$
תעשייה ופיננסים

פשרת ענק בפרשת ראונדאפ: באייר תשלם 10.5 מיליארד דולר לעשרות אלפי תובעים

על פי דיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", החברה הגיעה לפשרה עם כמעט 100 אלף תובעים שטענו כי קוטל העשבים ראונדאפ גרם להם לסרטן. ההסדר ישים קץ לפרשה הממושכת שפגעה קשות במניית באייר מאז רכשה את יצרנית חומר הריסוס מונסנטו ב-2018 תמורת 63 מיליארד דולר

שירות כלכליסט 21:3224.06.20

באייר הגיעה להסכם פשרה באלפי התביעות בפרשת קוטל העשבים ראונדאפ (Roundup) – החברה תשלם 10.5 מיליארד דולר פיצוי לעשרות אלפי התובעים בפרשה, שטענו כי המוצר גרם להם לסרטן. הוול סטריט ג'ורנל שדיווח על ההסכם ציין שהודעה רשמית בעניין צפויה בהמשך היום.

 

ההסדר יסיים את הפרשה הממושכת שפגעה קשות במניית ענקית הכימיקלים והפירמה הגרמנית מאז שרכשה את חברת מונסנטו האמריקאית, יצרנית הראונדאפ – עסקה שהושלמה ביוני 2018.  

קוטל העשבים ראונדאפ של מונסנטו קוטל העשבים ראונדאפ של מונסנטו צילום: רויטרס

 

התובעים טוענים שהראונדאפ גרם להם לסרטן מסוג לימפומה שאינההודג'קין, ושמונסנטו הפעילה לחץ במשך עשורים על מדענים ורגולטורים לקבור ראיות להיותו מחולל סרטן. בפרשה הוגשו מעל 13 אלף תביעות על ידי 95 אלף תובעים. 

 

הפגנה נגד מונסנטו הפגנה נגד מונסנטו צילום: אי פי איי

 

באייר השלימה את רכישת מונסנטו ביוני 2018 בעסקת ענק שכללה תמורה בסכום של 63 מיליארד דולר.

 

לפי ההסכם, באייר תשלם לתובעים 9.5 מיליארד דולר ותפריש סכום נוסף של 1.1 מיליארד דולר להקמת פאנל מיוחד שיוקדש לבדיקה וטיפול בתביעות עתידיות.

 

ההסדר בפרשה הושג לאחר מו"מ ממושך עם עורכי הדין של התובעים, שכלל לא מעט רגעי משבר. בשוק ציפו ואף לחצו על באייר להגיע להסדר כדי שתוכל לשים את הפרשה מאחוריה ולצאת לדרך חדשה.

 

לאחר ששלוש תביעות שכבר הושלמו בשנה האחרונה הסתיימו בהפסד של באייר, ההערכות בשוק היו שהסדר שיכלול תשלום בסביבה של 10 מיליארד דולר ייחשב לעסקה טובה עבור באייר.

x