$
קורונה

משבר הקורונה

יו"ר הפד: שיעור האבטלה בארה"ב יזכיר את תקופת השפל הגדול

ג'רום פאוול מעריך עוד כי הכלכלה האמריקאית תתכווץ ברבעון השני של השנה ב-30% - אך בטווח הרחוק תצליח להימנע מצניחה דומה לזו שנרשמה בשנות ה-30 של המאה הקודמת. לטענתו, האופי של המשבר הנוכחי, בשילוב עם הדינמיות של הכלכלה האמריקאית וחוזקה של המערכת הפיננסית, יסללו את הדרך להתאוששות יציבה

שירות כלכליסט 09:1118.05.20

יו"ר הפדרל רזרב בארה"ב, ג'רום פאוול, מעריך כי הכלכלה האמריקאית תתכווץ ברבעון השני של השנה ב-30% - אך בטווח הרחוק תצליח להימנע מצניחה כלכלית דומה לזו של השפל הגדול. עם זאת, בריאיון ששודר אתמול (א') בתוכנית "60 דקות" הודה נגיד הבנק המרכזי כי שיעורי האבטלה יזכירו את הנתונים שתועדו בשנות ה-30 של המאה הקודמת, אז טיפסו לשיא של 25%. לדבריו, שיעור אבטלה של סביבות 20%-25% "נשמע נכון כשיא".

 

יו"ר הפד ג'רום פאוול יו"ר הפד ג'רום פאוול צילום: איי אף פי

 

עם זאת, פאוול ציין כי האופי של המשבר הנוכחי, בשילוב עם הדינמיות של הכלכלה האמריקאית וחוזקה של המערכת הפיננסית, יסללו את הדרך להתאוששות יציבה. "איני חושב ששפל שני הוא התוצאה הסבירה ביותר. יש כמה הבדלים יסודיים", הדגיש והוסיף כי הצמיחה עשויה לשוב ברבעון השלישי. "אני חושב שיש סיכוי טוב שתהיה צמיחה חיובית ברבעון השלישי, ואני חושב שזו ציפייה הגיונית שתהיה צמיחה במחצית השנייה של השנה", אמר. "אבל איני חושב שנחזור במהירות למקום שבו היינו. לא נחזור לשם עד סוף השנה הנוכחית, זה קרוב לוודאי שלא יקרה".

 

ההבדלים אותם ציין בין התקופה הנוכחית וזו של השפל הגדול כוללים בנק מרכזי אקטביסטי יותר וקונגרס שכבר אישר חבילות חילוץ בגובה של כמעט 3 טריליון דולר, וצפוי לאשר סיבוב נוסף בקרוב. בנוסף, הסיבה להאטה אינה בועה או בעיה בסיסית במערכת, אלא קפאון כלכלי מבחירה בשל המאמצים לבלום את התפשטות הקורונה. אולם, המאמצים הללו גרמו לכך שבחודשיים האחרונים 36.5 מיליון אמריקאים הגישו תביעות לקבלת דמי אבטלה, ושיעור האבטלה עומד כעת על 14.7% וצפוי להמשיך ולטפס.

 

"במקרה הנוכחי, ממשלות ובנקים מרכזיים ברחבי העולם מגיבים בכוח רב ובמהירות, ודבקים במטרה", אמר פאוול. "אני חושב שכל הדברים האלה מצביעים על מה שעומד לקרות - זו עומדת להיות האטה חדה במיוחד, וקצרה בהרבה מכפי שהיה בשנות ה-30".

 

עם זאת, פאוול לא חשף את הערכתו לגבי האופן שבו ההתאוששות תיראה. הוא רק ציין כי התאוששות מלאה תתרחש רק לאחר שיפותח חיסון לקורונה. "בטווח הארוך, אני מאמין שהכלכלה האמריקאית תתאושש", סיכם. "נחזור למקום שבו היינו בפברואר האחרון. נגיע אפילו למקום טוב יותר מזה. אני בטוח לגמרי בזה, וזה לא ייקח כל כך הרבה זמן לעשות זאת".

x