$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

עלייה בהתחממות הגלובלית תביא לתמותה שדומה למספר המתים מכל המחלות המדבקות גם יחד

לפי מחקר נרחב, התמותה כתוצאה מהעלייה במידות החום צפויה לגדול במיוחד באזורים העניים והחמים ביותר של כדור הארץ, שיתקשו להתאים את עצמם לתנאי מחייה בלתי-אנושיים. במדינות כמו כמו גאנה, בנגלדש, סודאן ופקיסטן כבר נרשמה עלייה בתמותה של 200 מקרי מוות ל-100 אלף איש

עומר כביר 12:4704.08.20
אם לא ינקטו צעדים להגבלת פליטות גזי חממה ובלימת משבר האקלים, מספר מקרי המוות שייגרם כתוצאה מעליית הטמפרטורות הגלובלית יהיה דומה למספר המתים מכל המחלות המדבקות גם יחד – כך לפי מחקר נרחב שפורסם על ידי National Bureau of Economic Research.

 

 

 

לפי המחקר, התמותה כתוצאה מהעלייה במידות החום צפויה לגדול במיוחד באזורים העניים והחמים ביותר של כדור הארץ, שיתקשו להתאים את עצמם לתנאי מחייה בלתי-אנושיים. ואולם, גם מדינות עשירות יותר עתידות להתמודד עם גידול בתחלואה, התמותה ובעלות הכלכלית. בתרחיש הגרוע ביותר, במסגרתו לא נעשה כמעט דבר על מנת לבלום את פליטות גזי החממה והתחממות הגלובלית עד סוף המאה גדולה יותר מ-3 מעלות, שיעור התמותה העולמי יגדל עד סוף המאה ב-73 מקרי מוות לכל 100 אלף איש בשנה. מדובר בהיקף תמותה קרוב לזה של התמותה כיום מכל המחלות המדבקות, ובהן שחפת, איידס, מלריה, קדחת דנגי וקדחת צהובה.

 

רעב ועוני בבגלדש רעב ועוני בבגלדש צילום: בלומברג

 

במסגרת המחקר השתמשו המדענים במאגרי נתונים היסטוריים של שיעורי תמותה וטמפרטורות ב-40 מדינות, ובחנו הן את הקשרים הישירים ביניהם (מוות ממכת חום) והן את הקשרים העקיפים (עלייה במקרי התקפי הלב במהלך גלי חום). "הרבה אנשים מתים כתוצאה מהשפעות לא ישירות של חום", אמר לגארדיאן אחד ממחברי המחקר, ד"ר עמיר ג'ינה, כלכלן סביבתי באוניברסיטת שיקגו. "זה דומה באופן מטריד לקוביד – אנשים פגיעים הם אלו שסובלים ממחלות רקע. אם יש לך בעיות לב ואתה סובל במשך ימים מחום כבד, אתה תתמוטט".

 

את מרבית הנזק יספגו מדינות חמות ועניות יותר, כמו גאנה, בנגלדש, סודאן ופקיסטן בהן כבר נרשמה עלייה בתמותה של 200 מקרי מוות ל-100 אלף איש. מנגד, מדינות קרות ועשירות יותר כמו נורבגיה או קנדה צפויות לרשום ירידה בתמותה, שכן פחות אנשים ימותו כתוצאה מקור קיצוני. "רואים פגיעה מאוד רעה באזורים הטרופיים. אין מצב כלל-עולמי אחד. יש הרבה שינויים מגוונים ואנשים עניים נפגעים יותר בגלל יכולת ההתאמה המוגבלת שלהם. המדינות העשירות יותר יכולות לשלם יותר כדי להתאים את עצמן למצב. האנשים שהכי פחות אחראים למשבר האקלים סובלים ממנו יותר מכולם".

 

העלות הכלכלית של מקרי המוות הללו תהיה חמורה במיוחד, וצפויה לעמוד על 3.2% מהכלכלה העולמית. לפי המחקר, כל טון של פחמן דו-חמצני שנפלט לאטמוספירה צפוי לגרום נזקים כלכליים בסך של 36.6 דולר. ב-2019 לבדה נפלטו לאטמוספירה 33 גיגה-טון של פחמן דו-חמצני.

 

בתרחיש הפחות פסימי, שבו מתבצע צמצום מהיר בהיקף פליטות גזי החממה, עדיין יירשם גידול בתמותה אך הוא יהיה קטן בשליש לעומת תרחיש הקיצון. "ייתכן שנגיע לתרחיש הגרוע ביותר מה שיוביל לשינויים קיצוניים כמו הגירה מאסיבית", אמר ג'ינה לגארדיאן. "בדומה למה שקורה כשקוביד מכריע את מערכות הטיפול הרפואי, קשה להגיד מה יקרה כששינוי אקלים יכניס מערכות ללחץ כזה. אנחנו צריכים להבין את הסיכונים ולהשקיע במניעתם, לפני שנבחין בהשפעות השונות".

x