$
קורונה

דיווח שוטף

"טיסות מסחריות בין יבשתיות - רק ברבעון הרביעי"

יועץ הבית הלבן נגד ארגון הבריאות העולמי: "גם אנשים שלא פיתחו תסמינים - מדבקים"; בגרמניה - 18 מתים ביממה האחרונה מהקורונה. עוד יום ללא מתים מקורונה בצפון אירלנד; תושבי ווהאן נגד הקונסוליה האמריקאית; הערכות: "מספר חולי הקורונה במצרים יזנק בחודש הקרוב"

כלכליסט ו-ynet 20:4310.06.20

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

20:45 - "טיסות מסחריות בין יבשתיות - רק ברבעון הרביעי"

 

טיסה מסחרית בין יבשתית לא צפויה להיות אופציה עד לחודשי השנה האחרונים – כך מעריך היום ראש ארגון התעופה העולמי אלכסנדר דה ז'וניאק (Alexandre de Juniac) בשיחה עם CNBC. 

 

דה זו'ניאק מוביל את ארגון IATA המייצג 290 חברות תעופה ו-82% מתנועת האוויר הגלובאלית. לדבריו, הענף עבר שלב משמעותי בהתמודדות עם המשבר.

 

"לפני ארבעה שבועות הענף היה בקריסה מוחלטות, עם תחזיות עגומות ופסימיות כמעט מוחלטת לגבי העתיד. החברות לא תכננו כלל לחזור לפעילות תוך כמה שבועות", אמר דה ז'וניאק.

 

ואולם בשבוע-שבועיים האחרונים החלה לחזור האופטימיות הזהירה לתעשייה, בעיקר באירופה ובארה"ב, עם הפתיחה המדורגת של הפעילות הכלכלית בחלק מהמדינות.

 

חברות תעופה מאירופה ומארה"ב מתכננות בימים אלה להרחיב את ההיצע של הטיסות מעבר למה שציפו לפני כמה ימים. בה בעת, מדגיש דה ז'וניאק: "בשביל טיסות בין יבשתיות אתה לדעתי תצטרך לחכות עד לרבעון הרביעי".

 

לפי תחזית IATA שפורסמה אתמול, תעשיית התעופה העולמית צפויה להפסיד 84.3 מיליארד דולר ב-2020 בשל משבר הקורונה – כל יום טיסה יוסיף 230 מיליון דולר לשורת המינוס.

 

ההכנסות השנתיות יפלו ב-50%, מ-838 מיליארד דולר ב-2019 ל-419 מיליארד דולר ב-2020. הדו"ח מציין כי "מבחינה פיננסית, זו תהיה השנה הקשה ביותר בהיסטוריה של התעופה".

  

אלכסנדר דה ז'וניאק אלכסנדר דה ז'וניאק צילום: רויטרס

 

19:00 - אנתוני פאוסי לא מקבל את עמדת ארגון הבריאות העולמי

 

יועץ הבית הלבן לענייני הקורונה ד"ר אנתוני פאוסי דוחה את הטענה שהוצגה אתמול על ידי ארגון הבריאות העולמי, לפיה אנשים שלא פיתחו תסמינים, אף שנדבקו בנגיף, אינם מדביקים בקורונה (למעט במקרים נדירים). פאוסי אמר היום בראיון בתוכנית Good Morning America כי הדברים "אינם מדויקים"

 

"למעשה, העדויות שיש לנו, בין 25% ל-45% מהאנשים שנדבקו בקורונה לא מציגים סימפטומים למחלה, ואנו יודעים מבדיקות אפידימילוגיות שלנו שהם יכולים להעביר את הנגיף למישהו שאינו חולה, אפילו כשהם עצמם ללא סימפטומים", אמר פאוסי בראיון.

 

 

אנתוני פאוסי אנתוני פאוסי צילום: איי פי

 

18:45 - הקונסוליה האמריקאית "לא תתקבל בברכה בווהאן"

 

סינים רבים בעיר ווהאן, שבה החלה מגיפת הקורונה, לא ממש שמחים לקבל מחדש את הפעילות הדיפלומטית האמריקאית בעיר. מחלקת המדינה האמריקאית הודיעה הבוקר כי תפתח מחדש את הפעילות הקונסולית ב-22 ביוני – ההודעה גררה במהירות תגובה ברשתות החברתיות, ורבים ראו בפתיחת "הנציגות של טראמפ" מעשה מביש עבור סין.

 

"אל תביאו את נגיף טראמפ לסין", קרא אחת המשתמשים הפופולריים ברשת המיקרובלוגינג Weibo – תגובה שזכתה למעל 7,000 לייקים. מאז מסיבת העיתונאים שבה כינה הנשיא האמריקאי את נגיף הקורונה "הנגיף הסיני", החלו בסין לכנות את הקוביד-19 'וירוס טראמפ', כינוי שחזר על עצמו בחלק גדול מהתגובות היום להודעה על פתיחת הנציגות.

