$
קורונה

דיווח שוטף

ארגון הבריאות העולמי: "לא נופתע אם מספר המתים יתחיל לעלות"

נשיא ברזיל, ז'איר בולסונארו, נדבק בקורונה; אירלנד השיקה אפליקציית איתור חשודים בקורונה; מחקר בספרד: רק 5% מהאוכלוסייה פיתחו נוגדנים, אין לבנות על חיסון עדר לקורונה; ד"ר אנתוני פאוצ'י: "חולי הקורונה החדשים צעירים ב-15 שנה מהגל הראשון"; באיראן מתו ביממה האחרונה 200 איש מהנגיף; פולין: חמישית מחולי הקורונה הם כורי פחם; הראשונה במזרח התיכון: דובאי נפתחת לתיירים

כלכליסט ו-ynet 22:5307.07.20

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

22:35 - ארגון הבריאות העולמי: "לא נופתע אם מספר המתים יתחיל לעלות"

 

"לא נופתע אום מספר המתים מקורונה בעולם יתחיל לעלות בקצב מהיר, מאחר שנראה כי המגיפה מאיצה ברחבי העולם" - כך הודיע היום ארגון הבריאות העולמי (WHO).

 

ביוני, מספר הנדבקים בעולם עלה בקצב מהיר יותר, ואולם מספר המתים - ירד, אמר ד"ר מייק רייאן, המומחה המוביל למצבי חירום ב-WHO, במסיבת עיתונאים במטה בג'נבה.

 

ואולם בכירים בארגון הזהירו כי יש פער זמנים בין ההידבקות בנגיף, ועד שמצב החולים נהפך לקשה, עד כדי סכנת מוות.

 

לדברי רייאן, "ייתכן שנראה עלייה במספר מקרי המוות, מאחר שההאצה בהידבקות אירעה רק ב-5-6 השבועות האחרונים. זה יהיה מצער - אבל ייתכן שזה יקרה". 

 

הוא ציין כי המצב באמריקה הלטינית "לא נראה טוב", וכי הארגון מודאג מהמ שקורה בצפון אמריקה.

 

מספר המתים מקורונה בעול םעומד על כ-538 אלף, כ-130 אלף מהם בארה"ב לבדה. 

 

"באפריל ובמאי התמודדנו עם כ-100 אלף מקרי הידבקות חדשים ביום. כיום מדובר ב-200 אלף - וזו לא רק תוצאה של מספר הבדיקות", אמר רייאן.

 

הוא ציין עם זאת כי ישנה התקדמות בכל הנוגע בטיפול בחולי קורונה, כך שמספר המתים מהנגיף יורד.

 

 

לוויה של חולה קורונה בצ'ילה לוויה של חולה קורונה בצ'ילה צילום: רויטרס

 

 

20:10 - ה-WHO בוחן "ראיות חדשות" לפיהן נגיף הקורונה מתפשט באוויר

 

ארגון הבריאות העולמי (WHO) הודה היום היום כי הוא בוחן "ראיות חדשות" שלפיהן נגיף הקורונה יכול להתפשט באוויר.

 

"אנחנו בוחנים את האפשרות של התפשטות באוויר כאחת הדרכים שבהן הנגיף יכול להדביק, בנוסף להתפשטות באופן טיפתי", אמרה ד"ר מריה ואן קרקוב, ראש מחלקת מחלות מתפרצות ב-WHO. "נפרסם את מסקנותינו בשבועות הקרובים, והן יכילו את כל מה שידוע לנו בתחום הזה".

  

הודעת ה-WHO באה לאחר ש-239 מדענים מ-32 מדינות שלחו בסוף השבוע מכתב פתוח לארגון, בו קראו לתת יותר משקל בכל הנוגע להתפשטות באוויר של הנגיף. ואן קרקוב אמרה היום כי ארגון הבריאות נמצא בקשר עם קבוצת המדענים. 

 

 

מריה ואן קרקוב מריה ואן קרקוב צילום: רויטרס

 

18:45 - נשיא ברזיל, ז'איר בולסונארו, נדבק בקורונה

 

נשיא ברזיל, ז'איר בולסונארו, נדבק בקורונה. ולסונרו סיפר שביום ראשון הוא חש ברע וערך בדיקת קורונה, שתוצאותיו הראו שנדבק בנגיף. הוא הוסיף שאחרי שהתחיל לקבל טיפול רפואי מצבו השתפר וכעת הוא מרגיש טוב.

