$
קורונה

דיווח שוטף

צבא סין פיתח חיסון לקורונה ואישר אותו לשימוש על החיילים שלו

החיסון הוא "בעל מקדם בטיחות גבוה" ואושר לשימוש למשך שנה, למרות שלא ברור באיזה היקף. ארגון הבריאות העולמי: "אף חיסון עוד לא קיבל אישור לשימוש מסחרי נגד הקורונה"; ד"ר פאוצ'י, היועץ הבכיר בבית הלבן לקורונה אמר "אסתפק ביעילות של 70% או 75% בחיסון לקורונה"; יוון מרחיבה האיסור על טיסות מבריטניה; אולם לה סקאלה במילאנו נפתח מחדש

כלכליסט ו-ynet 18:3029.06.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 

 

 

18:15 - אולם לה סקאלה במילאנו נפתח מחדש

 

אולם המופעים לה סקאלה במילאנו, איטליה נפתח למופעים, לאחר שהיה סגור במשך 4 חודשים – בשלב ראשון לסדרה מיוחדת של 4 מופעים, החל מהשבוע הבא.

 

לה סקאלה, מאולמי האופרה והקונצרטים המוכרים והחשובים בעולם, ממוקם כאמור במילאנו, בירת מחוז לומברדי – המחוז שספג את המכה הקשה ביותר בשלבים הראשונים של התפשטות הקורונה באיטליה.

 

הקהל בכל אחד ממופעי הסדרה ימנה 600 איש, פחות משליש מהכמות המקסימלית שהאולם על 2,03 מושביו יכול לארח (ואכן אירח בכמעט כל מופעיו בימים שקדמו לקורונה). מגבלת הקהל נקבעה כמובן על מנת לאפשר צפייה תוך הקפדה על דרישות הריחוק החברתי.

 

 

לה סקאלה לה סקאלה צילום: רויטרס

 

17:45 -  יוון מרחיבה האיסור על טיסות מבריטניה

 

יוון מרחיבה את האיסור על נחיתת טיסות מבריטניה - עד 15 ביולי. תוקף האיסור הנוכחי פג ב-1 ביולי.

 

מקרה הקורונה הראשון ביוון נרשם ב-26 בפברואר, והממשלה הטילה במהירות סגר. ב-28 באפריל החלה הממשלה היוונית בפתיחת המשק, עם דש על תחום התיירות - האחרי על כרבע מהתוצר ועל חמישית מהמשרות.

 

 

אתונה אתונה צילום: אי פי איי

 

 

14:45 - צבא סין פיתח חיסון לקורונה ואישר אותו לשימוש על החיילים שלו

 

לפי דיווחים, צבא סין אישר שימוש בחיסון לקורונה על החיילים שלו. החיסון המאושר פותח על ידי חטיבת המחקר של הצבא וחברת ביוטק. ביותר ממחצית מ-17 החיסונים שארגון הבריאות העולמי (WHO) מכיר בהם ונמצאים בשלבי ניסויים קליניים, מעורבים חברות או מוסדות סינים.

 

בדיקת קורונה לצבא סין בדיקת קורונה לצבא סין צילום: איי אף פי

 

חברת CanSino Biologics הנסחרת בבורסת הונג קונג מסרה בהודעה לרשות ני"ע במדינה, כי הנתונים מהניסויים הקליניים מצביעים על כך שהחיסון של הצבא הסיני הוא בעל "מקדם בטיחות גבוה" ופוטנציאל למניעת מחלות הנגרמות על ידי הנגיף. לפי הודעת החברה, ועדת הצבא המרכזית של סין אישרה בשבוע שעבר את השימוש בחיסון למשך שנה אחת.

 

החיסון פותח במשותף על ידי CanSino והמכון הביוטכנולוגי של בייג'ינג, השייך לאקדמיה הצבאית למדעי הרפואה. לפי ההודעה שהועברה לרשות ני"ע ניתן להרחיב את השימוש בחיסון בלי להזדקק לאישור נוסף. עם זאת, לא ברור באיזה היקף יהיה החיסון בשימוש בקרב החיילים הסינים הרבים, וממשרד ההגנה לא התקבלה תגובה בעניין. החברה אף הדגישה כי אינה יכולה להבטיח שהחיסון - שהניסויים הקליניים שלו נערכו בסין – יהפוך בסופו של דבר למוצר מסחרי.

 

לפי ארגון הבריאות העולמי, יש עוד 131 חיסונים פוטנציאלים שנמצאים בשלבים של לפני התחלת הניסויים. אף חיסון עוד לא קיבל אישור לשימוש מסחרי נגד הקורונה. בכתב העת הרפואי לנסט דווח כי בוצעו כבר מעל אלף ניסויים קליניים על עשרות תרופות אפשריות לטיפול בנגיף, אך עדיין לא נמצאה תרופה או טיפול רפואי יעיל לחלוטין.

