$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

הקוטב הדרומי מתחמם בקצב מהיר פי 3 משאר העולם

לפי מחקר חדש, בשלושת העשורים האחרונים הטמפרטורה הממוצעת בקוטב הדרומי עלתה בקצב של 0.61 מעלות בעשור. לדברי החוקרים, מדובר בממצאים חשובים שכן בעבר העריכו שהקוטב הדרומי חסין להתחממות הגלובלית

עומר כביר 10:1530.06.20

הקוטב הדרומי מתחמם בקצב מהיר פי 3 משאר העולם – כך לפי מחקר שהתפרסם אתמול בכתב העת המדעי Nature Climate Change.

 

לפי המחקר, בשלושת העשורים האחרונים הטמפרטורה הממוצעת בקוטב הדרומי עלתה בקצב של 0.61 מעלות בעשור. לדברי החוקרים, מדובר בממצאים חשובים שכן בעבר העריכו שהקוטב הדרומי חסין להתחממות הגלובלית.

 

הקוטב הדרומי הקוטב הדרומי צילום: Mike King/LNP

 

"המחקר שלנו מראה שזה לא המצב", אמר ד"ר קייל קלם מבית הספר לגיאוגרפיה, סביבה ומדעי כדור הארץ של אוניברסיטת ויקטוריה בוולינגטון, לאתר Earther. "בנוסף, בגלל העדר תיעוד היסטורי ארוך טווח של הטמפרטורות ומיעוט תחנות ניטור מזג האוויר בחלקים הפנימיים של אנטארקטיקה, אנחנו לא יודעים הרבה על החלק הזה בכוכב הלכת שלנו. כאן, אנחנו מגלים שפנים אנטארקטיקה סובל משינוי אקלים פתאומיים וקיצוניים".

 

קלם ציין עם זאת שהתחממות שנרשמה יכולה להיות תוצאה של משתנים טבעיים, כמו רוחות טרופיות מצפון, ואף שייתכן שפליטת גזי חממה מפעילות אנושית החריפה את המצב שם, יש להזהר מלייחס את עיקר ההתחממות בקוטב הדרומי לפעילות אנושית. "פנים אנטארקטיקה הוא אחד המקומות המועטים הנותרים בעולם שבהם לא ניתן להעריך בקלות את השפעתה של פעילות אנושית, בגלל משתנים קיצוניים. אבל זה מאוד מאוד לא סביר שמגמת התחממות כזו חזקה תתרחש ללא גידול בפליטות גזי חממה", הוא אמר לניו יורק טיימס.

x