$
קורונה

דיווח שוטף

קטלוניה מכניסה מחדש יותר מ-200 אלף אזרחים לבידוד; בבוליביה חופרים קברי אחים

אחרי שלושה חודשים - בריטניה פותחת את הפאבים, המסעדות, המספרות ובתי הקולנוע; דיווח בארה"ב: "שיא נדבקים נוסף ביממה - אובחנו יותר מ-57 אלף"; ברזיל תערוך ניסוי בחיסון לקורונה שפיתחה סינובאק הסינית; חברת התעופה אייר פראנס תקצץ יותר מ-7,500 משרות בעקבות ההפסדים שגבה משבר הקורונה

כלכליסט ו-ynet 17:2804.07.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

17:15 - קטלוניה מכניסה מחדש יותר מ-200 אלף אזרחים לבידוד

 

הרשויות בקטלוניה הכניסו יותר מ-200 אלף איש באזור צפון-מזרח ספרד לבידוד - זאת לאחר שהתגלו יותר מ-350 מקרים של קורונה באזור.

 

מנהיג האזור קים טורה תיאר היום (שבת) ואת ההחלטה כ"קשה". זוהי המגבלה הראשונה שמוטלת מחדש בספרד, לאחר שהמדינה ביטלה רבים מאמצעי החירום שלה ב-21 ביוני.

 

התנועה אל האזור ומחוצה לו, שנמצא במרחק של שעתיים מברצלונה, תוגבל בחלק משעות היום. בכירים המליצו לתושבים להגביל את התנועות שלהם ואת פעילותם החברתית. כמו כן חל איסור על התקהלות של יותר מעשרה אנשים.

מלצר עם מסיכה בברצלונה מלצר עם מסיכה בברצלונה צילום: EPA

 

17:15 - איראן מטילה חובת חבישת מסיכות בשטחים ציבוריים סגורים

 

איראן תאכוף את חבישת המסכות בשטחים ציבוריים סגורים ותמנע מלהעניק שירותים ציבוריים לאזרחים שיסרבו לחבוש מסיכות, כך הודיעה הממשלה האיראנית כחלק משורת צעדים נגד נגיף הקורונה. 

 

נשיא המדינה, חסן רוחאני, תיאר היום (שבת) את הצעדים החדשים בנאום לאומה: "על עובדי הממשלה לא לשרת אנשים שאינם חובשים מסכות, ויש לראות בעובדים שאינם חובשים אותן נפקדים ולשלוח אותם הביתה", אמר.

 

לדברי רוחאני, לנדבקים בקורונה יש "חובה דתית" להודיע על כך ​​לאחרים: "שמירת ההידבקות שלך בסוד מפרה את זכויותיהם של אנשים אחרים". משרד הבריאות האיראני מסר כי המספר הכולל של חולים במדינה הגיע ל-237,878 ומספר מקרי המוות עומד על 11,408.

נשים איראניות ברחובות טהראן נשים איראניות ברחובות טהראן צילום: אי פי איי

 

 

15:50 - משרד החקלאות בסין: הזן החדש של שפעת חזירים - לא חדש ואינו מדביק בני אדם בקלות

 

משרד החקלאות הסיני דחה מסקנות מחקר שעוסק בזן ה-G4 של שפעת החזירים, בטענה שאינו חדש ואינו מדביק בני אדם בקלות. מוקדם יותר השבוע הזהיר מחקר שפורסם בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences - PNAS שזן ה-G4 עלול לחולל בעתיד מגפה. אך משרד החקלאות הסיני אמר שהמחקר פורש ע"י המדיה "בצורה מוגזמת ולא עובדתית".

