$
קורונה

ארה"ב רכשה את כל המלאי העולמי של התרופה לטיפול בקורונה

משרד הבריאות האמריקאי הודיע כי רכש מעל 500 אלף מנות של רמדסיביר - כמעט כל הכמות שגיליאד צפויה לייצר ביולי-ספטמבר; שר הבריאות: "עסקה מדהימה"

שירות כלכליסט 13:2701.07.20

ארה"ב רכשה כמעט את כל המלאי העולמי של אחת התרופות העיקריות שמשמשת לטיפול בקורונה. התרופה, רמדסיביר (Remdesivir) שפותחה לטיפול באבולה, מיוצרת בלעדית על ידי חברת התרופות גיליאד.

 

 

משרד הבריאות האמריקאי הודיע כי רכש מעל 500 אלף מנות של התרופה. מדובר בכלל התפוקה של גיליאד ביולי, וכן 90% מהייצור באוגוסט ובספטמבר. שר הבריאות של ארה"ב אלכס אזאר בירך על המהלך, אותו כינה "עסקה מדהימה".

 

"ככל שניתן, היינו רוצים להבטיח שכל מטופל אמריקאי שזקוק לתרופה יוכל לקבל אותה", הוסיף. "ממשל טראמפ עושה כל שביכולתו כדי ללמוד יותר על טיפולים מצילים חיים לקורונה ולהשיג גישה לאפשרויות הללו". פירוש הדבר כי חולים במדינות אחרות יתקשו להשיג את התרופה בחודשים הקרובים.

 

רמדסיביר רמדסיביר צילום: רויטרס

 

 

רמדסיביר אמנם עזרה לקצר את זמן ההחלמה אצל חלק מהחולים בקורונה, אך היא לא משפרת באופן משמעותי את הסיכוי להחלים מהמחלה.

 

השבוע הודיעה גיליאד כי תגבה מהממשל האמריקאי וממדינות מפותחות אחרות 390 דולר עבור בקבוקון של רמדסיביר - תשלום של 2,340 דולר לטיפול ממוצע של חמישה ימים.

 

המחיר של 390 דולר לבקבוקון הוא עבור ארגונים ממשלתיים. לאחר שההיצע יגדל החברה תתחיל למכור את התרופה בערוצי ההפצה הרגילים, והמחיר לחברות ביטוח פרטיות וחברות מסחריות אחרות יעמוד בארה"ב על 520 דולר לבקבוקון, כלומר 3,120 דולר לטיפול ממוצע של חמישה ימים.

 

לפי החברה, בהתבסס על התועלת שהתרופה מספקת – יכולה לחסוך 12 אלף דולר למטופל מכיוון שגורמת לשחרור מהיר יותר מבית החולים – הייתה יכולה לגבות מחיר גבוה בהרבה, אך המחיר הנוכחי שנקבע נועד להבטיח שכל המדינות המפותחות יוכלו להרשות לעצמן לרכוש את התרופה בכמויות.

 

x