שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פייננשל טיימס
גג עמוד פייננשל טיימס חדש לבן

דו"ח התעסוקה בארה"ב מסתיר כשל חישובי ואיום על התמריצים

בניגוד לתחזיות קודרות שצפו אובדן של 8 מיליון משרות במאי, המשק האמריקאי הוסיף במפתיע 2.5 מיליון משרות. המוקשים: טעות חישובית שנמצאת כעת בבדיקה, אמריקאים שהתייאשו מחיפוש משרות והחשש לנסיגה מתוכניות סיוע פדרליות

ג'יימס פוליטי, פייננשל טיימס 22:0906.06.20

דו"ח המשרות החודשי המתפרסם בארה"ב טומן בחובו לעתים הפתעות גדולות, אבל הדו"ח שפורסם ביום שישי האחרון היה מפתיע מעבר לכל דמיון ותפס כמעט את כולם לא מוכנים.

 

 

מכלכלני וול סטריט ועד לגורמים בכירים בממשל טראמפ וקובעי המדיניות בבנק הפדרלי המרכזי, הסברה הרווחת היתה כי שוק התעסוקה האמריקאי איבד משרות נוספות בחודש שעבר, כ־8 מיליון ליתר דיוק.

 

במציאות, מעסיקים החזירו למעגל העבודה קומץ מהעובדים שהוצאו לחל"ת והחיו 2.5 מיליון משרות, מה שמעלה תהיות כיצד התחזיות היו כה שגויות והאם הלכה למעשה מתרחשת התאוששות כלכלית בת־קיימא.

 

נתונים שבועיים שליליים

 

הנתונים המעודדים החיו את התקווה כי ארה"ב עשויה לחוות התאוששות מהירה ואף חזקה מהצפוי ממגפת הקורונה, כאשר עיקר המכה התרחשה כבר באפריל, ולא מאוחר יותר באביב. בה בעת, אין להסיק מכך כי הכלכלה יצאה מכלל סכנה.

 

"נפלנו כאן עמוק והתחלנו לפלס דרך חזרה", אמר ארון סוז'ורנר, כלכלן תעסוקה ומרצה בפקולטה לניהול באוניברסיטת מינסוטה. "הישורת הראשונה היא קלה יחסית, החלק האמצעי מסתבך, והישורת האחרונה עדיין לא נראית באופק".

 

התאוששות בהובלת עובדים לבנים וענף האירוח התאוששות בהובלת עובדים לבנים וענף האירוח

 

העלייה בהיקף המשרות בחודש שעבר התפרסה על פני מגוון תעשיות, זאת לאחר שכמה מדינות בארה"ב התחילו להסיר את המגבלות שהשיתו על הפעילות הכלכלית. ענף הפנאי והאירוח, כולל מסעדות, החזיר 1.2 מיליון משרות אחרי שאיבד כמעט 8 מיליון מאז פרוץ המשבר, בעוד קמעונאים החזירו 377 אלף משרות מתוך למעלה מ־2.3 מיליון שאבדו מוקדם יותר השנה. אך המשרות שהושבו הן עדיין רק קומץ מ־22 מיליון משרות שאבדו בחודשים האחרונים, ושיעור האבטלה בארה"ב, העומד עתה על 13.3% לעומת 14.7% באפריל, הוא עדיין גבוה משמעותית משיא של 10% שנרשם בעקבות המשבר הפיננסי של 2009.

 

"מדינות נוספות יסירו את הסגר בשבועות הקרובים, במיוחד המאוכלסות מאוד בצפון־מזרח, כך שהתעסוקה תמשיך להתאושש ביוני ומעבר לכך, אף שאנחנו עדיין סבורים כי יחלוף זמן רב לפני ששוק התעסוקה יתקרב לרמות שקדמו לפרוץ המגפה", כך לפי ניתוח של קפיטל אקונומיקס.

 

אחת הסיבות לכך שכלכלנים וגורמים רשמיים הופתעו מדו"ח התעסוקה של מאי, היתה הנתונים השבועיים שפורסמו במהלך החודש והצביעו על עלייה תלולה בהיקף הגשת הבקשות לדמי אבטלה. לפי סוז'ורנר, בקשות האבטלה הראו רק את הרכיב השלילי של שוק התעסוקה, המתועד בזמן אמת על ידי הממשל תוך כדי תהליך עיבוד בקשות האבטלה, בעוד שנתוני התעסוקה אינם זמינים בתדירות כה גבוהה. "לא קיימת נראות מערכתית טובה בכל הנוגע לצד החיובי", הסביר.

