משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

גל חום יוצא דופן בסיביר עשוי להפוך את 2020 לשנה החמה בהיסטוריה

בימים האחרונים נרשמים גם באזורים הצפוניים ביותר של החבל, שנחשב לאחד הקרים בעולם, שיאי חום יוצאי דופן של עד 30 מעלות. החורף האחרון בסיביר היה החם ביותר ב-130 השנים האחרונות

עומר כביר 16:2921.06.20

בשעה שגל חום יוצא דופן בקיצוניותו שוטף בימים אלו את סיביר, מדענים מעריכים שהוא יתרום להפיכת 2020 לשנה החמה בהיסטוריה למרות הירידה הזמנית בפליטות גזי חממה בעקבות סגרי הקורונה.

 

 

חבל סיביר נחשב לאחד האזורים הקרים, עד כדי כך ששמו של המקום נקשר עם ביטויים שמתארים קור. ואולם, בימים האחרונים נרשמים גם באזורים הצפוניים ביותר של החבל שיאי חום יוצאי דופן. כך, למשל, בעיירה ניז'אניה פיושה, שנמצאת על גבול האזור הארקטי, נמדדו ב-9 ביוני 30 מעלות. בחטנגה, שהטמפרטורה הרגילה בשעות היום בתקופה זו של השנה היא לרוב 0 מעלות, נמדד ב-22 במאי שיא של 25 מעלות. השיא הקודם עמד על 12 מעלות. 

גל חום קיצוני בסיביר גל חום קיצוני בסיביר צילום: שאטרסטוק

 

לפני נתונים של שירות שינוי האקלים קופרניקוס במאי הטמפרטורה בסיביר היתה גבוהה ב-10 מעלות מהממוצע – לדברי מדענים ללא שינוי האקלים שנגרם כתוצאה מפעילות בני האדם מדובר באירוע של פעם ב-100 אלף שנה.

 

החורף בסיביר היה החם ביותר מאז החלו המדידות לפני 130 שנה, עם טמפרטורה ממוצעת גבוהה ב-6 מעלות לעומת הממוצע העונתי. וגם רוסיה כולה רשמה שיאי טמפרטורה ב-2020, כאשר הממוצע במאי היה גבוה ב-5.3 מעלות לעומת הממוצע של 1980-1951 וב-1.9 מעלות לעומת השיא הקודם.

 

"אין ספק שמדובר בסימן מדאיג", אמרה לגארדיאן מדענית האקלים ד"ר פרייה פמבורג מקופרניקוס. "אבל לא רק מאי היה חם מהרגיל בסיביר. לכל אורך החורף והאביב היו תקופות חוזרות של טמפרטורה גבוהה מהממוצע. למרות שכוכת הלכת כולו מתחמם, זה לא מתרחש בצורה שווה. מערב סיביר בולט כאזור שמראה מגמת התחממות גדולה יותר, אז במידה מסוימת טמפרטורות חריגות אינן בלתי-צפויות. מה שיוצא דופן הוא המשך של האנומליות החמות האלו".

 

בינתיים, בארה"ב נערכים לקיץ לוהט במיוחד, עם טמפרטורות גבוהות מרגיל במרבית המדינה עד ספטמבר. לדברי מדענים ב-NOAA, מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי, הטמפרטורות לאורך יולי, אוגוסט וספטמבר יהיו גבוהות מהממוצע, במיוחד במערב ובצפון-מזרח המדינה. המשמעות היא שהבצורת, שמורגשת בכרבע מהמדינה, תימשך.

x