$
קורונה

למרות הסגרים בעולם: כמחצית מבתי הקולנוע שבו לפעילות

לפי חברת Gower Street Analytics הבריטית, מדובר בקפיצה משמעותית לאחר שבמחצית חודש יולי פחות מ-30% מהם היו פתוחים. הכנסות הענף נמוכות השנה ביותר מ-70% לעומת הממוצע בשנים האחרונות

שירות כלכליסט 19:4206.08.20

למרות גלים נוספים של התפרצות הקורונה שמביאים להטלת סגר מחודש במקומות כמו קליפורניה, הונג קונג ומדינת ויקטוריה שבאוסטרליה, קרוב למחצית מבתי הקולנוע בעולם כבר חזרו לפעול, כך על פי מידע של חברת Gower Street Analytics הבריטית.

 

 

 

זו אמורה להיות בשורה טובה עבור חברות סרטים ומפיצים, שבנוסף לפגעי הקורונה חוו טלטלה נוספת בעקבות התפתחויות מהזמן האחרון בתעשייה. בשבוע שעבר הסכימו AMC Theatres ויוניברסל פיקצ'רס על "חלונות" הקרנה מקוצרים בבתי הקולנוע של הראשונה, והשבוע אכזבה דיסני רבים כשהודיעה ש"מולאן" יגיע ישירות לסטרימינג בשווקים בהם פועל שירות דיסני פלוס. מידע של חברת גוור סטריט מראה ש-48% מבתי הקולנוע המסחריים היו פתוחים בסוף השבוע האחרון – עלייה של 41% לעומת סוף השבוע הקודם, וקפיצה של 28% לעומת סוף השבוע של ה-18 ביולי, בו טרם נפתחו בתי הקולנוע בסין.

 

בית קולנוע בפלורידה, ארה"ב בית קולנוע בפלורידה, ארה"ב

 

 

סין, שבה מספר בתי הקולנוע המסחריים הוא הגדול בעולם, עדיין נמצאת בתהליך פתיחה מחדש. על פי גוור סטריט, 54% ממושבי בתי הקולנוע היו זמינים לציבור בסין בסוף השבוע הראשון לאחר הקלת ההגבלות, ו-73% היו זמינים בסוף השבוע שלאחר מכן. אך גם הפתיחות המחודשות של בתי קולנוע בבריטניה – ובמיוחד אלה של רשת Cineworld, וברוסיה, עזרו למספרים לעלות. כמות גדולה של בתי קולנוע שנפתחו בספרד עזרה להעלות את ההכנסות של "אבא יש רק אחד 2", ואת ההכנסות הכוללות ממכירת כרטיסים בספרד ב-172%, ל-2.4 מיליון דולר. הם עזרו להעלות גם את מספר בתי הקולנוע הפתוחים באירופה, המזרח התיכון, ואפריקה ל-59% יותר מסוף השבוע הקודם.

 

העלייה במספר בתי הקולנוע הפתוחים בסוף השבוע האחרון העלתה את הכנסות בתי הקולנוע בעולם עד כה השנה ל-6.4 מיליארד דולר, ירידה של 74% לעומת הכנסות של 24.5 מיליארד דולר בממוצע שאותה רואה התעשייה בשלב הזה של השנה.

 

סין היא בדרך כלל שוק הקולנוע השני בגודלו בעולם, אך הוא נפגע השנה מקרוב לשישה חודשי סגר שהביאו להכנסה אבודה של 4.8 מיליארד דולר. סוף השבוע האחרון ראה עלייה במספר בתי הקולנוע הפועלים בסין, בהם הוקרנו The Enigma of Arrival שהכניס 3.6 מיליון דולר ו-Interstellar שהכניס 3.2 מיליון דולר. בתי הקולנוע בצפון אמריקה, לעומת זאת, עדיין לא רואים התאוששות, בעוד מספר בתי הקולנוע הפתוחים שבהם ירד בסוף השבוע האחרון. על פי גוור סטריט, ההכנסות של בתי הקולנוע בצפון אמריקה נמצאות 4.7 מיליארד דולר מתחת לרמתן הממוצעת התלת-שנתית.

x