 

 

רכבת תחתית בווהאן רכבת תחתית בווהאן צילום: רויטרס

 

18:00 -  צפי לזינוק במספר החולים במצרים

 

גורם רפואי בכיר במצרים הזהיר היום שמספר המקרים היומיים צפוי לזנק במהלך החודש הנוכחי. חוסאם חוסני, ראש המועצה לענייני קורונה במשרד הבריאות המצרי, אמר היום שתושבי המדינה לא מקפידים על מגבלות הריחוק ועל אמצעי המניעה האחרים שפרסמה הממשלה.

"ההקפדה על הריחוק היא חשובה יותר מהסגר. ללא קשר לקיומו של סגר, אנשים חייבים לשמור על ההוראות של התנהלות בחברה. חוסני ציין כי מספר החולים המאובחנים עלול להגיע החודש ל-2,000 ואולי אף יותר, אך לקראת חודש יולי צפויה ירידה. עד כה מתו מהקורונה במצרים 1,200 בני אדם, ו-35 אלף איש אובחנו כחולים.

 

 

מתגוננים מקורונה בקהיר מתגוננים מקורונה בקהיר צילום: רויטרס

 

עוד יום ללא מתים מקורונה בצפון אירלנד

 

המשך החדשות המעודדות מצפון אירלנד – שמדווחת עם יום רביעי ברציפות ללא מקרי מוות מנגיף הקורונה.  

 

17:00 -  "אולימפיאדת 2021 לא תהיה מפוארת"

 

ראש הוועדה של משחקי טוקיו 2020 טושירו מוטו (Toshiro Muto) אמר היום שהמשחקים האולימפיים שנדחו לקיץ 2021 "לא ינוהלו באופן המפואר המקובל", אלא בדרך פשוטה יותר. המשחקים אמורים היו להיפתח בעוד כחודש אך בשל מגיפת הקורונה החליט הוועד האולימפי בחודש מרץ על דחייתם. לאחר פגישת הוועדה המארגנת של המשחקים אמר מוטו כי עד כה הוצעו 200 תחומים שבהם ניתן לפשט את המשחקים, אך בשלב מוקדם זה עדיין אין לוועדה החלטות קונקרטיות בעניין.

 

16:45 - מספר הנדבקים בארה"ב - קרוב ל-2 מיליון

 

מספר הנדבקים המאומתים בקורונה בעולם עומד על 7.26 מיליון, ומספר המתים - על כ-411 אלף. בארה"ב, מספר המקרים המאומתים מסתכם ב-1.96 מיליון, 112 אלף אמריקאים מתו עד כה במגיפה.

 

11:00 - החברה האם של זארה ספגה הפסד של כ-410 מיליון יורו

 

אינדיטקס, חברת האופנה הגדולה בעולם שמחזיקה במותג זארה, פרסמה היום את דו"חותיה לחודשים פברואר עד אפריל, וציינה כי נפגעה מהתפרצות הקורונה כולל הפסד של 409 מיליון יורו. זאת לעומת רווח נקי של 734 מיליון יורו אשתקד. המכירות נפלו ב-3.3 מיליאד יורו לכמעט 6 מיליארד יורו, על אף זינוק של 50% במכירות אונליין ברבעון הראשון, ושל 95%  באפריל.

 

 

8:30 - הקורונה בגרמניה: 18 מתים ביממה האחרונה

 

הרשויות בגרמניה דיווחו על 18 בני אדם שמתו כתוצאה מנגיף הקורונה ביממה האחרונה, לעומת 16 בני אדם ביממה הקודמת. כעת מספר המתים הכללי במדינה עומד על 8,729 בני אדם. 318 חולים חדשים נרשמו במדינה במהלך היממה החולפת, 66 חולים יותר מהיממה הקודמת. בכך מספר החולים הכללי במדינה עומד על 184,193.

 

8:00 - בריטניה: ג'ונסון יודיע על הקלות נוספות שייכנסו לתוקף בשבוע הבא

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון יודיע היום אילו מגזרים במשק יורשו לחדש את פעילותם ב-15 ביוני במסגרת ההקלות על הסגר. העסקים שיורשו לחזור לפעילות כוללים גני חיות ומתחמי דרייב-אין באנגליה.

 

בוריס ג'ונסון בוריס ג'ונסון צילום: רויטרס

 

7:30 - פרו: יותר מ-200,000 איש נדבקו בקורונה

 

משרד הבריאות בפרו מסר כי מניין הנדבקים בקורונה במדינה חצה את רף ה-200,000 ומניין המתים מהנגיף עומד על 5,738 בני אדם. דובר המשרד מסר כי סך הכול אובחנו 203,736 נדבקים מאז המקרה הראשון ב-6 במרץ. מספר הנדבקים בפרו הוא השני בגובהו באמריקה הלטינית, אחרי ברזיל, והשמיני בעולם.

x