קורונה

האיחוד האירופי יפתח ב-1 ביולי את גבולותיו לתיירים - ישראל בחוץ

לפי הניו יורק טיימס, באיחוד האירופי גיבשו רשימה של מדינות שתיירים מהן יורשו להיכנס ל-27 מדינות האיחוד החל מה-1 ביולי ורשימה של מדינות - בהן ישראל, רוסיה וארה"ב - שתיירים מהן לא יורשו להיכנס משום שלא השתלטו עדיין על המגפה. הרשימה תתעדכן אחת לשבועיים בהתאם לרמת התחלואה

שירות כלכליסט 15:3527.06.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

האיחוד האירופי מתכונן למנוע כניסה למבקרים מישראל, ארה"ב, רוסיה ועשרות מדינות אחרות, הנחשבות בעלות סיכון גבוה מדי, כי לא השתלטו עדיין על התפרצות מגיפת הקורונה, כך דיווח הניו יורק טיימס.

 

האיחוד האירופי מתכוון לפתוח את הגבולות מחדש ב-1 ביולי, אז יורשו להיכנס מבקרים ממדינות שמספר החולים החדשים בהן נמוך יחסית. הרשימה הזו כוללת גם את סין, אך רק אם המדינה תאפשר כניסה של מבקרים מאירופה.

 

רשימת המדינות הבטוחות הורכבה על ידי בכירי האיחוד האירופי לאחר מו"מ מתמשך בנוגע לאופן שבו אפשר לפתוח מחדש את הגבולות של 27 המדינות החברות למסחר ולתיירות לאחר חודשים של סגר.

 

האיחוד האירופי האיחוד האירופי צילום: איי אף פי

 

 

הרשימה זכתה כבר להסכמה עקרונית של מרבית השגרירים של האיחוד, ואינה מחייבת הסכמה פה אחד. בכל זאת, הרשימה צריכה לעלות לאישור סופי בכל מדינה לפני שתיכנס לתוקף ביום רביעי הקרוב.

 

הוספתה של ארה"ב, הנחשבת למקור חשוב לתיירים לאירופה, לרשימת המדינות שאינן מורשות להיכנס מייצגת ביקורת לאופן שבו התמודד ממשל טראמפ עם המגפה. ארה"ב עצמה אסרה על כניסת מבקרים אירופים לשטחה כבר במרץ, ועדיין לא הקלה את ההגבלות הללו.

 

 

טראמפ. תיירים מארה"ב לא יורשו להיכנס למדינות האיחוד האירופי טראמפ. תיירים מארה"ב לא יורשו להיכנס למדינות האיחוד האירופי צילום: רויטרס

 

 

המדינות שנכנסו לרשימה הטובה, כוללות את קנדה, ניו זילנד, אוסטרליה ויפן. הן נשפטו על פי שורה של קריטריונים מדעיים, שכוללים את שיעור ההדבקות ומהימנות הדיווחים. הרשימה תעודכן כל שבועיים, כך שגם מדינות כמו ישראל יוכלו להתווסף בהמשך, תלוי כמובן במצב התחלואה.

 

הרכבת הרשימה של המדינות שהמבקרים מהן יכולים להיכנס לאיחוד האירופי היא חלק מהמאמצים לפתוח לגמרי את הגבולות הפנימיים בין המדינות החברות באיחוד. תנועה חופשית היא אחת מהעקרונות הבסיסיים של האיחוד האירופי, ששובש בשל הקורונה.

 

הרשימה לא מחייבת, אך יש סנקציות

 

הרשימות אינן מחייבות מבחינה חוקית, אך המדינות שכן יסכימו לקבל מבקרים ממדינות אסורות מסתכנות בהגבלת הכניסה של התושבים שלהן לשאר מדינות האיחוד. כך למשל, יוון, שהתיירות מייצגת 20% מהכלכלה שלה, התעלמה עד כה מהמלצות האיחוד ואפשרה כניסת מבקרים, אף שדרשה בידוד והגבירה את הבדיקות.

 

רשימת המדינות מהן תותר כניסה לאיחוד האירופי (הרשימה תעודכן כל שבועיים): אלג'ריה, אוסטרליה, קנדה, גיאורגיה, יפן, מונטנגרו, מרוקו, ניו זילנד, רואנדה, סרביה, דרום קוריאה, תאילנד, טוניסה, אורווגאי, אנדורה, סן מרינו, מרוקו והוותיקן. סין תצורף אם תרשה כניסה למבקרים אירופים.  

x