  

אתמול הודיעה הממשלה בברזיל כי בולסונארו "לא מרגיש טוב", וכי חום גופו הוא מעל 38 מעלות. בעקבות כך עבר נשיא ברזיל בדיקת קורונה.

  

במרץ, עם התפרצות הקורונה, זלזל בולסונארו, כמו עמיתו לזרם הפופוליסטי דונלד טראמפ, במגיפה, ואמר כי מדובר ב"צינון קל". כמו כן הוא הופיע בציבור פעמים רבות ללא מסיכה.

 

 

נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו צילום: רויטרס

 

17:40 - הראשונה במזרח התיכון: דובאי נפתחת לתיירים

 

דובאי נפתחת היום לתיירים, לאחר ארבעה חודשים בהם גבולותיה היו סגורים. הבירה הכלכלית של איחוד האמירויות, המציעה מלונות יוקרתיים, נופים הדרמטיים ואטרקציות כגון הקניון הגדול בעולם והבניין הגבוה בעולם - היא מהיעדים הראשונים במזרח התיכון שנפתחים לתיירים. עם זאת מדובר בתקופה מאתגרת לענף - מאחר שתחום התעופה פועל עדיין בהיקפים נמוכים, ואנשים חוששים לנסוע מחוץ למדינתם מחשש להידבקות בקורונה. אסור גם לשכות את הקיץ הלוהט בדובאי - הטמפרטורות בעיר מגיעות ליותר מ-40 מעלות ביום, וליותר מ-30 בלילה.

 

הרשויות בעיר מבטיחות כי הן עושות הכל כדי להבטיח את בריאותם של המבקרים, ואף השיקו בשבועות האחרונים קמפיינים לעידוד התיירות. 

 

תחום התיירות אחראי לכ-11.5% מהתוצר של דובאי.

 

 

 

 

15:16 - אירלנד: הושקה אפליקציית איתור חשודים בקורונה

 

אירלנד השיקה אפליקציית איתור למעקב ויצירת קשר עם חולי קורונה פוטנציאליים. שר הבריאות של אירלנד, סטיבן דונלי, אמר שההורדות קפצו היום מ- 50,000 ל- 100,000 בתוך שעה. "זה כלי רב עוצמה במאבק נגד הקורנה. הוא נועד לשפר, לא להחליף, את שירות הבדיקות והמעקב הקיים".

 

האפליקציה פותחה על ידי החברה האירית Nearform, ומשתמשת בתוכנות אפל וגוגל ומחייבת Bluetooth. האפליקציה לא מגלה לך אם נדבקת  בנגיף, בדקת חיובית, אך אם נבדקת ונמצאת כמי שנדבק בנגיף תוכל לתת לאפליקציה הרשאה להודיע על כך לאנשים עמם יצרת קשר קרוב. גורמים רשמיים אמרו שהאפליקציה מכבדת את פרטיותם, כאשר המשתמשים שולטים בנתונים שלהם, המידע אנונימי וללא מסד נתונים ריכוזי.

  

14:00 - פלורידה: מצוקת מיטות פנויות במחלקות טיפול נמרץ

 

בפלורידה הולכות ואוזלות המיטות הפנויות במחלקות טיפול הנמרץ בבתי החולים. לפי הסוכנות למנהל הבריאות (AHCA), ב-43 מחלקות טיפול נמרץ בבתי החולים במדינה אין מיטות פנויות, ואילו ב-32 בתי חולים נוספים נותרו רק 10% מהמיטות במחלקות הטיפול הנמרץ. פלורידה היא המדינה השלישית בארה"ב מבחינת מספר הנדבקים. אתמול דווח על מעל 6,000 נדבקים חדשים במדינה, שמעלים את המספר הכולל של נדבקים ל-206,447.  (ליטל סמט)

 

13:55 - איראן: שיא מתים מקורונה ביממה

 

הרשויות באיראן מסרו כי ביממה האחרונה מתו ברפובליקה האיסלאמית 200 חולי קורונה. מדובר בשיא מתים ביממה במדינה מאז שהתפרצה מגפת הקורונה. ביום ראשון האחרון מתו באיראן 163 חולי קורונה, מספר השיא האחרון. לפי הנתונים שפרסמה דוברת משרד הבריאות האיראני, בסך הכול מתו ברפובליקה האיסלאמית מפרוץ מגפת הקורונה 11,931 בני אדם. 245,688 נדבקו.

