שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
קורונה

נגד עמדת טראמפ: בית הנבחרים אישר תמריצים בגובה 3 טריליון דולר

מדובר בתשלומים ישירים ליחידים ומשפחות, בתוספת סיכון לעובדי מערכת הבריאות ובסיוע ישיר למדינות במצב קשה - שהועברו בתמיכת הדמוקרטים; אך הסנאט שבשליטת הרפובליקנים והנשיא מתנגדים לתמריצים אלה, ודוגלים בסיוע לבעלי עסקים ובקיצוץ מסים; טראמפ צפוי להטיל וטו על ההצעה

שירות כלכליסט 09:1916.05.20

בית הנבחרים האמריקאי אישר אתמול (ו') חבילת תמריצים כלכליים בגובה 3 טריליון דולר. החבילה, שעלתה להצבעה על ידי הדמוקרטים ששולטים בבית הנבחרים, נועדה לסייע למלחמה בקורונה ולתמרץ את הכלכלה שנפגעה מהצעדים לבלימת המגיפה - זאת בין היתר על ידי הגדלת התשלומים הישירים לנזקקים.

 

 

 

החבילה אושרה ברוב של 208 תומכים מול 199 מתנגדים, אולם קרוב לוודאי שתיחסם בסנאט הנשלט על ידי הרפובליקנים. בנוסף, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כבר הודיע כי יטיל וטו על ההצעה לו תעלה על שולחנו. לפיכך, ההערכה היא כי המהלך יוביל לחידוש המו"מ בין המחוקקים הדמוקרטים לבין המחוקקים הרפובליקנים וטראמפ. האחרונים מעוניינים בצעדים שיספקו יותר הגנה לבעלי העסקים או בקיצוץ מסים. עם זאת, הדמוקרטים מתנגדים לשתי האפשרויות הללו.

 

בית הנבחרים בית הנבחרים צילום: בלומברג

 

הכלכלה האמריקאית ספגה מכה קשה מהתפרצות מגיפת הקורונה. מאז החל המשבר בסביבות 36.5 מיליון אנשים –  אחד מכל חמישה עובדים – הגישו תביעה לקבלת דמי אבטלה.

 

חבילת התמריצים שאושרה אתמול מתפרשת על פני 1,800 עמודים ומתייחסת לכל התחומים הכלכליים. כך למשל היא כוללת סיוע של 500 מיליארד דולר למדינות שנמצאות במצב כלכלי קשה, סבב נוסף של תשלומים ישירים ליחידים ולמשפחות, ותשלום תוספת סיכון לעובדי מערכת הבריאות.

 

הרפובליקנים כאמור מתנגדים להצעות הללו, וחבר בית הנבחרים סטיב סקאליס הרפובליקני כינה אותן "מענקים סוציאליסטיים". הוא האשים את סין, שבה התפרצה לראשונה המחלה, כאחראית לסבל שנגרם מהקורונה. בארה"ב דיווחו עד כה על מעל 85 אלף מתים מהקורונה, המספר הגבוה ביותר בעולם.

 

הממשל האמריקאי אישר כבר ארבע חבילות סיוע הקשורות לקורונה בסכום כולל של 3 טריליון דולר. החבילות הללו זכו לתמיכה הן של הרפובליקנים והן של הדמוקרטים.

 

בתוך כך, בית הנבחרים אישר אתמול לחבריו להצביע מרחוק במקרה הצורך כל עוד המגפה נמשכת. גם במקרה זה היה מדובר ביוזמה של הדמוקרטים שגררה התנגדות מצד הרפובליקנים.

x