עולם

גולדמן זאקס: חובת עטיית מסיכות תמנע התכווצות של 5% בכלכלת ארה"ב

לפי יאן האציוס, הכלכלן הראשי של הבנק, החלת חובה שכזאת תעלה את שיעור האנשים שעוטים מסיכות בפועל ב-15%. בנוסף, הציוס מסר כי היא גם יכולה לחתוך את שיעור הצמיחה היומי של הנדבקים בעד 1%

שירות כלכליסט 18:4830.06.20

חובת עטיית מסכת פנים לא רק שתוכל לחתוך את שיעורי ההדבקה היומיים של נגיף הקוביד 19, אלא גם יכולה להציל את כלכלת ארה"ב מירידה של 5% בתמ"ג שעשויה להיגרם מהטלות סגרים נוספים, כך אומר הכלכלן הראשי של גולדמן זאקס, יאן הציוס.

 

 

הציוס אמר שצוותו חקר את הקשר בין עטיית מסכות פנים וקוביד 19 לתוצאות כלכליות, ומצא שכיסוי פנים מביא לתוצאות סטטיסטיות מובהקות ומשמעותיות. "מצאנו שמסכות פנים קשורות לנתונים יותר טובים בכל הקשור לנגיף הקורונה. הערכת הבסיס שלנו היא שהוראה כלל ארצית לעטיית מסכות יכולה להעלות את אחוז האנשים שעוטים מסכה בעד 15%, ולחתוך את שיעור הצמיחה היומי של הנדבקים בכ-1%-0.6%", כך כתב הציוס ללקוחותיו.

 

לדבריו, "החישובים האלה מראים שחובת עטיית מסכת פנים יכולה להחליף את חובת ההסגר – העלול להביא לירידה של עד 5% בתמ"ג", הוא כתב.

יאן הציוס הכלכלן הראשי של בנק ההשקעות גולדמן זאקס יאן הציוס הכלכלן הראשי של בנק ההשקעות גולדמן זאקס צילום: אוראל כהן

  

הוא התמקד בנתונים הנוגעים לשיעור הפחתת ההידבקות בהשוואה לשיעור העוטים מסכות פנים בארה"ב, וציין שישנם הבדלים גדולים בין המדינות בארה"ב, כך למשל, באריזונה בה 40% מהמשיבים אמרו שהם "תמיד" עוטים מסכה במרחב הציבורי, לעומת 80% במסצ'וסטס.

 

התוצאות הן "מובהקות ומשמעותיות" ומראות שחובת עטיית מסכה שמוטלת ע"י מדינות מעלה את אחוז האנשים שאומרים שהם "תמיד" או "בדרך כלל" עוטים מסכה בכ-25% בשלושים הימים שלאחר כניסת החובה לתוקף.

 

בנוסף, כמות האנשים שאומרים שהם "תמיד" עוטים מסכה קופץ ב-40% יותר משלושים יום לאחר כניסתה לתוקף. הציוס אמר שעטיית מסכת פנים נראית כבעלת השפעה סיבתית על שיעור ההידבקויות החדשות בנגיף הקוביד 19, והממצאים האלה לא מוחלשים כאשר מפרידים מהם שהייה פחותה בציבור או הימנעות מהתגודדויות המוניות.

x