 

10:20 - מחקר בספרד: אל תבנו על חיסון עדר לקורונה

 

למעלה מ-20 אלף מקרי מוות ומאות אלפי חולים: למרות הפגיעה הקשה של נגיף הקורונה בספרד, חוקרים מצאו כי רק 5% מהאוכלוסייה פיתחו נוגדנים. במחקר חדש הם טוענים: "חסינות עדר לא יכולה להתרחש בלי מקרי מוות רבים וקריסה של מערכות הבריאות. לא רק שהיא אינה אתית - היא אינה אפשרית".

 

 

שוטרת בולניסה, ספרד שוטרת בולניסה, ספרד צילום: גטי אימג'ס

 

11:00 - רוסיה: כ-200 מתים מהקורונה ביממה האחרונה

 

רוסיה דיווחה על 6,368 מקרים חדשים נדבקים בנגיף הקורונה, ובסה"כ יש במדינה כ-690 אלף חולים. 198 בני אדם מתו גביממה האחרונה מהנגיף ובסה"כ עד כה מתו מהמגפה כ-10,500.

 

10:45 - ד"ר אנתוני פאוצ'י: הגיל הממוצע של חולי הקורונה החדשים צעיר ב-15 שנים לעומת הגל הראשון

 

יועץ הבריאות הבכיר בבית הלבן, ד"ר אנתוני פאוצ'י, טוען כי הגיל הממוצע של חולי הקורונה החדשים צעיר ב-15 שנים לעומת הנתונים מלפני מספר חודשים. "הגיל הממוצע של הנדבקים היום הוא צעיר בעשור וחצי מכפי שהיה לפני כמה חודשים, אז נפגעו בעיקר ניו יורק, ניו אורלינס ושיקגו", אמר פאוצ'י, שעומד בראש המכון הלאומי למחלות אלרגיות וזיהומיות. עוד הוסיף כי העלייה הנוכחית במספר הנדבקים היא הרחבה של ההתפרצות הראשונית ולא גל שני. לצעירים יש אמנם פחות סיכון לפתח תסמינים חמורים מהקורונה, אך פאוצ'י הזהיר כי הנגיף בכל זאת "עלול לנטרל אותם לכמה שבועות". עוד ציין כי חשוב לזכור כי כשהם נדבקים יש סבירות גבוהה שידביקו אחרים, ביניהם אנשים בקבוצות סיכון. (ליטל סמט)

 

 

יועץ הבריאות של הבית הלבן, ד"ר אנתוני פאוצ'י יועץ הבריאות של הבית הלבן, ד"ר אנתוני פאוצ'י צילום: אם סי טי

 

 10:40 - הרווארד ופרינסטון מחזירות סטודנטים

 

אוניברסיטת הרווארד תאפשר לסטודנטים לשנה ראשונה לגור במעונות בקמפוס בסמסטר הקרוב, אך כל הקורסים יעברו למתכונת מקוונת. הסטודנטים גם ידרשו לעבור בדיקת קורונה כל שלושה ימים. על אף ביטול השיעורים הפיזיים, שכר הלימוד יישאר ללא שינוי -על 49,653 דולר. גם אוניברסיטת העילית פרינסטון הודיעה כי תאפשר לסטודנטים לשנה ראשונה ושנייה לשוב לקמפוס כבר בסמסטר הקרוב, בעוד שסטודנטים לשנה שלישית ורביעית יוכלו לשוב בסמסטר לאחר מכן. הסטודנטים יידרשו לעבור בדיקת קורונה לפני ההגעה ועוד בדיקות בשגרה.

 

 

09:45 - פולין: חמישית מחולי הקורונה הם כורי פחם

 

מכרות הפחם של פולין, שם העובדים יורדים מתחת לאדמה במעליות צפופות ועובדים כתף אל כתף, נפגעו קשה מהקורונה.  מבין יותר מ -36,000 חולים בקורונה  במדינה, כ -6,500 הם כורים - מה שהופך אותם כמעט לחמישית מכל הנדבקים במדינה (שבה חיים 38 מיליון איש). מכרות רבים, ברובם באזור שלזיה הדרומית, משותקים.

