$
חברה וסביבה

הקדחת הזו דווקא אוהבת סגר - והיא מתפרצת בדרום-מזרח אסיה

דאגה בסינגפור, מלזיה, תאילנד, הפיליפינים ואינדונזיה מהתפרצות של קדחת הדנגי הקטלנית שמופצת על ידי יתושים. "לצערנו קדחת הדנגי מצאה שותף מושלם - ההסגר"

שירות כלכליסט 10:1910.07.20

בזמן שמערכות הבריאות של מדינות דרום-מזרח אסיה נאבקות בנגיף הקורונה, מדינות כמו סינגפור, מלזיה ותאילנד נאבקות גם בהתפרצות של מחלה זיהומית נוספת: קדחת הדנגי. "אנו רואים מספרים מרקיעי שחקים של קדחת הדנגי בדרום מזרח אסיה", כך אמר לאונג הו נאם, רופא למחלות מדבקות מבית החולים מאונט אליזבת נובנה שבסינגפור.

 

קדחת דנגי מופצת ע"י יתושים ויכולה לגרום לחום גבוה, כאבי שרירים ומפרקים, כאבי ראש קשים ואפילו מוות. לפי הדיווח ב-CNBC, סוכנות הסביבה הלאומית של סינגפור (NEA) אמרה בשבוע שעבר שהמדינה נמצאת בדרכה לעקוף את שיא הנדבקים בקדחת מ-2013 שעומד על 22,170. נכון לשישי ביולי, יותר מ-15,500 מקרי קדחת דנגי דווחו בסינגפור, על פי ה-NEA. "אין ספק שזו הולכת להיות שנה רעה". כך לדברי לאונג.

 

 

בחודש שעבר הזהיר גם מנהל שירותי הבריאות של מלזיה מעלייה חדה במספר מקרי קדחת דנגי במדינה, כך דיווחה התקשורת המקומית. באינדונזיה – המדינה בעלת האוכלוסיה הגדולה ביותר בדרום מזרח אסיה – אמרו בסוף יוני אנשי רפואה שבמדינה נדבקו 68,000 במחלה. על פי המרכז למניעת התפשטות מחלות האמריקאי, ה-CDC, קדחת דנגי מסווגת ברוב מדינות דרום מזרח אסיה – למעט בסינגפור – כ"סיכון תדיר/מתמשך".

 

ריסוס נגד יתושים באינדונזיה ריסוס נגד יתושים באינדונזיה צילום: גטי אימג'ס

 

 

"לצערנו קדחת הדנגי מצאה שותף מושלם – ההסגר. כשיותר אנשים נשארים בבית יותר מהם גם חשופים ליתושי הדנגי שמתרבים באזור", לדברי לאונג. "ככל שיותר אנשים נדבקים, כך עולה הסיכוי שיתושים שאינם נושאים את המחלה יידבקו בה, מה שגורם לנסיקה במספר המקרים".

 

על פי נתונים עדכניים של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס, אינדונזיה היא המובילה במספר המקרים עם 70,736, אחריה הפיליפינים עם 51,754 מקרים, וסינגפור עם 45,423 מקרים מדווחים.

x