$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

משבר האקלים

ממדי אסון השריפות באוסטרליה מתבררים: 3 מיליארד בעלי חיים מתו או נאלצו לנדוד

לפי נתונים חדשים שאספו מדענים ונחשפו בגארדיאן, השריפות פגעו ב-143 מיליון יונקים, 180 מיליון ציפורים, 51 מיליון צפרדעים ו-2.5 מיליארד זוחלים. לא כל בעלי החיים נהרגו כתוצאה מהשריפות ומהחום - אך להערכת מדענים הסיכוי של בעלי החיים שנמלטו מהשריפה לשרוד לאורך זמן נמוך מאוד

עומר כביר 11:2628.07.20

כמעט 3 מיליארד בעלי חיים נהרגו או נאלצו לנדוד למקום אחר בעקבות שריפות הענק באוסטרליה לפני כחצי שנה - כך לפי נתונים חדשים שאספו מדענים בחודשים האחרונים, החושפים את היקף הנזק שגרמו השריפות לטבע הייחודי במדינה.

 

מהמידע הראשוני, שפורסם כשהשריפות עדיין השתוללו, התברר שמיליארד בעלי חיים נהרגו מהן; אולם דו"ח חדש שחיברו מדענים מחמישה מוסדות, ובהם אוניברסיטת סידני, אוניברסיטת ניו סאות' וויילס וארגון World Wide Fund for Nature, מעלה שהנזק היה רחב וחמור הרבה יותר.

 

 

הצלת קואלה במהלך שריפות הענק באוסטרליה, לפני כחצי שנה הצלת קואלה במהלך שריפות הענק באוסטרליה, לפני כחצי שנה צילום: אי פי איי

 

לפי הנתונים שנחשפו היום בגארדיאן, השריפות פגעו ב-143 מיליון יונקים, 180 מיליון ציפורים, 51 מיליון צפרדעים ו-2.5 מיליארד זוחלים. לא כל בעלי החיים נהרגו כתוצאה מהשריפות ומהחום, אך להערכת מדענים הסיכוי של בעלי החיים שנמלטו מהשריפה לשרוד לאורך זמן נמוך מאוד בגלל גורמים כמו רעב, התייבשות וציד על ידי מינים פולשים ובראשם חתולים. "קשה לחשוב על אירוע אחר בשום מקום בעולם בזיכרון האנושי שהרג או שהתיק ממקומם כל כך הרבה בעלי חיים", אמר מנכ"ל WWF אוסטרליה דרמוט אוגורמן. "זה אחד מאסונות חיות הבר הגדולים בהיסטוריה".

 

פרופ' כריס דיקמן מאוניברסיטת סידני, שהוביל את חיבור הדו"ח, אמר לגארדיאן שהממצאים זעזעו אפילו אותו ואת עמיתיו. "3 מיליארד זה מספר כל כך גדול שכמעט אי אפשר לתפוס אותו", הוא הוסיף. "זה כמעט מחצית מהאוכלוסייה האנושית". לדבריו, המחקר מצביע על כך שנזקי השרפות חמורים הרבה יותר מאשר המכה האנושה שספגה אוכלוסיות הקואלות, שהפכו לסמל האסון. "נחשף כאן ההיקף של אובדן מגוון ביולוגי כתוצאה משריפות ענק, מה שמדגיש את הצורך להתמודד עם משבר האקלים ולעצור את ביאור השטחים לטובת חקלאות. אנחנו צריכים להתחיל לחשוב איך אפשר להחזיר את השד השטני הזה לבקבוק".

 

הממצאים מצטרפים למחקרים ולנתונים ממשלתיים אחרים שהתפרסמו בשבועות האחרונים, ושמהם עולה בין השאר שבעקבות השריפות 49 מינים מקומיים הצטרפו לרשימת המינים שבסכנת הכחדה, ו-471 מיני צמחים ו-191 בעלי חוליות זקוקים לסיוע דחוף.

x