 

 מכרה פחם סגור בעיר קטוביץ' פולין מכרה פחם סגור בעיר קטוביץ' פולין צילום: AP

 

09:15 - דרום אפריקה: יותר מ-200 אלף חולים בקורונה

 

מספר הנדבקים בקורונה בדרום אפריקה עבר עבר את ה-200 אלף.  זה מספר החולים הגדול ביותר ביבשת אפריקה. אתמול דווח כי קניה החלה להפעיל תוכנית הקלות לאוכלוסייה.

 

08:00 - אוסטרליה: סגר הוטל על מטרופולין מלבורן למשך שישה שבועות 

 

מלבורן נכנסת מחדש לסגר לשישה שבועות, על רקע העלייה במספר הנדבקים בקורונה במדינת ויקטוריה. הסגר ייכנס לתוקף החל מיום רביעי בחצות, שעון מקומי. "הצוות האחראי על בריאות הציבור המליץ להטיל הגבלות סגר בדרגה שלוש, כלומר יש רק 4 סיבות בגינן מותר לצאת מהבית, החל מחצות מחר לתקופה של שישה שבועות", מסר מושל ויקטוריה דניאל אנדרוז. פירוש הדבר כי ההגבלות יהיו בתוקף עד ה-19 באוגוסט.

 

 

ראש ממשלת מדינת ויקטוריה באוסטרליה, דניאל אנדרס ראש ממשלת מדינת ויקטוריה באוסטרליה, דניאל אנדרס צילום: איי פי

 

היציאה מהבית מותרת רק לקניות של מוצרי מזון, קבלה או נתינה של טיפול רפואי, יציאה לעבודה שלא ניתן לבצע מהבית והתעמלות. עם זאת, אנדרוז הדגיש כי האנשים שמתעמלים אינם מורשים לצאת ממלבורן. "עלינו להיות מציאותיים לגבי הנסיבות. עלינו להבהיר שזה עוד לא נגמר, וזה לא פתרון להעמיד פנים שנגמר כי זה מה שאנחנו רוצים שיקרה. זה בהחלט חלק מהבעיה", הדגיש.

 

ההחלטה התקבלה לאחר שאתמול (ב') דווח על 191 נדבקים חדשים בקורונה, העלייה היומית הגדולה ביותר בנדבקים מאז פרצה המגיפה.

 

מלבורן.כבאים מוגנים מחלקים מזון לתושבים בסגר מלבורן.כבאים מוגנים מחלקים מזון לתושבים בסגר צילום: רויטרס

 

בשבוע האחרון חלה החמרה במצב הקורונה בוויקטוריה. לפני שבוע הטילה הממשלה המקומית סגר מקומי על 10 אזורים במלבורן, ובהמשך צורפו שני אזורי מיקוד נוספים, זאת בשל רמות "גבוהות מדי" של הדבקות בתוך הקהילה. בשבת כבר הוכרז סגר מוחלט על כ-3,000 דיירים של 9 בנייני שיכון ציבורי. הדיירים לא מורשים כלל לעזוב את הבניינים, ו-500 שוטרים הופקדו לשמור על המתחם. אנדרוז ציין כי לאחר שיסתיימו הבדיקות של הדיירים יוסרו חלק מההגבלות שהוטלו עליהם. "האסטרטגיה פה היא להשלים את הבדיקות בהקדם האפשרי, ולאחר מכן יוטלו על 9 המגדלים האלה אותן הגבלות כמו על כל שאר מלבורן", הסביר. במקביל, אתמול נסגר הגבול עם מדינת ניו סאות' וולס. "היום זו הפעם האחרונה שתושבי ויקטוריה יוכלו לחצות את הגבול אלא אם יש להם אישור מיוחד", הצהירה מושלת ניו סאות' וולס גלדיס בריקליאן ביום שני.

