$
חברה וסביבה

מחאת הנשים בשווייץ: דורשות יחס שוויוני ויוצאות נגד האלימות כלפיהן

אלפי מפגינות בז'נבה ובערים נוספות במדינה זעקו יחד למשך דקה בשעה 15:24 – הדקה ביום שבה הנשים מתחילות לעבוד למעשה ללא שכר, על פי פער השכר הנוכחי. הן גם קיימו דקת דומיה לזכר נשים שנרצחו ע"י בני זוגן

שירות כלכליסט 12:4315.06.20

נשים בשווייץ פתחו בצעקה רמה ומתוזמנת במהלך הפגנה בדרישה ליחס שוויוני ולמלחמה באלימות כלפיהן מצד גברים. בשנה שעברה צעדו חצי מיליון איש כדי להעלות על נס את המצב הגרוע במדינה בכל הקשור לזכויות נשים. ההפגנות שנערכו השנה במסגרת מה שהמארגנות מכנות "שביתת הנשים" היו קטנות יותר עקב מגבלות נגיף הקורונה. "עבורי זה דבר אמוציונלי. כי אני צועקת בשבילי, אבל גם בשביל אחיותיי ואחיי, אני צועקת עבור כל הילדים שאיבדו אב או אם, ואני צועקת גם בשביל אמי, שהייתה צועקת איתי אם הייתה עוד איתנו", כך אמרה רוקסן אריקו, סטודנטית בת 19 שסיפרה שאמה נרצחה ע"י בן הזוג האלים שלה. 

 

 

 

תושבת נוספת של ז'נבה, רוז-אנג'לה גרמוני, אמרה שלקחה חלק בכל מחאות הנשים מאז 1991. "עכשיו אני יכולה למות בשלווה, הדור הבא נמצא כאן ולוקח פיקוד. אבל במשך זמן מה הייתי מאוד עצובה. חשבתי שאנחנו נלחמות על הרבה דברים, אבל לא סיימנו את העבודה ואף אחד לא בא לעזור לנו", אומרת גרמוני בת ה-70.

 

מחאת הנשים בשווייץ מחאת הנשים בשווייץ צילום: רויטרס

 

תוחלת החיים בשווייץ היא מהגבוהות בעולם, אך היא נשרכת מאחורי כלכלות מפותחות אחרות בכל הקשור לשכר הנשים ולשוויון במקום העבודה. נשים מרוויחות כחמישית פחות מגברים בממוצע, מצב שהוא אמנם טוב מזה ששרר לפני שלושים שנה, אז הן הרוויחו כשליש פחות, אך גרוע מהמצב בשנת 2000, כך על פי מידע ממשלתי.

 

אלפי מפגינות בז'נבה ובערים נוספות במדינה זעקו יחד למשך דקה בשעה 15:24 – הדקה ביום שבה הנשים מתחילות לעבוד למעשה ללא שכר, על פי פער השכר הנוכחי. הן ביצעו גם התערבות מאורגנת (פלאש מוב) וקיימו דקת דומיה לזכר נשים שנרצחו ע"י בני זוגן.

x