$
חברה וסביבה

חוקרים בסין: גילינו זן חדש של שפעת חזירים שעלול להצית מגפה

הזן החדש נקרא G4 והוא בעל קשר גנטי לשפעת N1H1 שגרמה למגפה בשנת 2009. עדיין אין ראיות לכך שהוא עובר מאדם לאדם

שירות כלכליסט 14:4830.06.20

חוקרים בסין גילו זן חדש של שפעת חזירים שעלול להצית מגפה, כך לפי מחקר חדש שפורסם ביום שני בכתב העת המדעי Proceedings of the National Academy of Sciences. הזן החדש נקרא G4 והוא בעל קשר גנטי לשפעת N1H1 שגרמה למגיפה ב-2009. מחברי המאמר מדגישים כי המחלה כוללת את כל הסימנים לכך "שהיא עלולה להדביק בני אדם". החוקרים מגיעים מאוניברסיטאות בסין ומהמרכז הסיני לפיקוח ומניעת מחלות. כך מדווח סאות' צ'יינה מורנינג פוסט (South Morning China Post).

 

 

במסגרת המחקר בדקו החוקרים 30 אלף דגימות שנלקחו מהאף של חזירים בבתי מטבחיים ב-10 מחוזות ברחבי סין ובבית חולים וטרינרי בין השנים 2011-2018. על ידי כך הם זיהו 179 זנים של שפעת החזירים, מרביתם כבר היו מוכרים ופגעו בחזירים מאז 2016. בשלב הבא ביצעו החוקרים שורה של ניסויים, כולל בחמוסים, שכן הם מפגינים סימפטומים דומים לאלה של בני אדם כמו חום, שיעול והתעטשויות.

 

חזירים חזירים צילום: בלומברג

 

 

הבדיקות מצאו כי זן ה-G4 הוא מדבק ביותר, ומצליח להשתכפל בתאים של בני אדם. הזן הזה אף גרם לסימפטומים חמורים יותר בחמוסים מאשר זנים אחרים. הבדיקות מצאו עוד כי החיסון לשפעת לא מגן מפני הדבקות ב-G4. לפי בדיקות דם שחיפשו נוגדנים לנגיף, 10.4% מהעובדים עם חזירים כבר נדבקו. הבדיקות הצביעו גם על כך שכ-4.4% מהאוכלוסייה הכללית נחשפה לנגיף. כלומר, הוא כבר עבר מבעלי חיים לאנשים. אולם, עדיין אין ראיות לכך שהוא עובר מאדם לאדם - מקור הדאגה העיקרי של המדענים.

 

לסיכום, החוקרים קראו להטלת אמצעי פיקוח על האנשים שעובדים עם חזירים. "המחקר מגיע כתזכורת לכך שאנחנו כל העת בסכנה להופעה של מחלות חדשות שעוברות מבעלי חיים לבני אדם, ולכך שחיות משק איתן יש לאנשים מגע גדול יותר מאשר חיות בר, עלולות לשמש כמקור לנגיפים מדבקים", מסר ג'יימס ווד ראש מחלקת הווטרינריה באוניברסיטת קיימברידג'.  

x