$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

מקרון: נקיים משאל עם בשאלה האם להפוך את הפגיעה בסביבה לפשע

נשיא צרפת הודיע עוד כי המדינה תשקיע בשנתיים הקרובות 15 מיליארד יורו נוספים במאבק במשבר האקלים. לפי דיווח של הגארדיאן, לאחר פגישה עם "מועצת האזרחים לאקלים" של צרפת קיבל מקרון 146 מתוך 149 המלצות המועצה. ברקע לדברים: שורת נצחונות למפלגת Europe Écologie Les Verts הירוקה בבחירות המקומיות במדינה

עומר כביר 09:3401.07.20

צרפת תשקיע בשנתיים הקרובות 15 מיליארד יורו נוספים במאבק במשבר האקלים, ותקיים משאל עם בשאלה האם להפוך את הפגיעה בסביבה לפשע – כך הבטיח אתמול (ג') הנשיא עמנואל מקרון, בפגישה המסכמת של מועצת האזרחים לאקלים.

 

גל חום בפריז, לפני כשנה גל חום בפריז, לפני כשנה צילום: רויטרס

 

לפי דיווח של הגארדיאן, במהלך הפגישה אתמול קיבל מקרון 146 מתוך 149 המלצות המועצה. "אני מקווה להטמיע את הצעדים מיד ולהציג חוק חדש לפני סוף הקיץ", התחייב. מועצת האזרחים לאקלים, שמורכבת מ-150 אזרחים שנבחרו באקראי ושקיימה דיונים במשך כתשעה חודשים, היא חלק מניסוי דמוקרטי בצרפת במסגרתו קבוצת אזרחים מכל הגילאים, כולל תלמידי תיכון, התבקשה לגבש מדיניות סביבתית לשתי שנות הכהונה האחרונות של מקרון, בדגש על דרכים לצמצום פליטות פחמן ב-40% עד 2030.

 

מקרון מסר את הדברים שעות ספורות אחרי שמועמדים של מפגלת Europe Écologie Les Verts הירוקה רשמו שורת ניצחונות בבחירות מקומיות בצרפת, במה שנחשב למכה בעבור מפלגתו של הנשיא, La République en Marche. בין השאר ניצחו מועמדים ירוקים בבחירות בערים מרכזיות כמו ליון, בורדו, שטרסבורג ומרסיי. ראשת העיר פריז, אן הידאלגו, שהמפלגה הירוקה תמכה במועמדותה, נבחרה לכהונה נוספת ברוב גדול על מצע שבמרכזו התמודדות עם משבר האקלים וקידום אנרגיה נקייה.

 

פעיל הסביבה וחבר הפרלמנט האירופאי מטעם צרפת, יאניק ג'דו, אמר לעיתון Ouest-France שתוצאות הבחירות משרטטות מחדש את המפה הפוליטית במדינה. "מדובר בשינוי פוליטי אמיתי במדינה שלנו. אנשים רוצים שינוי אמיתי לחברה שלנו, שינוי מציאותי מבחינה חברתית וכלכלית", הוא הוסיף.

x