$
קורונה

בוריס ג'ונסון: "המתנגדים לחיסון לקורונה הם משוגעים"

בשיחה עם עיתונאים הביע ראש ממשלת בריטניה עמדה נחרצת על מי שפועלים נגד חיסון לנגיף והעריך כי "בריטניה תצא מהמגפה עד אמצע 2021"

שירות כלכליסט 17:4524.07.20

"משוגעים" - כך כינה בשיחה עם עיתונאים ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון את מי שפועלים ברחבי העולם נגד חיסון לקורונה, ומנסים לשכנע אחרים לדבוק בעמדה זו. "יש את כל מתנגדי החיסון האלה, מכירים אותם? הם משוגעים", אמר ג'ונסון, על פי דיווח ברויטרס. 

דבריו של ראש ממשלת בריטניה נאמרו, בעוד חברות רבות ברחבי העולם עושות מאמצים בדרך לחיסון נגד קורונה.

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון צילום: איי אף פי

 

תיאוריות קונספירציה לא מבוססות בקשר לחברות התרופות ולמייסד מיקרוסופט ביל גייטס, שמעוניינים כביכול להשתמש בחיסונים כדי להשתיל מתקני מעקב במתחסנים, זכו לתשומת לב ציבורית בעקבות המגפה. גייטס הכחיש את תיאוריית הקונספירציה נגדו בראיון שנתן בתחילת השבוע. בסקר של אתר YouGov שנערך ביוני, אחד מתוך שישה משיבים בבריטניה אמר "בוודאות" או "קרוב לודאי" שלא יתחסן נגד הקורונה.

 

מוקדם יותר השבוע פורסם שחיסון שמפתחות אוניברסיטת אוקספורד וחברת אסטרזנקה השיג תגובה חיסונית מבטיחה במסגרת ניסוי אנושי בקנה מידה נרחב שנמצא בשלביו הראשונים.

 

ג'ונסון אמר לכתבים שעל כל תושב של בריטניה להתחסן גם מפני שפעת כדי למנוע עומס יתר על מערכת הבריאות של המדינה, אם תחול נסיקה במספר ההדבקות בוירוס הקורונה בחורף. למרות שהביע דאגה מגל שני, ג'ונסון העריך שבריטניה תצא מהמגפה עד אמצע 2021.

 

גורמים באופוזיציה טוענים שג'ונסון איחר בתגובתו למגפה, לא הטיל סגר בזמן, לא הצליח לזהות את בתי האבות כפגיעים במיוחד, הזניח את מערכת הזיהוי והמעקב, ולא פיטר את יועצו הבכיר דומיניק קאמינגס, לאחר שהאחרון נתפס נוסע במהלך הסגר בניגוד להנחיות.

 

ג'ונסון, שנכנס לתפקידו לפני שנה, אמר מניסיונו כי על הממשלה "לזוז מהר יותר ולהיות יותר תגובתית לצרכי האזרחים. לפעמים הממשלה יכולה להיות איטית. אנחנו לומדים כל הזמן", סיכם ג'ונסון.

x