 

בדיקה שערך המשרד הגיעה למסקנה שגודל הדגימה במחקר שפורסם קטן מכדי להיות מייצג, ושהמאמר חסר ראיות מספיקות שמראות שוירוס ה-G4 הפך לזן הדומיננטי בקרב חזירים. המשרד אמר שהגיע למסקנותיו לאחר סמינר שערך בנושא השפעת הוירוס על תעשיית החזירים ועל בריאות הציבור. המשתתפים בסמינר כללו וטרינרים סינים ומומחים למלחמה בווירוסים, וכן את הכותבים הראשיים של המאמר שהתפרסם ב-PNAS.

 

 

חזירים חזירים צילום: בלומברג

 

14:30 - בוליביה: הרשויות חופרות קברי אחים

 

הרשויות בבוליביה חופרות קברי אחים בבתי קברות ברחבי המדינה כהכנה לגל חדש של קורבנות קורונה, במה שמעלה את רמת החרדה בקרב אזרחי המדינה. עד כה נרשמו בבוליביה 35,500 מקרי הידבקות ו-1,200 מקרי מוות כתוצאה מהנגיף. למרות שמדובר במספרים נמוכים ביחס לשכנותיה כמו פרו, צ'ילה וברזיל, מספר המקרים החדשים היומי קובע שיאים בשבועות האחרונים, ומכה במערכת הבריאות השברירית של המדינה. קוצ'במבה, עיר שנמצאת במרכז המדינה, נפגעה קשה במיוחד, והרשויות עסוקות גם שם בחפירת קברי אחים כדי לקלוט את גל המתים האחרון.

 

חיטוי בבוליביה חיטוי בבוליביה צילום: רויטרס

 

 

הודו: שיא נדבקים יומי בקורונה

 

בהודו נרשם היום מספר שיא יומי של הידבקויות בנגיף, עם יותר מ-22,000 מקרים חדשים ו-442 מקרי מוות, לאחר שמספר ההדבקות עלה בחלקים המערבי והדרומי של המדינה על רקע גשמי המונסון הכבדים היורדים בהם. המדינה הדרומית מהרשטה, בה נמצאת מומבאי, ניצבת בחוד עם 6,364 מקרים חדשים ו-198 מקרי מוות.

 

באינדונזיה דווחו 1,447 מקרים חדשים של הידבקות בקורונה היום, כך מסר שר הבריאות אחמד יוריאנטו. בכך עלה מספר מקרי ההידבקות במדינה ל-62,142, בעוד 53 מקרי מוות נוספים העלו את מספר המתים הכולל בה עד כה מהנגיף ל-3,089.

 

12:05 - אוסטרליה: הקפיצה היומית החדה ביותר זה שלושה חודשים במספר הנדבקים בוויקטוריה 

 

המדינה השנייה בגודל אוכלוסייתה באוסטרליה, ויקטוריה, דיווחה על הקפיצה הגדולה ביותר במספר מקרי ההידבקות בקורונה מאז סוף מרץ, ועל הרחבת הוראות ההישארות בבית לפרברים נוספים של מלבורן, וכן הסגר מלא על שישה מגדלי דיור ציבורי. המדינה שנמצאת בדרום מזרח היבשת דיוuחה על 108 מקרים חדשים היום, עלייה לעומת 66 אתמול, ויותר מ-70 מקרים חדשים בכל אחד מימי השבוע החולף. המדינה המאוכלסת ביותר באוסטרליה, ניו סאות' וויילס, דיווחה על שישה מקרי הידבקות חדשים היום, חמישה מתוכם אנשים שחזרו מחו"ל.

 

בתוך כך, טוקיו אישרה 124 מקרי הידבקות חדשים בנגיף הקורונה היום (שבת), ביום השלישי ברציפות עם יותר מ-100 מקרים חדשים, כך דיווחה רשת NHK. מספר המקרים החדשים בטוקיו עלה לשיא של יותר מחודשיים, עקב התפשטות המחלה בעיקר במקומות הבילוי הליליים בעיר. העיר דיווחה אתמול על 124 מקרים חדשים, עלייה לעומת 107 ביום חמישי, בין היתר עקב העלייה במספר הבדיקות בקרב עובדי הלילה ברובעי שינג'וקו ואיקבוקורו.

