$
קורונה

דיווח שוטף

שבוע ברציפות בצרפת: פחות מ-100 מתים מקורונה ביממה

איטליה: 117 נשאי קורונה מתו ביממה האחרונה, 584 חולים חדשים אובחנו; בריטניה: 412 חולי קורונה מתו ביממה האחרונה"כלכלת צרפת תתכווץ ב-20% ברבעון השני"; רוסיה: יותר מ-8,000 נדבקים חדשים, 160 מתו ביממה האחרונה; הודו: יותר מ-150 אלף נדבקו בקורונה; ברזיל: עוד 1,039 בני אדם מתו מהנגיף

כלכליסט ו-ynet 21:5227.05.20

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

 

20:25 - שבוע ברציפות: פחות מ-100 מתים מקורונה בצרפת ביממה האחרונה

 

משרד הבריאות הצרפתי דיווח כי ביממה האחרונה מתו 66 חולי קורונה. זו היממה השביעית ברציפות שבה מספר מקרי המוות החדשים עומד על פחות מ-100. עד כה אובחנו בצרפת 145,746 חולי קורונה, מתוכם מתו 28,596.

 

פריז בקורונה פריז בקורונה צילום: רויטרס

 

19:14 - איטליה: 117 נשאי קורונה מתו ביממה האחרונה, 584 חולים חדשים אובחנו

 

הרשויות באיטליה הודיעו כי ביממה האחרונה מתו 117 חולי קורונה, עלייה בהשוואה ליממה הקודמת אז מתו 78 בני אדם. גם במספר החולים החדשים חלה עלייה - מאתמול אובחנו עוד 584 נשאים (לעומת 397 ביממה הקודמת). עד כה אובחנו יותר מ-231 אלף בני אדם כחולים בארץ המגף, מתוכם מתו 33,072.

 

18:40 - בריטניה: 412 חולי קורונה מתו ביממה האחרונה

 

הרשויות בבריטניה עדכנו כי ביממה האחרונה מתו 412 חולי קורונה במדינה. מדובר בעלייה משמעותית בהשוואה לנתוני התמותה ביממה הקודמת, אז דווח על 134 קורבנות שהתווספו. עד כה מתו בבריטניה 37,460 בני אדם כתוצאה מקורונה.

 

18:15 - ספרד: המשך הירידה בנתונים, חולה אחד מת ביממה האחרונה

 

הרשויות בספרד עדכנו כי ביממה האחרונה מת חולה קורונה אחד במדינה. מגמת הירידה בנתוני התמותה והתחלואה נמשכת ובשבוע האחרון מתו 39 נשאים. עד כה אובחנו בספרד כ-237 אלף נשאי קורונה, מתוכם מתו 27,118 בני אדם.

 

 

מלצר בברצלונה מלצר בברצלונה צילום: EPA

 

14:50 - קפריסין: נשלם את ההוצאות של תיירים שיחלו בקורונה

 

ממשלת קפריסין הודיעה כי תשלם את הוצאות הלינה, המזון והטיפול הרפואי של תיירים שיאובחנו כחולי קורונה בזמן נופש באי. החולים, אם יהיו כאלה, ובני משפחותיהם יצטרכו לשלם רק על מונית לשדה התעופה ועל הטיסה חזרה.

 

שרי החוץ, התחבורה והתיירות של קפריסין שיגרו לחברות תעופה ולחברות תיירות מכתב שבו הודיעו על הצעד שאמור לעודד תיירים לנפוש במדינה ללא חשש. עוד הודיעו השרים כי 100 מיטות אשפוז הוקצו באופן בלעדי לתיירים, ו-112 יחידות טיפול נמרץ, עם 200 מכונות הנשמה, יישמרו לחולים שמצבם יהיה קשה. כמו כן, 500 חדרי מלון יארחו באופן בלעדי בני משפחה של חולים ואנשי קשר אחרים.

 

השרים ציינו במכתבם כי בקפריסין, שבדקה יותר מ-10 אחוזים מהאכולוסייה שלה, יש את אחד מאחוזי התחלואה הנמוכים באירופה. התיירות מהווה 13 אחוז מהכלכלה הקפריסאית, והממשלה צופה כי תפסיד השנה כ-70 אחוזים מ-2.6 מיליארד האירו שהיו אמורים להיכנס לקופתה מענף התיירות.

 

 

קפריסין קפריסין צילום: שאטרסטוק

 

13:30 - "כלכלת צרפת תתכווץ ב-20% ברבעון השני"

 

לשכת הסטטיסטיקה בצרפת מעריכה כי הסגר וההגבלות שהוטלו במדינה יובילו להתכווצות של 20% בכלכלה ברבעון השני. ברבעון הראשון התכווצה הכלכלה ב-6%. לפי הערכות, לאחר הקלת הסגר, הפעילות הכלכלית נותרה נמוכה ב-21% מהרמות הרגילות.

