$
קורונה

בית משפט בברזיל הורה לנשיא בולסונארו לעטות מסיכה: "מתנהג באופן גס רוח"

הנשיא הפופוליסט של ברזיל, שזלזל בקורונה וכינה אותה "צינון קל", נתפס כמה פעמים ללא מסיכה. לדברי השופט, "בולסונארו חייב לנקוט את כל הצעדים כדי למנוע את התפשטות המגיפה"

שירות כלכליסט 18:2123.06.20

שופט בברזיל הורה לנשיא המדינה ז'איר בולסונארו לעטות מסיכה באזורים ציבוריים בבירה ברזיליה ובמחוזות הסמוכים. 

 

במרץ, עם התפרצות הקורונה, זלזל בולסונארו, כמו עמיתו לזרם הפופוליסטי דונלד טראמפ, במגיפה, ואמר כי מדובר ב"צינון קל".  כמו כן הוא הופיע בציבור פעמים רבות ללא מסיכה.

 

באחד המצעדים שערכו תומכיו, צולם בולסונארו משתעל ללא כיסוי פיו, ובמקרה אחר הוא התעטש לתוך ידו, ואחר כך לחץ את ידה של תומכת מבוגרת שלו.

 

היום קבע שופט פדרלי כי אם הנשיא - או בכירים אחרים בשירות המדינה - לא יצייתו לתקנה המחייבת עטיית מסיכה בציבור, הוא ייקנס בסכום של 2,000 ריאל (387 דולר).

 

ז'איר בולסונארו ז'איר בולסונארו צילום: רויטרס

 

השופט כינה את התנהגותו של בולסונארו "גסת רוח, במקרה הטוב". לדבריו, "הנשיא חייב לנקוט את כל הצעדים כדי למנוע את התפשטות המגיפה, כולל הגנה על עצמו ועל הסובבים אותו; זאת, למרות שאין קונצנזוס בקרב הקהילה המדעית בנוגע להפצת הנגיף על ידי אנשים א-סימפטומיים".

 

עוד כתב השופט: "חיפוש קצר בגוגל מעלה כמה תמונות של בולסונארו כאשר הוא מסתובב בברזיליה ללא מסיכה, וחושף אחרים לסכנת הידבקות".

   

מספר הנדבקים בברזיל הוא השני בגובהו בעולם, אחרי ארה"ב - 1.1 מיליון. מספר המתים עומד על 51.4 אלף.

 

למרות שהמגיפה עדיין משתתוללת במדינה, בולסונארו קרא אתמול להקלה בהגבלות המוטלות על הציבור, ולפתיחה מחדש של חנויות ועסקים אחרים. הוא ציין כי ייתכן הצעדים שננקטו במדינה היו חמורים מדי.

x