 

בדיקת קורונה במדינת ויקטוריה באוסטרליה בדיקת קורונה במדינת ויקטוריה באוסטרליה צילום: EPA

 

חברת כריית העופרת Trevali Mining הודיעה אתמול ש-82 עובדים נמצאו חיוביים לקוביד-19 במכרה סנטאנדר שלה בפרו, שבו הושהתה הפעילות בעקבות כך. החברה הודיעה בשלהי יוני ש-19 מעובדיה במכרה נמצאו חיוביים בבדיקה שגרתית, שלאחריה הושהתה פעילות המכרה ונבדקו 298 עובדים נוספים. על פי החברה, מתוך הנדבקים לשלושה יש תסמינים קלים, ואצל השאר אין תסמינים כלל.

 

11:50 - אחרי שלושה חודשים - הפאבים, המסעדות ובתי הקולנוע נפתחים בבריטניה

 

פאבים, מסעדות, מספרות ובתי קולנוע נפתחים היום לראשונה זה שלושה חודשים בבריטניה, לאחר הקלה משמעותית בהגבלות במדינה. לפי הדיווח ב-BBC, עסקים שנתפתחים היום (שבת) חייבים להקפיד על כללי הריחוק החברתי.

 

עם הקלת המקבלות, ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון הפציר באנשים לנהוג באחריות, בעוד שהמדענים הממשלתיים ציינו כי הצעדים האחרונים אינם "נטולי סיכון". משרד הבריאות הזהיר כי מי שלא ישמור על ההנחיות עלול להישלח לכלא. השר מאט הנקוק אמר לדיילי מייל שאנשים רשאים ליהנות בפאבים, אך הוסיף: "אם תעברו על החוק אתם עלולים לגמור מאחורי סורגים".

 

שר הבריאות הבריטי מאט הנקוק שר הבריאות הבריטי מאט הנקוק צילום: רויטרס

 

 

מסעדות, מספרות ובתי קולנוע הורשו לפתוח את שעריהם רק לאחר חצות, כשכמה מסלוני השיער קיבלו לקוחות בשעות המוקדמות. עם זאת, פאבים צריכים לחכות עד השעה 18:00 בערב, כשבדאונינג 10 הביעו חשש ממסיבות הערב המוקדמות.

 

עסקים נוספים שמורשים כעת להיפתח בבריטניה כוללים בין היתר חדרי כושר פתוחים, מגרשי משחקים לילדים וחללים פתוחים נוספים. כמו כן - ספריות, מרכזים קהילתיים, אולמות בינגו, מוזיאונים וגלריות.

 

11:15 - ברזיל תערוך ניסוי בחיסון לקורונה שפיתחה סינובאק הסינית

 

רגולטור הבריאות בברזיל, אנוויזה (Anvisa) אישר אתמול (ו') לערוך ניסוי קליני בחיסון פוטנציאלי לנגיף הקורונה שמפתחת החברה הסינית סינובאק (Sinovac), כך לפי פרסום רשמי בעיתון ברזילאי שעליו מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס, היום (שבת). את המחקר - שעליו הוכרז לראשונה ב-11 ביוני - מוביל מרכז מחקר במימון מדינת סאו פאולו, Instituto Butantan. ההסכם עם סינובאק הסינית כולל לא רק ניסויים אלא גם העברת טכנולוגיה שתאפשר ייצור של החיסון בברזיל.

