$
עולם

ניל יאנג תובע את טראמפ על שימוש בשיריו: "לא אאפשר שימוש בקמפיין של בורות ושנאה"

תביעה נוספת על הפרת זכויות יוצרים נגד מטה הבחירות של טראמפ שהשתמש בשני שירים של יאנג, הרחוקים שנות אור ממה שטראמפ מייצג: Rockin' in the Free World ו-Devil's Sidwalk; לאחרונה פרסמו מוזיקאים מפורסמים בינהם הסטונס וליונל ריצ'י מכתב, בו דרשו מפוליטיקאים להפסיק להשתמש בשיריהם ללא אישור

שירות כלכליסט 12:0705.08.20
הזמר והיוצר האמריקאי ניל יאנג תובע את מטה הקמפיין של דונלד טראמפ בשל השימוש החוזר בשירים שלו ללא רשותו. בתביעה על הפרת זכויות יוצרים נטען כי יאנג "אינו יכול לאפשר בתום לב שהמוזיקה שלו תשמש כמוזיקת הנושא לקמפיין מפלג ולא אמריקאי ברוח של בורות ושנאה".

 

 

קמפיין בחירתו מחדש של טראמפ לנשיאות ארה"ב השתמש בחודש שעבר בעצרת בחירות בטולסה בשני שירים מפורסמים של יאנג: Rockin' in the Free World וב- Devil's Sidwalk.

ניל יאנג ודונלד טראמפ ניל יאנג ודונלד טראמפ צילום: AP

 

"נסו לדמיין איך זה מרגיש לשמוע את השיר שלי לאחר שהנשיא מדבר, כאילו זה שיר הנושא שלו. לא כתבתי אותו עבורו", התלונן יאנג בתחילת החודש בפוסט שפרסם באתר האינטרנט שלו.

 

מהמטה של טראמפ עדיין לא הגיבו לתביעה, שדורשת פיצויים של 150 אלף דולר על כך הפרת זכויות. 

 

שימוש ללא אישור עלול לאכזב את המעריצים

 

התנגדותו של יאנג לשימוש של טראמפ בשיריו החלה כבר ב-2015 במהלך מערכת הבחירות הקודמת לנשיאות. באותו הזמן, במטה של טראמפ הצליחו לחתום על הסכמי רישוי עם האגודה האמריקאית של מלחינים, מחברים ומוציאים לאור (ASCAP) וסוכנות ברודקאסט מיוזק, שאפשרו את השימוש בשירים בעצרות ובאירועים.

 

עוד לפני הגשת התביעה פרסמה קבוצה של מוזיקאים ידועים, ביניהם מיק ג'אגר, אלטון ג'ון, מייקל סטרייפ וליונל ריצ'י מכתב פתוח שבו הם קוראים לפוליטיקאים לא להשתמש במוזיקה ובשירים לפני שקיבלו לכך אישור. לפי האמנים, השימוש הלא מאושר בשירים שלהם בהקשרים פוליטיים ומבלי לקבל אישור עלול לבלבל ולאכזב את המעריצים ואפילו "לפגוע בהכנסות עתידיות".

 

 

ניל יאנג ניל יאנג צילום: AP

 

בדומה ליאנג, משפחתו של המוזיקאי המנוח טום פטי הגישה צו מניעה למטה הקמפיין של טראמפ לאחר שנעשה שימוש בשירו של פטי "I Won't Back Down" גם כן בעצרת הבחירות בטולסה.

 

"לטראמפ לא היה שום אישור להשתמש בשיר הזה כדי לקדם קמפיין שמותיר אמריקאים רבים ואת ההיגיון הבריא הרחק מאחור...טום פטי מעולם לא היה רוצה ששיר שלו ישמש בקמפיין שנאה. הוא אהב לאחד בין אנשים", נכתב בהצהרה שפרסמה המשפחה.

 

גם הרולינג סטונז איימו לנקוט בצעדים משפטיים נגד טראמפ לאחר שהשיר שלהם "You Can't Always Get What You Want" הושמע בעצרת הבחירות.

x