$
קורונה

ומה עם ישראל? בריטניה תקצה 1.6 מיליארד פאונד לתרבות ואמנות

ראש הממשלה ג'ונסון: "עלינו להבטיח שמוסדות אמנות ברחבי בריטניה ישרדו ויוכלו לשלם לעובדים גם כשהדלתות נותרו סגורות והבמה חשוכה"; תוכנית הסיוע כוללת בין השאר מענקים של 880 מיליון פאונד והלוואות בגובה 270 מיליון פאונד למוסדות תרבות

שירות כלכליסט 10:4006.07.20

ממשלת בריטניה חשפה תוכנית סיוע בגובה 1.57 מיליארד פאונד לסקטור האמנות והתרבות. הממשלה הגדירה את התוכנית כהשקעה החד-פעמית הגדולה ביותר בתרבות הבריטית. "האמנות והתרבות הופכים את המדינה שלנו למעולה", הדגיש ראש הממשלה בוריס ג'ונסון, והוסיף כי הם הנשמה של המדינה.

 

 

 

תוכנית הסיוע אמורה למנוע סגירתם של מוזיאונים, גלריות, תאטראות ואולמות הופעה ברחבי הממלכה "אני מבין את האתגרים העצומים שעומדים בפני סקטור האמנות ועלינו להגן ולשמר ככל האפשר למען הדורות הבאים ולהבטיח שמוסדות אמנות ברחבי בריטניה ישרדו ויוכלו לשלם לעובדים גם כשהדלתות נותרו סגורות והבמה חשוכה", הוסיף ג'ונסון.

 

תוכנית הסיוע כוללת בין השאר מענקים של 880 מיליון פאונד והלוואות בגובה 270 מיליון פאונד למוסדות תרבות, 100 מיליון פאונד לתמיכה במוסדות התרבות הלאומית של בריטניה והזרמות הון של 120 מיליון פאונד לבנייה מחדש של מוסדות תרבות ופרויקטי שימור מורשת שהופסקו בשל הקורונה.

 

 

בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה צילום: אם סי טי

 

בתעשיית התרבות הבריטית הופתעו לטובה מגובה והיקף החבילה. "זה קריטי ביותר שסקטור התרבות של בריטניה יחזור לעצמו בהקדם האפשי", הגיב המחזאי אנדרו לויד וובר. "אני מתכוון לעבור על הפרטים של חבילת הסיוע ומצפה להמשיך בעבודה עם שר התרבות אוליבר דאודן והממשלה כדי לוודא שכל התאטראות בבריטניה - גדולים וקטנים ייפתחו בהקדם האפשרי".

 

עם זאת, בתעשייה מודים כי עוד מוקדם מדי לקבוע האם החבילה תעזור לסלק את איום הפיטורים שחג מעל מרבית המוסדות לאור המצב. כך למשל, מפיקת ההצגות נימקס שוקלת לפטר כשליש מכוח העבודה, שהם 130 עובדים ובתיאטרון רויאל פליימות' הזהירו כי יאלצו לפטר שליש מ-340 העובדים.

 

בינתיים עוד לא ידוע מתי יוכלו התאטראות ואולמות ההופעות להיפתח מחדש לציבור. ג'ונסון הבטיח ביום שישי כי לוח זמנים לנושא יפורסם בשבוע הקרוב. בימים הקרובים מתוכננים להיפתח בהדרגה המוזיאונים וגלריות האמנות. הגלריה הלאומית בלונדון תיפתח ביום רביעי, אך המבקרים ידרשו להזמין מראש כרטיסים לשעות ספציפיות. במוזיאון עצמו המבקרים יוכלו לעבור רק דרך שלושה מסלולים קבועים מראש. בשל ההגבלות, בחלק מהמקרים עולה למוזיאונים יותר לפתוח לפחות מבקרים מאשר להישאר סגורים, אך חבילת החילוץ אמורה לסייע להם להתגבר על הקשיים הללו.  

x