שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
קורונה

טראמפ בעצרת ראשונה מתחילת המגפה: "ביקשתי להפחית את הבדיקות"

שעות אחרי שנודע כי 6 מאנשי הקמפיין שלו שעזרו לארגן את העצרת באוקלהומה נדבקו בקורונה, שיבח הנשיא את האלפים שבאו לחגוג איתו שם למרות הנגיף: "אתם גיבורים". הוא הצהיר שביקש להפחית את הבדיקות "כדי לא לגלות עוד חולים", הבית הלבן: "הוא התבדח". על מפגינים נגד גזענות אמר: "אספסוף שמנסה להשחית את ההיסטוריה שלנו"

ynet 08:3321.06.20

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שיבח הלילה (א') את תומכיו – "הגיבורים" לדבריו – שלמרות המגפה הגיעו לעצרת הבחירות הראשונה שלו זה 110 ימים. "אתם לוחמים. הרוב הדומם חזק מאי פעם", אמר הנשיא לאלפים שהתכנסו הלילה באולם בטולסה שבאוקלהומה. בעצרת הוא תקף את המפגינים נגד הגזענות והאלימות המשטרתית, וגם את יריביו הדמוקרטים.

 

מאות מתומכי הנשיא המתינו בתור בכניסה לאולם שעות לפני העצרת, הראשונה שערך מתחילת משבר הקורונה. העצרת התקיימה באולם סגור שבו 19,000 מושבים. בקמפיין של טראמפ אמרו בימים האחרונים שהביקוש לכרטיסים אדיר וכי הם צופים שכ-100,000 איש יגיעו לתמוך בנשיא מחוץ לאולם, אבל הקהל שהגיע לבסוף היה קטן בהרבה מהצפוי, וכיסאות רבים נותרו ריקים.

 

 

הפגנה נגד טראמפ בטולסה הפגנה נגד טראמפ בטולסה צילום: רויטרס

 

בנאומו באירוע האשים טראמפ את המפגינים נגד גזענות וטען שהם מנעו מתומכיו למלא את האולם. "היו כמה אנשים רעים מאוד בחוץ, הם עשו דברים רעים", אמר הנשיא. הוא כינה את המפגינים בריונים ולעג לסיקור המחאה בתקשורת. "אמריקנים צפו ברדיקלים מהשמאל שורפים בניינים, בוזזים עסקים, הורסים רכוש פרטי, פוצעים מאות שוטרים, פוצעים אלפים רק כדי לשמוע דיווחים, פייק ניוז, שאומרים 'איזו (מחאה) יפה זו הייתה'", אמר הנשיא.

 

טראמפ נמנע הלילה מלהתייחס למתחים הגזעיים ששטפו את ארה"ב בשבועות האחרונים, מאז מותו של העצור השחור ג'ורג' פלויד במהלך מעצר במיניאפוליס. במקום זאת הוא הזהיר כי הדמוקרטים מבקשים למחוק את המורשת האמריקנית. "האספסוף הסהרורי מהשמאל מנסה להשחית את ההיסטוריה שלנו, לחלל את המונומנטים היפים שלנו, להרוס את הפסלים שלנו, להעניש, לבטל ולרדוף את כל מי שלא מסכים לדרישתם לשליטה מוחלטת", הוא אמר.

 

דונלד טראמפ אתמול בטולסה אוקלהומה דונלד טראמפ אתמול בטולסה אוקלהומה צילום: אי פי איי

 

הנשיא האמריקני אמר גם שיש צורך לחוקק חוק נגד ביזוי הדגל האמריקני. "שמענו על הקיצונים מהשמאל בפורטלנד, אורגון, שעקרו פסל של ג'ורג' וושינגטון, עטפו אותו בדגל ארה"ב והציתו את הדגל. דמוקרטים!", אמר הנשיא. הוא הוסיף: "אנחנו צריכים לחוקק חוק שלפיו אם אתה שורף את הדגל האמריקני, אתה הולך לכלא לשנה".

 

 

משתתפי העצרת תומכי טראמפ. טולסה היא מעוז ידוע של טראמפ משתתפי העצרת תומכי טראמפ. טולסה היא מעוז ידוע של טראמפ צילום: אי פי איי

 

בעצרת התייחס טראמפ ל"נגיף הסיני", כפי שהוא מכנה את נגיף הקורונה, וטען שניצח את המגפה שהרגה עד כה כ-120,000 אמריקנים. "עשיתי עם זה עבודה פנומנלית!", הוא התעקש. טראמפ אמר את הדברים שעות אחדות אחרי שנודע כי שישה עובדים בקמפיין הבחירות שלו שעזרו לארגן את העצרת באוקלהומה נדבקו בנגיף, גילוי שלא מנע ממנו לערוך את העצרת. טראמפ אמר שהמגבלות שהטיל על תיירים מסין ומאירופה לפני חודשים אחדים סייעו להציל את חייהם של מאות אלפים. לדבריו, התקשורת לא נתנה לו קרדיט על כך.

 

טראמפ אמר כי הורה להאט את קצב בדיקות הקורונה והוסיף שמדובר ב"חרב פיפיות" שהובילה לגילוי של מקרים נוספים. לדבריו, ארה"ב ערכה 25 מיליון בדיקות, הרבה יותר ממדינות אחרות. "כשאתה עושה בדיקות בהיקף כזה, אתה תמצא מקרים נוספים. אז אמרתי לאנשיי, בבקשה הפחיתו את הבדיקות", הוא אמר. גורם בבית הלבן טען כי טראמפ רק התבדח בנוגע להפחתת הבדיקות. "ברור שהוא צחק. אנחנו מובילים את העולם בבדיקות", אמר הגורם.

 

ביידן מגיב על דברי טראמפ בעצרת: "להאיץ את הבדיקות"

 

המועמד הדמוקרטי לנשיאות ארצות הברית, סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן הגיב על דברי טראמפ שהורה להאט את קצב בדיקות הקורונה ואמר כי "יש להאיץ את הבדיקות". טראמפ הסביר את דבריו ואמר: "כשאתה עושה בדיקות בהיקף כזה, אתה תמצא מקרים נוספים. אז אמרתי לאנשיי, בבקשה הפחיתו את הבדיקות".

 

 

x