$
קורונה

פאוול: הפד ישיק בקרוב תוכנית הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים

יו"ר הבנק המרכזי של ארה"ב הודיעה כי התוכנית להלוואות ארוכות טווח תושק תוך כמה ימים ותיועד לעסקים שנפגעו במהלך המגפה ובהם לא יותר מ-15 אלף עובדים; הוא הביע דאגה מפני גל שני של הקורונה שיפגע עוד יותר בכלכלת ארה"ב

שירות כלכליסט 19:1529.05.20

יו"ר הפדרל ריזרב, ג'רום פאוול, הודיע כי תוך ימים ספורים תצא לדרך תוכנית הבנק להלוואות ארוכות טווח לבתי עסק קטנים ובינוניים - עסקים בהם לא יותר מ-15 אלף עובדים - שנפגעו בעקבות מגפת הקורונה. פאוול הוסיף כי דאגתו נתונה גם לגל שני אפשרי של הנגיף, שעלול להרע אף יותר את מצב הכלכלה האמריקאית.

 

 

 

"אנחנו במרחק של כמה ימים מתוכנית להענקת הלוואות ראשונות ל-Main Street", כך אמר פאוול בוועידה וירטואלית של אוניברסיטת פרינסטון. הוא שוחח עם הכלכלן אלן בליינדר, ששימש כסגן יו"ר הפד בימיו בתקופת נשיאותו של ביל קלינטון. לדבריו, במסגרת התוכנית יוכלו העסקים לקבל הלוואות למשך ארבע שנים בריבית נמוכה. הוא ציין כי העסקים שיזכו להלוואות יוכלו להתעכב במתן התשלומים בשנה הראשונה לתוכנית, אך לבסוף יאלצו להחזיר את ההלוואה. עוד נמסר כי ההלוואות יהיו בסכומים של חצי מיליון דולר ועד 100 מיליון דולר, אך פאוול אמר ש"אני יכול להניח שנגדיל אותן מכל כיוון".

 

פאוול ציין כי במסגרת התוכנית יופעלו שלושה אמצעים שונים ש"נועדו להגיע לחלקים שונים (מבין העסקים). בינתיים, הרבה חברות כאלו יכולות ללוות מהבנקים. אחרות מחכות לאמצעים שנפעיל".

 

מרבית הצעדים בהם נקט הפד עד כה כוונו לשוקי ההון, ובהמשך גם רכש אג"ח של מדינות ורשויות מקומיות בארה"ב כדי סייע להן, וכן אג"ח קונצרניות כדי לסייע לחברות. אלו זכו לביקורת שכן לא כוונו ישירות לכלכלה הריאלית.

 

הוא דחה את הטענות לפיהן הצעדים בהם נקט הפד במהלך המגפה יגבירו בסופו של דבר את אי השוויון בהכנסות. למרות חששותיו לגל שני של הקורונה והשפעותיו על הכלכלה, פאוול אמר כי הוא "ישן טוב יותר מאשר בסוף פברואר וראשית מרץ, בוא נגדיר זאת כך".

 

 

ג'רום פאוול ג'רום פאוול צילום: גטי אימג'ס

 

x