$
תעשייה ופיננסים

שנה וחצי אחרי שקורקע: מחר יחלו טיסות הניסוי על בואינג 737 מקס

לאחר שתי התרסקויות קטלניות שגבו את חייהם של 346 בני אדם, יחלו מחר טייסי הניסוי של מינהל התעופה הפדרלי בארה"ב בסדרת תרחישים שיבדקו תמרוני טיסה מאתגרים וכן את תוכנת מניעת ההזדקרות שכשלה בשתי ההתרסקויות

שירות כלכליסט 12:2828.06.20

טייסים וחברי צוותי ניסוי מבואינג וממינהל התעופה הפדרלי בארה"ב אמורים להתחיל מחר בסדרת ניסויים בת שלושה ימים למטוס ה-737 מקס. 

 

המבדקים מהווים רגע מכריע עבור חברת התעופה שמתמודדת עם המשבר החמור בתולדותיה. מטוסי ה-737 מקס של החברה, שהיו גם הנמכרים ביותר שלה, קורקעו במרץ 2019 לאחר שתי התרסקויות קטלניות בהן נהרגו 346 בני אדם באתיופיה ואינדונזיה. ההתרסקויות הביאו גם להגשת תביעות נגד החברה, ולפתיחת חקירות של הקונגרס ומשרד המשפטים האמריקאים.

 

 

 

 

בואינג 737 מקס בואינג 737 מקס צילום: Boeing

 

לאחר תדרוך קדם-טיסה שיימשך מספר שעות יעלה צוות הניסוי אל סיפון מטוס 737 מקס 7 בבואינג פילד שליד סיאטל. הצוות יריץ מספר תרחישי טיסה מתוכננים שכוללים בין היתר תמרוני טיסה מאתגרים, וזאת לאורך מסלול שעובר מעל וושינגטון. תוכנית המבדקים שתימשך שלושה ימים תכלול גם נחיתות טאץ' אנד גו, בהן המטוס נוגע עם הגלגלים במסלול הנחיתה ושוב נוסק, וכן מסלול טיסה מעל קו חוף האוקיינוס הפסיפי.

 

הטייסים צפויים גם להפעיל את תוכנת מניעת ההזדקרות המכונה MCAS אשר כשלה בשתי ההתרסקויות, וכן לנסות את המטוס בתנאי הזדקרות, כך על פי המקורות. חומרת המבדקים עולה על טיסות הניסוי שביצעה בואינג בעבר, אשר ארכו מספר שעות במהלך יום אחד בלבד. המבדקים הנוכחיים אמורים להבטיח שההגנות החדשות שהוספו למערכת ה-MCAS חזקות דיין כדי למנוע הישנות התרחיש עמו נאלצו הטייסים להתמודד בשתי ההתרסקויות, אז הם לא הצליחו לבטל את פעולת ה-MCAS ונאבקו בשורת אותות אזהרה שהסיחו את דעתם והקשו עליהם לפעול בריכוז ובקור רוח.

x