 

ממשלת אוסטרליה הטילה סגר על על מטרופולין מלבורן למשך שישה שבועות, לאחר שדווח כי במדינת ויקטוריה (מלבורן היא בירתה) נרשמו היום 191 נדבקים בקורונה חדשים, מספר ששבר את השיא של יום אחד אתמול (127). ראש ממשלת מדינת ויקטורה, דניאל אנדרס: "עלינו להיות מציאותיים לגבי הנסיבות בהן אנו מתמודדים. זה לא נגמר ואסור להעמיד פנים שזה נגמר..תחושת שאננות התגנבה אלינו". (ליטל סמט)

 

 

תלמידי התיכון בבחינה בבייג'ינג תלמידי התיכון בבחינה בבייג'ינג צילום: איי אף פי

 

07:55 - סין: 11 מיליון נבחנים במבחני הכניסה לאוניברסיטה  לראשונה מאז פרוץ הקורונה

 

כמעט 11 מיליון תלמידי בית ספר תיכון מרחבי סין הגיעו היום לבייג'ינג, לראשונה אחרי התפרצות הקורונה, לבחינת הכניסה לאוניברסיטה הנקראת "gaokao", לאחר עיכוב של חודש בגלל התפרצות נגיף הנגיף.

 

07:50 - ארה"ב: כ-3 מיליון בני אדם חולים בקורונה

 

עפ"י נתוני אוניברסיטת ג'ונס הופקינס, בארה"ב הגיע מספר חולי הקורונה לכ-3 מיליון. מניין המתים מהנגיף עומד על 130 אלף.  עם זאת, הבית הלבן טען אתמול  כי ארה"ב הייה "מובילה" במאבק העולמי נגד והמגפה, למרות מקרי קורנה יומיים חדשים של כ-55 אלף.

 

07:25 - בוריס ג'ונסון: בתי האבות לא הצליחו להתמודד עם הקורונה

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון מאשים את מוסדות הסיעוד במדינה כי לא תפקדו כראוי ולכן רשמו מקרי מוות רבים.

 

07:45 - הודו: יותר מ-20 אלף כבר מתו מקורונה

 

מספר המתים מנגיף הקורונה בהודו חצה את רף ה-20 אלף. כך מסרו הרשויות במדינה. ביממה האחרונה מתו בהודו 467 בני אדם, מה שמעמיד את מספר המתים הכולל מהנגיף על 20,160. במקביל, אובחנו בהודו ביממה האחרונה עוד 22,252 נדבקים. מספר הנדבקים הכללי בנגיף במדינה עומד על 719,665. הודו נמצאת כעת במקום השלישי במספר הנדבקים בעולם, אחרי ארה"ב וברזיל. עם זאת, שיעור המתים במדינה לכל 10,000 תושבים עדיין נמוך מאוד ועומד על 0.15, בהשוואה לשיעור מתים של 3.97 בארה"ב ו-6.65 בבריטניה.

 

 

צוותים רפואיים במומביי צוותים רפואיים במומביי צילום: אי פי איי

 

06:30 - ניו זילנד: הגבלת מספר הנכנסים בדרך האוויר

 

הממשלה מגבילה את מספר הנכנסים למדינה בדרך האוויר. כל מי שמגיע למדינה בטיסה יהיה חייב בבידווד של 14 יום. ממשלתה של ג'קינדה ארדרן התקשרה עם אייר ניו זילנד על מנת להגביל את מספר המקומות העומדים לרשותם של כניסות בינלאומיות, נוכח מספר מוגבל של מתקני בידוד.

 

 

נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו צילום: רויטרס

   

06:00 - דיווח בברזיל: הנשיא בולסונרו פיתח תסמינים המזוהים עם נגיף הקורונה

 

נשיא ברזיל פיתח תסמינים המזוהים עם נגיף הקורונה, אך טרם אובחן כנשא. כך דיווחה רשת CNN בברזיל, שציינה כי תוצאות בדיקה שנערכה לו צפויות להתקבל בהמשך היום. הנשיא עצמו אמר הלילה לתומכיו, מחוץ למעונו בברזיליה, כי חזר בדיוק מבית חולים שם עבר את בדיקת הקורונה וכן סריקה של הריאות שלו, שהראתה שהן "נקיות". בעבר כבר העריך בולסונרו שאולי נדבק בנגיף, והוא עבר כמה בדיקות שתוצאותיהן היו שליליות. ברזיל היא מוקד ההתפרצות השני בחומרתו בעולם, עם יותר מ-1.6 מיליון נדבקים מאובחנים ויותר מ-65 אלף חולים שמתו. ביממה החולפת אובחנו במדינה 20,229 נדבקים חדשים ו-620 מתו (ביממה שלפני כן אובחנו 26,051 נדבקים ומתו 602 חולים).

x