$
מפרץ תיכון חדש
גג עמוד מפרץ תיכון חדש

רק שליש מהתוצר של האמירויות נובע מהנפט

מדור חדש של כלכליסט בשיתוף עם חברת קונקורד יציג מדי יום חדשות כלכלה והזדמנויות עסקיות באיחוד האמירויות. והיום - חברה מאבו דאבי תשקיע 140 מיליון דולר בטכנולוגיה; בתי המלון בדובאי, כולל המפוארים ביותר, מציעים חבילות חופשות במחירי מבצע ,ומהצד השני - עלייה חדה בביקוש לחומרי חיטוי רפואי

דורון פסקין 14:5319.08.20
האמירויות מכוונת גבוה: הראשונה להתאושש כלכלית מקורונה

שיח' מוחמד בן ראשד אלמכתום, ראש ממשלת איחוד האמירויות ושליט דובאי, הצהיר אתמול כי העדיפות העליונה של ארצו וכל מאמציה עתה נועדים להבטיח שכלכלתה תהיה הראשונה להתאושש בעולם מהשפעות נגיף קורונה.  

"בטווח הארוך, המטרה שלנו שהכלכלה תשמור על היציבות ועל הגיוון ככל האפשר", הוא הוסיף במהלך פגישה עם חברי "הצוות הכלכלי לשלב שאחרי קורונה".

 

דבריו אלה זכו להבלטה ותפסו את הכותרות בתקשורת המקומית. במהלך הפגישה, בן ראשד ציין כי תוכנית הפיתוח הכלכלית לעשור הקרוב שמה דגש על מעבר לכלכלה החדשה עתירת ידע, טכנולוגיה חכמה ומדע מתקדם.  

שליט דובאי מוחמד אל מכתום והנסיכה הייה בינת אל חוסיין שליט דובאי מוחמד אל מכתום והנסיכה הייה בינת אל חוסיין צילום: גטי

ובתוך כך פורסם באמירויות שהתוצר המקומי הגולמי במחירים קבועים הגיע ל 100.4 מיליארד דולר במהלך הרבעון הראשון של 2020, מתוכו 68.6 מיליארד דולר למגזר שאינו נפט.

 

בכך מגזר זה שמר על אותה רמה שנרשמה ברבעון המקביל בשנת 2019. התמ"ג של המדינה במחירים שוטפים הגיע ל -98.8 מיליארד דולר, מתוכם 77.0 מיליארד דולר שווי התמ"ג למגזר שאינו נפט.

 

חברה מאבו דאבי תשקיע כ-140 מיליון דולר בטכנולוגיה

חברת "אשראק" להשקעות מאבו דאבי החלה לגבש באופן סופי את הפרטים של תוכנית ההשקעה שלה במגזר הטכנולוגיה.

 

הפנייה לכיוון הטכנולוגיה היא חלק מתוכנית אסטרטגית חדשה של החברה שמניותיה נסחרות בשוק המניות המקומי והונה מגיע לכ-600 מיליון דולר. החברה מקצה למגזר הטכנולוגיה באמירויות ומחוצה לה סכום של כ -500 מיליון דירהם (כ-140 מיליון דולר) לתקופה של שלוש עד חמש שנים.

 

החברה הודיעה על כוונתה לרכוש נתח בפלטפורמת טכנולוגיה בשוויץ, דבר שיסייע לה להיחשף לעשרות חברות טכנולוגיה מתפתחות בכל רחבי העולם.

 

במקביל לכניסה לתחום הטכנולוגיה, החליטה "אשראק" להפסיק את ההשקעות בנדל"ן ולמכור קרקעות שבבעלותה בדובאי ובאבו דאבי.

 

מבצעים מיוחדים של בתי המלון באמירויות

בדובאי החלו בתי המלון, כולל המפוארים ביותר, להציע חבילות חופשה למשפחות במחיר מבצע. הדבר נעשה כחלק מקמפיין הנקרא "הפתעות הקיץ של דובאי".

 

מלון One and Only בדובאי. חבילות חופשה למשפחות מלון One and Only בדובאי. חבילות חופשה למשפחות צילום: oneandonlyresorts

כך למשל מציע מלון "זעביל סראי" ליהנות מחופשה על האי המלאכותי "פאלם ג'ומירה", שם וילות המגורים המלכותיות יכולות לארח עד 10 אנשים. המבצע בתוקף בין השעות 10:00 ל-18:00במחיר של 408 דולר. כמו כן האורחים מקבלים שובר של כ-140 דולר לשימוש במסעדה פרואנית שעל החוף.

 

מלון "One&Only" גם הוא על פאלם ג'ומירה מציע למשפחות אטרקציות כולל צ'ק אאוט בשעה 18:00 ושובר בשווי 140 דולר לכל המסעדות ובתי הקפה באזור. מבצע זה בתוקף עד 30 בספטמבר.

 

באזור המרינה של דובאי, מציע מלון "תמאני מרינה" מחירים מיוחדים למשפחות עד סוף החודש הבא. מחיר חדר יחיד כולל ארוחת בוקר מתחיל ב-57 דולרים ללילה. ניתן לשדרג את ההצעה הזו כך שתכלול ארוחת בוקר וערב תמורת 76 דולר, או שלוש ארוחות תמורת 84 דולר.

 

עלייה בביקוש לחומרי חיטוי רפואי בדובאי

במהלך המחצית הראשונה של השנה הנוכחית, רשמה דובאי גידול של 23% בשווי סחר החוץ של חומרי טיהור וחיטוי רפואי, וזאת לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

 

לפי דו"ח של רשות המכס בדובאי, שווי סחר החוץ של מוצרים אלה הסתכם בכ -19 מיליון דולר בין ינואר ליוני 2020, לעומת 15.4 מיליון דולר בתקופה המקבילה בשנה שעברה.  

בדיקת קורונה בדובאי בדיקת קורונה בדובאי צילום: גטי אימג'ס

 

הגידול הוא תוצאה ישירה של התפשטות נגיף קורונה. חודש יוני רשם את הצמיחה הגבוהה ביותר בשווי הסחר של מוצרים אלה (95%) והגיע ל -4.9 מיליון דולר, לעומת כ -2.5 מיליון דולר ביוני 2019.

 

 

בדיקות קורונה באמצעות לייזר

חברת שירותי הבריאות של אבו דאבי הודיעה על זמינות בדיקות לייזר לגילוי קורונה בטכנולוגיית DPI.

 

הבדיקות יינתנו בארבעה מרכזים חדשים בדובאי, פוג'יירה וראס אל-ח'ימה. תוצאת בדיקת הלייזר בכניסה לאבו דאבי תקפה למשך 48 שעות בלבד. מהחברה נמסר שאם בדיקת הלייזר תצריך בדיקת PCR, הנבדק יצטרך לבצע אותה במקום, לשלם 87 דולר ולהיכנס לבידוד עד קבלת התוצאה.

 

פרויקט משותף לעיתון "כלכליסט" ולחברת קונקורד בעריכת דורון פסקין

x