 

11:05 - ד"ר פאוצ'י: "אסתפק ביעילות של 70% או 75% בחיסון לקורונה"

 

ד"ר אנתוני פאוצ'י, היועץ הבכיר בבית הלבן לקורונה, מזהיר כי החיסון למחלה לא יסייע אם יותר מדי אנשים יסרבו לקבל אותו. עוד הוסיף כי קרוב לוודאי שהחיסון יהיה אפקטיבי רק ב-75% מהמקרים. "החיסון הטוב ביותר שפיתחנו הוא לחצבת, שיעיל בסביבות 97%-98% מהמקרים", אמר פאוצ'י, מנהל המכון האמריקאי הלאומי למחלות מדבקות. "זה יהיה נהדר אם נגיע לנתונים האלה, אבל איני חושב שזה יקרה. אני אסתפק ביעילות של 70% או 75%", הוסיף בריאיון לרשת CNN. בשלושת החודשים הקרובים אמורים להתחיל ניסויים קליניים נרחבים לשלושה חיסונים פוטנציאליים.

 

עם זאת, לפי סקר שנערך בחודש שעבר, שליש מהאמריקאים אמרו כי לא יתחסנו נגד קורונה, גם אם החיסון יהיה זמין ובמחיר זול. פאוצ'י הדגיש כי חיסון שיינתן רק לשני שלישים מהאוכלוסייה ובעל יעילות של 75% לא יספיק כדי לייצר חסינות עדר. "יש תחושה כללית בקרב חלק מהאנשים במדינה נגד מדע, נגד סמכות ונגד חיסונים. מדובר על אחוז מדאיג של אנשים", הדגיש, והוסיף כי לנוכח הכוח של התנועה נגד חיסונים "מצפה לנו עבודה רבה" כדי לחנך אנשים על חיסונים. "זה לא הולך להיות קל", הודה.

 

 

ד"ר פאוצ'י ד"ר פאוצ'י צילום: איי פי

 

 

הודו פתחה בית חולים עם 10,000 מיטות לחולי קורונה

 

הודו פתחה אתמול בדלהי את אחד מבתי החולים הגדולים בעולם לטיפול בחולי קורונה, זאת לאחר שרשויות הבריאות דיווחו על העלייה היומית הגדולה ביותר במספר החולים החדשים. המרכז הרפואי סרדר פאטל (The Sardar Patel COVID Care Centre) הגדול ביותר מסוגו בהודו, החל לפעול באופן חלקי ביום ראשון כשבשלב זה יש 2,000 מיטות זמינות מתוך 10,000. ביום רביעי ייכנסו לשימוש שאר 8,000 המיטות. לפי הודעה שפרסם שר הפנים ההודי אמית שאה, בית החולים החדש "יספק הקלה אדירה לתושבי דלהי". אתמול נוספו 19,906 חולים חדשים בקורונה בהודו, כך שמספר החולים הכולל עומד על 528,859 ומעל 16 אלף מתים. דלהי הפכה בשבוע שעבר לעיר עם מספר החולים השני הגבוה ביותר בהודו אחרי מהרשטרה.

 

 

בדיקת קורונה בהודו בדיקת קורונה בהודו צילום: אי אף פי

 

 

סין: 400 אלף איש בסגר במחוז חביי הסמוך לבייג'ינג

 

400 אלף אנשים בסין נמצאים שוב תחת סגר לאחר עלייה קלה במספר החולים. הסגר הוטל בנפת אנשין שבמחוז חביי, לא הרחק מהבירה בייג'ינג. בשלב זה הרשויות בסין מתייחסות ברצינות לכל עליייה במספר החולים ופועלות מיד על מנת למנוע התפרצות שנייה. בהתאם, ביום ראשון פורסם כי אנשין תהיה "תחת סגר מלא ופיקוח". רק עובדים חיוניים מורשים לצאת מהבתים, ונציג אחד מכל משק בית יכול לצאת פעם ביום לרכישת מוצרים חיוניים. בדומה, הכניסה לבתים ולשכונות מותרת רק לתושבי המקום. הרשויות כבר הזהירו כי מפרי הסגר ייענשו על ידי המשטרה. אנשין ממוקמת כ-150 ק"מ דרומית מבייג'ינג. לפי הדיווחים בתקשורת הסינית, אובחנו באזור 18 חולים חדשים בשבועיים האחרונים. עם זאת, מדובר על אזור פחות צפוף מהערים הגדולות, ולכן המומחים מעריכים כי יהיה קל להשתלט על ההתפרצות. במקביל, בבייג'ינג דיווחו ביממה האחרונה על 14 חולים חדשים, שמעלים את מספר החולים החדשים מאז ההתפרצות בשוק האוכל באמצע יוני ל-311.