 

ממשלת צרפת הטילה את הסגר באמצע מרץ והוא נמשך עד תחילת מאי. עם זאת, הצריכה הפרטית השתפרה ולאחר פתיחת החנויות הייתה נמוכה ב-6% מהרמות הרגילות. מוקדם יותר החודש היא הייתה נמוכה ב-33% מימי השגרה. לפי לשכת הסטטיסטיקה, אם הפעילות תתאושש ותחזור עד יולי לרמות שנרשמו לפני המשבר, הכלכלה הצרפתית תתכווץ ב-8% עבור 2020 כולה.

 

בתוך כך, ממשלת צרפת הודיעה כי היא אוסרת על שימוש בתרופה הידרוקסיכלורוקווין  לטיפול בחולי קורונה, זאת לאחר ששני גופים מייעצים הזהירו כי התרופה עלולה לגרום לבעיות רפואיות חמורות. האיסור נכנס לתוקף באופן מיידי. (עוד בנושא - ראו עדכונים קודמים)

 

התרופה, שנועדה במקור לטיפול במלריה, דלקת מפרקים וזאבת, עלתה לכותרות לאחר שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכריז כי הוא צורך אותה באופן קבוע כאמצעי מניעה. תומכים נוספים כוללים את נשיא ברזיל ז'איר בולסנרו, אך מנגד אף ניסוי קליני לא הוביל למסקנה שהשימוש בה יסייע לטפל בקורונה.

 

 

פריז פריז צילום: אם סי טי

 

12:30 - רוסיה: יותר מ-8,000 נדבקים חדשים, 160 מתו ביממה האחרונה

 

רוסיה עדכנה כי מספר חולי הקורונה עלה ביממה האחרונה ב-8,338, ירידה ב-577 חולים לעומת היום הקודם. מפרוץ המגפה נדבקו 370,680 בני אדם. 160 חולים מתו ביממה החולפת, לעומת 174 יום קודם לכן, ובכך עלה מספר המתים הכללי במדינה ל-3,968 בני אדם.

 

 

לוויה של חולה קורונה ברוסיה לוויה של חולה קורונה ברוסיה צילום: AP

 

12:00 - ספרד תעניק הכנסה בסיסית לחלק מהתושבים

 

ממשלת ספרד מתכוונת להשיק תכנית להענקת הכנסה בסיסית לחלק מהתושבים, אולם החשש הוא כי התכנית לא תספיק כדי להפחית את שיעורי האבטלה וחוסר השיוויון הגבוהים במדינה.

 

הממשלה בראשות המפלגה הסוציאליסטית מתכוונת להוציא בסביבות 3 מיליארד יורו (3.29 מיליארד דולר) בכל שנה לסייע לאוכלוסיות החלשות. הבטחת ההכנסה הבסיסית מיועדת ל-850 אלף משקי בית ו-2.5 מיליון תושבים. אוכלוסיית ספרד מונה 46 מיליון אנשים. היוזמה עלתה כבר כהבטחת בחירות, אך יישומה הואץ בשל התפרצות מגיפת הקורונה.

 

לפי התוכנית, משקי הבית יקבלו סיוע פיננסי בהתבסס על רמת ההכנסה שלהם ומספר הילדים. הסכום המינימאלי לאדם בוגר יעמוד על חצי משכר המינימום שעומד על 1,108 יורו בחודש. עם זאת, הפרלמנט עדיין עמל על סיכום הפרטים הסופיים, והתכנית אמורה לעמוד לאישור ביום שלישי הבא.

 

במסיבת עיתונאים שקיים ביום שבת אמר ראש הממשלה פדרו סנצ'ס כי לממשלה יש אחריות לסייע לאנשים שנפגעו בצורה הקשה ביותר מהמשבר. "הממשלה והחברה הספרדית לא מתכוונות להפנות את המבט בזמן שחברינו נעמדים בתור לקבלת מזון, תמונה שלצערי נתקלים בה בחלקים מהמדינה", הכריז.

 

 

חיטוי רכבת בספרד חיטוי רכבת בספרד צילום: אי פי איי

 

 

10:20 - אוסטרליה וניו זילנד מתכננות "בועת תיירות" משותפת

 

אוסטרליה וניו זילנד מתכננות "בועת תיירות" משותפת. שתי המדינות הצליחו לרסן את מגיפת הקורונה בשטחן, ומנהלות מו"מ על הסכם שיאפשר טיסות ביניהן - עוד לפני חזרת ענף התעופה לפעילות רגילה.