 

בה בעת, קיימים מספר עיוותים בנתונים המראים כי יש לנקוט זהירות. משרד התעסוקה דיווח כי שיעור האבטלה היה מגיע לרמה גבוהה ב־3 נקודות האחוז מכפי שדווח, לולא "שגיאה חישובית" שכתוצאה ממנה צוין כי אנשים הם מועסקים אך נעדרים מעבודתם, ולא כי פוטרו באופן זמני.

 

המשרד מסר כי לשכת נתוני התעסוקה והלשכה לסטטיסטיקה "בודקות מדוע ממשיכה השגיאה החישובית הזו להתרחש ונוקטות מהלכים נוספים על מנת לטפל בסוגיה".

 

בנוסף, נרשמה גם יציאה מדאיגה משוק העבודה, לאחר שאמריקאים איבדו תקווה כי יוכלו למצוא משרה בתקופת המגפה. שיבושים בתהליך איסוף הנתונים הביאו לכך כי שיעור קטן יותר של עסקים ומשקי בית השיבו לסקרי הממשל לעומת התקופה שקדמה להתפרצות הנגיף.

 

"הבעיות הזמניות בשוק התעסוקה עמוקות מאוד וגם אם אנשים שפוטרו באופן זמני יחזרו לעבודה מהר מאוד, ארה"ב עדיין תחווה רמות אבטלה של תקופת שפל למשך זמן רב", כך לפי ניתוח של ג'ייסון פורמן ממכון פיטרסון לכלכלה בינלאומית ועמיתו ווילסון פאוול מפקולטת הרווארד קנדי.

 

סופיה קורופצ'יץ, בכירה במודי'ס אנליטיקס, ציינה כי "התעסוקה תשתפר במהלך הרבעון השלישי ולאחריו יושבו כשליש מהמשרות האבודות. שיעור האבטלה בסוף השנה יעמוד על כ־10%. התאוששות מלאה תירשם לכל המוקדם כאשר חיסון יהיה זמין באופן נרחב, במחצית השנייה של 2021".

 

"זה לא הזמן לסיבוב ניצחון"

 

הצפי החיובי עבור שוק התעסוקה עשוי להיפגע כתוצאה מסיכונים אחרים שנמצאים באופק, כמו האפשרות לגל חדש של הדבקה והפגיעה הכלכלית כתוצאה מהמחאות ההמוניות נגד גזענות ואלימות משטרתית שפשטו בערים רבות בארה"ב. בנוסף, קיימת מידה רבה של חוסר ודאות בשאלה האם עסקים קטנים ימשיכו לשמר עובדים גם לאחר שיוציאו את כספי ההלוואות והמענקים שקיבלו מהממשל במסגרת חבילת תמריצים בהיקף כולל של 3 טריליון דולר שגובשה מאז פרץ המשבר.

 

צ'אק שומר, מנהיג הדמוקרטים בסנאט, אמר כי הוא מודאג מכך שהנתונים הטובים מהצפוי יגרמו לרפובליקנים לסרב להעניק תמריצים נוספים.

 

"עם כמעט 20 מיליון אנשים מובטלים ועלייה בשיעור האבטלה בקרב האפרו־אמריקאים, זה לא הזמן לשקול או לבצע את סיבוב הניצחון", הוא אמר. "על מנת להימנע מהסיכון של שפל גדול נוסף, הרפובליקנים בסנאט צריכים להפסיק לשבת באפס מעשה ולעבוד בשיתוף עם הדמוקרטים על מנת להעביר באופן מיידי חוקים שידאגו לכך שלכל אחד באמריקה יהיו את ההכנסה והביטחון התעסוקתי שהם זקוקים לו, על מנת להאכיל את משפחותיהם ולספק להם קורת גג".

 

 

פייננשל טיימס פייננשל טיימס

 

 

 

 

לכל כתבות "פייננשל טיימס" לחצו כאן
x