 

 

שוק מזון בבייג'ינג, סין שוק מזון בבייג'ינג, סין צילום: רויטרס

 

מושל קליפורניה הורה לסגור את הפאבים בלוס אנג'לס

 

מושל קליפורניה גאווין ניוסום הורה אתמול לסגור את הברים והפאבים במספר אזורים במדינה, כולל בלוס אנג'לס. "הקורונה עדיין מסתובבת בקליפורניה, ובחלקים מסוימים במדינה אפילו מתחזקת", מסר ניוסום בהצהרה. "לכן זה חיוני שננקוט בצעד הזה כדי להגביל את התפשטות הנגיף באזורים שחווים את העלייה הגדולה ביותר במספר החולים". צעדים דומים ננקטו גם על ידי המושלים של טקסס ופלורידה, שתי מדינות נוספות שמתמודדות עם עלייה במספר הנדבקים. על פי הנתונים שאספו באוניברסיטת ג'ונס הופקינס, בקליפורניה מעל 210 חולים מאומתים וכ-6,000 מתים מקורונה. בניסיון לבלום את ההתפשטות ניוסום מחייב גם לעטות מסיכות בציבור.

 

 

מושל קליפורניה מכריז על מצב חירום במדינה, בחודש מרץ האחרון מושל קליפורניה מכריז על מצב חירום במדינה, בחודש מרץ האחרון צילום: איי פי

 

 

10:10 - אוסטרליה: העלייה היומית החדה במספר הנדבקים זה חודשיים

 

אוסטרליה דיווחה על העלייה היומית הגדולה ביותר במספר החולים החדשים בקורונה זה למעלה מחודשיים. ב-24 השעות האחרונות אובחנו במדינה 85 חולים חדשים, 75 מהם במדינת ויקטוריה – העלייה היומית הגדולה ביותר מאז ה-11 באפריל.

 

מצבה של אוסטרליה נחשב טוב יחסית ועד כה דווח על 7,800 חולים מאומתים במדינה ו-104 מתים. אך העלייה האחרונה מעוררת חשש להתפרצות גל שני, שכן בשבועות האחרונים דווח על פחות מ-20 חולים חדשים בכל יום.

 

בדיקת קורונה באוסטרליה בדיקת קורונה באוסטרליה צילום: EPA

 

 

בעקבות זאת, בוויקטוריה – המדינה השנייה המאוכלסת ביותר באוסטרליה – שוקלים להטיל מחדש הגבלות. במקביל, הרחיבו במדינה את הבדיקות. "עלינו לשקול לשנות את החוק כי אנחנו צריכים לעשות כל מה שנחוץ כדי לשנות את המגמה", הכריז ברט סאטון, ראש מערך הבריאות של ויקטוריה.

 

במדינה גם מאפשרים בדיקה של דגימת רוק במקום דרך הגרון והאף. זאת אמנם בדיקה פחות מדויקת, אך הרשויות מקוות שכך יוכלו לשכנע יותר אנשים להיבדק. עם זאת, ראש הממשלה סקוט מוריסון קרא למדינות להמשיך בהקלות על מנת לסייע לכלכלה, שנכנסת למיתון הראשון שלה זה שלושה עשורים.

 

8:30 - מספר הנדבקים בקורונה בעולם - 10,249,460

 

מספר האנשים שנדבקו בקורונה מאז פרוץ המגפה עומד נכון לשעה זו על 10,249,460. עד כה מתו מהמחלה 504,466 בני אדם. ארה"ב היא המדינה שבה נדבקו ומתו הכי הרבה אנשים - 2,637,077 בני אדם נדבקו שם במחלה, 128,437 איבדו את חייהם ו-1,093,456 החלימו.

 

מלבורן, אוסטרליה מלבורן, אוסטרליה צילום: EPA

מקסיקו: ביממה האחרונה אובחנו יותר מ-4,000 נדבקים בקורונה

 

משרד הבריאות במקסיקו מסר כי ביממה האחרונה אובחנו עוד 4,050 נדבקים בנגיף הקורונה. בנוסף, נמסר כי 267 חולי קורונה מתו ביממה האחרונה במדינה. מניין המתים מהנגיף במקסיקו עומד על 26,648 ומספר הנדבקים עומד על 216,852. ממשלת מקסיקו מעריכה שמספר הנדבקים האמיתי גבוה משמעותית ממספר המאומתים. ביממה הקודמת מתו במקסיקו 602 חולי קורונה.

 

ברזיל: ירידה חדה במספר המתים מקורונה ביממה האחרונה

 

הרשויות בברזיל מסרו כי ביממה האחרונה אובחנו 30,476 נדבקים חדשים בנגיף הקורונה. עוד נמסר כי ביממה האחרונה מתו 552 חולי קורונה במדינה הדרום-אמריקנית. מדובר בירידה חדה במספר המתים ביחס למספר מאתמול, אז מתו 1,109 ביממה. מספר המתים הכולל מהנגיף בברזיל עומד על 57,662. מספר הנדבקים הכולל כבר עומד על מיליון ו-344 אלף בני אדם.

x