 

ראשת ממשלת ניו זילנד,  ג'סינדה ארדרן, אמרה כי ההסכם בין המדינות צפוי להיות מוצג לשתי הממשלות בתחילת יוני.

 

ניו זילנד היתה היעד הפופולרי עבור האוסטרלים ב-2019 - כ-1.5 מיליון ביקרו במדינה.

 

הר קוק בניו זילנד הר קוק בניו זילנד צילום: שאטרסטוק

 

 

10:00 - "הקורונה תוביל לירידה החדה בהיסטוריה בהשקעות באנרגיה"

 

סוכנות האנרגיה הבינלאומית (IEA) מעריכה כי מגיפת הקורונה הובילה לירידה החדה ביותר בהיסטוריה בהשקעות העולמיות באנרגיה, כשההוצאות צפויות לצנוח השנה בכל הסקטורים הגדולים.

 

התחזית לירידה בהשקעות מגיעה לאחר שבתחילת השנה הנוכחית העריכו ב-IEA כי צפויה דווקא צמיחה של 2%, שהייתה אמורה לייצג את העלייה השנתית הגדולה ביותר בהוצאות מזה שש שנים. כעת, התחזית היא לצניחה של 20% בהשקעות לעומת השנה שעברה. כלומר, מדובר בירידה של קרוב ל-400 מיליארד דולר מהשנה שעברה. במקביל, ההערכה היא כי השילוב בין הירידה בביקוש, הירידה במחירים ועלייה בחשבונות הלא משולמים פירושה שההכנסות מאנרגיה המיועדות לממשלות ולתעשייה יפלו השנה ביותר מ-1 טריליון דולר. הנפט אחראי למרבית הירידה, הדגישו בסוכנות. לראשונה, ההוצאה העולמית על נפט נמוכה מההוצאה על חשמל.

 

 

09:40 - הודו: יותר מ-150 אלף נדבקו בקורונה

 

משרד הבריאות ההודי עדכן כי ביממה האחרונה אובחנו 6,387 חולי קורונה חדשים. מאז פרוץ המגפה נדבקו 151,767 בני אדם בנגיף בהודו, מהם 4,337 שמתו. ביממה האחרונה מתו במדינה 170 חולי קורונה. במקביל, 64,426 בני אדם החלימו. מוקדם יותר החודש הודיעה ממשלת הודו על הקלות בסגר שהוטל על המדינה למשך חודשיים, שבמסגרתן נפתחו חנויות ומפעלי תעשייה וחזרה פעילות חלק מהרכבות וטיסות הפנים.

 

 

08:35 - נשיא אל סלוואדור: אני, טראמפ ורוב המנהיגים משתמשים בהידרוקסיכלורוקין

 

נשיא אל סלוואדור, נאיב בוקלה, אמר ש"רוב מנהיגי העולם", ובהם גם הוא עצמו, נוטלים את התרופה נגד מלריה מסוג הידרוקסיכלורוקווין  - אותה תרופה שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר בשבוע שעבר שהוא נוטל כדי להגן על עצמו מפני הקורונה. ארגון הבריאות העולמי אסר לאחרונה על ניסויים בתרופה זו נגד קורונה בשל סכנה אפשרית הגלומה בה.

 

הידרוקסיכלורוקווין הידרוקסיכלורוקווין צילום: GERARD JULIEN

 

ביום ראשון אמר טראמפ כי אינו לוקח את התרופה יותר, אך בוקלה אמר שהוא ומנהיגים אחרים אכן עושים זאת. לדבריו, "אני משתמש בתרופה זו למניעה, הנשיא טראמפ משתמש בה למניעה וכך גם רוב מנהיגי העולם".

 

בתוך כך במקסיקו מתו ביממה החולפת 501 בני אדם מנגיף הקורונה. זהו מספר המתים הגבוה ביותר ביממה אחת במדינה. עד כה מתו במקסיקו 8,134 בני אדם מקורונה, ואובחנו 74,650 חולים ונשאים.

 

השלטונות בסין דיווחו כי ביממה החולפת אובחן רק חולה אחד בנגיף הקורונה במדינה. זאת לעומת שבעה שאובחנו יום קודם לכן. כמו כן אובחנו עוד 28 נשאים של הנגיף, שלא מפגינים תסמיני מחלה. מניין המתים מקורונה בסין עומד על 4,634 בני אדם.

 

בברזיל מתו ביממה החולפת עוד 1,039 בני אדם מנגיף הקורונה. כך מסר משרד הבריאות במדינה. בכך עלה מניין המתים בברזיל ל-24,512. יום קודם לכן מתו 990 בני אדם. כמו כן אובחנו עוד 16,324 חולים ונשאים חדשים. מפרוץ המגפה אובחנו בברזיל 391,22 חולים מאומתים.

x