 

סאו פאולו, ברזיל סאו פאולו, ברזיל צילום: רויטרס

 

10:00 - אייר פראנס תקצץ יותר מ-7,500 משרות

 

חברת התעופה אייר-פראנס-KLM מתכננת לקצץ יותר מ-7,500 משרות מהזרוע הצרפתית שלה בעקבות משבר הקורונה - כך מדווח BBC. חברת התעופה השנייה בגודלה באירופה תפטר 6,560 עובדים של אייר פראנס, ו-1,020 נוספים מהשלוחה האזורית שלה Hop!, כך הודיעה החברה אתמול. מדובר ב-17% מכוח האדם בשתי החברות, שמונה כ-43 אלף עובדים. לכתבה המלאה.

 

8:40 - גרמניה: יותר מ-196 אלף איש נדבקו עד כה בקורונה

 

בגרמניה נשמרת מגמת היציבות בהתפשטות הקורונה. ביממה האחרונה אובחנו 422 נדבקים ומתו שבעה חולים, לעומת 446 נדבקים ותשעה מתים ביממה הקודמת. עד כה נדבקו בקורונה 196,096 בני אדם ו-9,010 איש מתו מהנגיף.

 

דיווחים: "זוגתו של טראמפ ג'וניור, בנו של הנשיא, אובחנה בקורונה"

 

כתבת ניו יורק טיימס מגי הברמן כתבה בחשבון הטוויטר שלה כי קימברלי גילפויל, זוגתו של דונלד טראמפ ג'וניור - בנו של הנשיא האמריקני ואשת סגל בכירה במטה הבחירות - נמצאה חיובית לנגיף הקורונה. לדבריה, המידע הגיע אליה מאת "אדם מעורה בפרטים". דיווחים דומים פורסמו בכלי תקשורת נוספים, שלפי כמה מהם גילפויל לא באה במגע עם טראמפ האב לאחרונה. 

 

 

 

דיווח בארה"ב: "שיא נדבקים נוסף ביממה - אובחנו יותר מ-57 אלף"

 

אוניברסיטת ג'ונס הופקינס שבארצות הברית דיווחה כי 57,683 בני אדם אובחנו בקורונה ביממה האחרונה ברחבי המדינה. לפי הנתונים הללו מדובר בשיא נוסף במספר הנדבקים היומי, לאחר שאתמול דווח על כ-53,000 נשאים או חולים מאומתים. לפי ספירת האוניברסיטה, עד כה נדבקו בנגיף כמעט 2.8 מיליון איש בארה"ב, ומתו 129,405. 

 

מעבדה. נמשך המרדף אחר חיסון ותרופה לקורונה מעבדה. נמשך המרדף אחר חיסון ותרופה לקורונה צילום: רויטרס

 

 

ברזיל: יותר מ-1.5 מיליון נדבקו בקורונה עד כה, כ-63 אלף מתו

 

משרד הבריאות בברזיל הודיע כי 42,223 בני אדם אובחנו בקורונה ביממה האחרונה - נתון דומה יחסית למספרי התחלואה שדווחו בימים האחרונים. בנוסף, עוד 1,290 חולים מתו, מה שמעלה את מניין הקורבנות ל-63,174. לשם השוואה, שלשום נפטרו 1,016 וביום הקודם - 1,280. מספר הנדבקים המאומתים מפרוץ המגפה ועד כה עומד על 1,539,081. מניין המתים הוא 63,174. בתוך כך, ברזיל עדיין נחשבת למוקד ההתפרצות השני בעולם, אחרי ארצות הברית.

 

מחקר בינלאומי: "נגיף הקורונה פיתח מוטציה המתפשטת במהירות בעולם"

 

כלי תקשורת בארצות הברית פרסמו את מסקנותיו של מחקר בינלאומי, המאשר כי נגיף הקורונה פיתח מוטציה בחלבון החיצוני הקרוי Spike Protein - והיא מתפשטת במהירות בעולם. הנגיף המוטנטי כנראה מידבק יותר, אך לא גורם למחלה חמורה יותר. עדיין לא ברור אם החיסונים המפותחים נגד הקורונה מגינים גם מפני נגיף הקורונה המוטנטי.

(ד"ר איתי גל, ynet)

x