$
עולם

מלבורן סוגרת את החנויות ונכנסת לעוצר לילי במשך שישה שבועות

בעיר השנייה בגודלה באוסטרליה הוכרזו תקנות חדשות בעקבות העלייה במספר הנדבקים. חנויות שייפגעו יקבלו מענק של 5,000 דולר אוסטרלי

שירות כלכליסט 12:4403.08.20

הגבלות חדשות הוטלו על מלבורן, העיר השנייה בגודלה באוסטרליה, במאמץ לבלום את התפשטות הקורונה, והן כוללות סגירת חנויות וצמצום פעילות בענף הבנייה. לפי התקנות החדשות, ייסגרו החל מיום רביעי ולמשך שישה שבועות כל החנויות בעיר ותופסק חלק מפעילות הבנייה - החלטה שתפגע ב-250 אלף עובדים. המהלך מגיע לאחר שבמדינת ויקטוריה, שבה שוכנת מלבורן, הכריזו ביום ראשון על מצב חירום בשל הזינוק במספר הנדבקים.

 

 

מצבה של אוסטרליה אמנם נחשב טוב יחסית למדינות רבות אחרות, עם 18,361 נדבקים בקורונה ו-221 מתים, אולם החשש הוא שהרשויות מאבדות שליטה על המגיפה בויקטוריה, וזאת למרות הסגר המחמיר ביותר שהוטל בה. "מצער ככל שזה יהיה לסגור מקומות תעסוקה, זה מה שעלינו לעשות, כדי למנוע את התפשטות הנגיף המדבק", אמר המושל דניאל אנדרוז במסיבת עיתונאים. "אם לא נעשה זאת, ההגבלות יימשכו שישה חודשים, ולא רק שישה שבועות".

 

בעקבות ההגבלות יצומצם בשליש ייצור המתכת, ועובדי הענף יצוידו בציוד מגן. במקביל תצומצם באופן משמעותי גם הבנייה. סופרמרקטים ובתי מרקחת ישארו פתוחים, ומסעדות יוכלו להמשיך ולהציע שירותי טייק אווי ומשלוחים. אך כל שאר החנויות ייסגרו. בתי הספר יעברו ללמידה מרחוק.

 

גן משחקים סגור במלבורן, אוסטרליה גן משחקים סגור במלבורן, אוסטרליה צילום: רויטרס

במקביל להודעה על ההגבלות חשף אנדרוז כי בתי העסק שייפגעו יקבלו מענק של 5,000 דולר אוסטרלי (3,570 דולר). "זה יום קשה מאוד, וצפויים לנו עוד ימים רבים כאלה לפני שנסיים את המאבק", הוסיף אנדרוז. הגבלות נוספות שהוטלו כוללות הטלת עוצר לילי כל יום מהשעה 20:00 ועד 5:00 - עוצר שגם הוא יימשך שישה שבועות, היציאה מהבית בשעות אלה תותר רק לעבודה או לקבלת טיפול רפואי.

 

מדינת ויקטוריה אחראית לכ-25% מהכלכלה של אוסטרליה. היום דיווחו בה על 429 נדבקים חדשים, ירידה מ-671 ביום אתמול, אך 13 המתים מייצגים את המספר היומי השני הגבוה ביותר עד כה. העלייה במספר הנדבקים באוסטרליה הובילה לדחייה למועד לא ידוע של פתיחת בועת הטיסות בין אוסטרליה וניו זילנד, כך הודיעה ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן. לדבריה, ייקח לאוסטרליה עוד זמן רב להיות נקייה מהדבקות חדשות במשך 28 ימים, "לכן התוכנית עוברת לספסל האחורי", הסבירה.

 

 

בתוך כך, ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון הודיע כי יחשוף תוכנית שתעניק לעובדים ימי מחלה נוספים למקרה שהם נדרשים להיכנס לבידוד ונגמרו להם ימי המחלה. לפי התוכנית, העובדים יקבלו 1,500 דולר אוסטרלי עבור שבועיים של בידוד.

x