהירות, וכמעט בכל מקרה הוא הגיב בצורה חיובית", אמר ניוסם על השיחות שעסקו בגל השריפות. "אולי הוא פרסם הצהרות, אבל יחסי העבודה האישיים היו יעילים מאוד".

x